czwartek, 14 listopada 2019 16:39

Podwyżki podatków w Gminie Gniezno przegłosowane

 
Podwyżki podatków w Gminie Gniezno przegłosowane kadr z nagrania

W trakcie czwartkowego posiedzenia Rady Gminy Gniezno, działacze głosami większości podjęli decyzję o zmianie stawek podatkowych. Nowe wejdą w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Posiedzenie zaplanowane na 14 listopada poświęcone było głównie czterem uchwałom dotyczącym zmianom stawek podatków m.in. od nieruchomości i środków transportu. Zgodnie z przekazanymi podczas sesji informacjami, poprzez podwyżkę planuje się pozyskanie około 500 tys. złotych do budżetu gminy.

- Po analizie sytuacji stawek z minionych lat doszliśmy do wniosku, że rzeczywista wartość stawek przez 8 lat ulegała zmniejszeniu każdorocznie. Mimo iż nominalnie były to te same stawki, to ich rzeczywista wartość malała. Skłoniło nas to do analizy, o ile można byłoby to zmalenie wyrównać, tj. waloryzować stawki. Okazało się, że po części, nie całości, należałoby zwaloryzować na poziom około 10% średnio na poszczególne stawki - mówił Andrzej Trzciński, kierownik Referatu Podatków i Opłat Lokalnych w Urzędzie Gminy Gniezno. Jak dodał, stawki te są znacznie niższe od tych, jakie zawarte są w ministerialnych rozporządzeniach. 

Zgodnie z nowymi zmianami, od 1 stycznia 2020 roku stawki wzrosną:

 • od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z 0,70 zł do 0,80 zł za 1 m2
 • od gruntów pod wodami powierzchniowymi z 4,54 zł do 4,80 zł za 1 ha
 • od gruntów pozostałych, zajętych na odpłatną działalność pożytku publicznego z 0,30 zł do 0,40 zł za 1 m2
 • od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji z 2,98 zł do 3,15 zł za 1 m2
 • od budynków mieszkalnych z 0,60 zł do 0,70 zł za 1 m2
 • od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z 17 zł do 18,50 zł za 1 m2
 • od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym z 10,24 zł do 11,18 zł za 1 m2
 • od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych z 4,45 zł do 4,87 zł za 1 m2
 • od budynków pozostałych, zajętych na odpłatną działalność pożytku publicznego: gospodarcze przy budynkach mieszkalnych z 4 zł do 5 zł oraz innych niż wyżej wymienione z 6,50 zł do 7 zł za 1 m2

- Podwyżki są powodowane nie tylko tym, żeby zatrzymać obniżanie stawek rzeczywistych, ale widać też duże potrzeby w wydatkach gminy. Widać potrzebę doinwestowania, co widać szczególnie na drogach i to się wiąże z bezpieczeństwem. Dzisiaj droga nie kosztuje mało, a żeby zrobić porządną drogę, to musimy ponosić znaczne wydatki - przyznał Andrzej Trzciński.

Przewodniczący poszczególnych komisji przedstawili stanowiska, jakie zostały zawarte podczas obrad każdej z nich. Ostatecznie za podwyżką zagłosowało sześciu radnych, dwie osoby się wstrzymały i pięciu było przeciwko.

Przy projekcie uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu 1 dt żyta dla potrzeb obliczania podatku rolnego z 58,46 zł do kwoty 44 zł, za było 12 radnych, wstrzymał się 1, a nikt nie był przeciwny.

Podwyższono również stawki podatku od środków transportowych. Średnio poszły one w górę o 10%: - W innych gminach jest różnie i trudno je porównać, gdyż mają one swoje kryteria. Uśredniając, Łubowo i Niechanowo ma zbliżone stawki do naszych. Wyjątkiem jest gmina Trzemeszno, gdzie zdecydowano się na wprowadzenie "raju podatkowego", żeby ściągnąć do siebie podatników. Bardzo odbiegająca od średnich jest gmina Mieleszyn, gdzie niektóre stawki są czterokrotnie wyższe niż w naszej gminie - mówił Andrzej Trzciński. 

Stawki od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu, zwiększają się:

 • powyżej 3,5 tony do 5,5 ton z 637 zł do 700 zł
 • powyżej 5,5 tony do 9 ton z 785 zł do 850 zł
 • powyżej 9 ton i poniżej 12 ton z 1002 zł do 1100 zł

Stawki za pojazdy, o których mowa w art. 8 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w zależności od liczby osi, DMC i rodzaju zawieszenia, są zróżnicowane i szczegółowo zawarte w projekcie uchwały.

Uchwała dotycząca zmiany stawki podatku od środków transportowych została przyjęta decyzją 11 radnych za, 2 wstrzymujących się i przy braku głosów sprzeciwiających.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Szczery czwartek, 19 grudnia 2019 11:39 napisane przez Szczery

  W Mieleszynie otworzyli oczy w tym roku i uchwalili obniżki o 30% na 2020r jeśli chodzi o środki transportu (ewidentna wina poprzedniego Wójta P. Kamińskiego i rady która zna się tylko na rolnictwie i myśli tylko o swoich interesach) Niestety tak jak wspomniał na radzie obecny Wójt, to powinno nastąpić 4-5 lat temu . Kilku przedsiębiorców straciło cierpliwość i odeszli- czy wrócą ? - wątpie. Jak to się mówi '' chytry dwa razy traci'' w tym przypadku stracili nawet więcej.

 • Link do komentarza nikt nie drze szat piątek, 15 listopada 2019 22:10 napisane przez nikt nie drze szat

  PYTACZ . W gminie już nikt nie drze szat, bo w na jej terenie mieszka obecnie ta zasobniejsza część gnieźnieńskiego społeczeństwa. Przecież od lat co bogatsi gnieźnianie budowali się na terenie gminy a nie w mieście Gnieźnie. W blokach i kamienicach Gniezna została obecnie tylko biedota, która liczy każdy grosik, by jej starczyło z miesiąca na miesiąc.

 • Link do komentarza mieszkaniec Gniezna piątek, 15 listopada 2019 20:56 napisane przez mieszkaniec Gniezna

  Pytaczu, bo tutaj podatki nie urosły tak wysoko, jak w Gnieźnie, ale poza tym ta gmina się rozwija, a Miasto Gniezno umiera. Tak trudno zauważyć różnicę?

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 15 listopada 2019 11:50 napisane przez czytelnik

  Do Stefan12 - tak się manipuluje danymi, jak Pan to zrobił. Wyjąć z tabeli tylko to, co nie odpowiada własnej wizji tematu. Tak nie wypada i na przyszłość proszę być bardziej rzetelnym. I radzę korepetycje z matematyki.

 • Link do komentarza pytacz piątek, 15 listopada 2019 11:45 napisane przez pytacz

  i tutaj już nikt nie drze szat jak niektórzy radni miejscy?

 • Link do komentarza Stefan12 piątek, 15 listopada 2019 08:38 napisane przez Stefan12

  Podwyżka z 4 zł na 5zł to jest 25%!
  Podwyżka z 0,6zł na 0,7zł to jest 17%

 • Link do komentarza emigrant czwartek, 14 listopada 2019 20:24 napisane przez emigrant

  Znacznie niższe podwyżki w gminie Gniezno. Czyli można? Można. . No, ale miasto Gniezno mysi się wyróżnić. I się wyróżniło. 20 % z grubej rury!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane