piątek, 22 listopada 2019 12:33

Oszuści dzwonili, ale seniorzy zareagowali umiejętnie

 
Oszuści dzwonili, ale seniorzy zareagowali umiejętnie archiwum redakcji

W miniony czwartek kilku seniorów zamieszkałych w Gnieźnie uniknęło utraty pieniędzy dzięki swojej czujności i prawidłowej reakcji. Niestety przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują w różnych regionach kraju.  

Coraz częściej można usłyszeć o bardzo pozytywnych reakcjach seniorów na próby oszukania ich przez osoby podszywające się za pracowników instytucji państwowych czy członków rodziny. Tylko wczoraj na terenie Gniezna kilku seniorów odebrało telefony, podczas której to rozmowy osoby po drugiej stronie słuchawki próbowały ich przekonać, że są ich krewnymi i potrzebują pilnie pieniędzy.

Na szczęście we wszystkich przypadkach starsze osoby nie dały się oszukać, od razu kontaktując się ze swoimi bliskimi w celu potwierdzenia przekazanej przez rozmówcę informacji. Wówczas okazywało się, że nikt absolutnie nie potrzebuje pieniędzy. Byli też tacy, którzy od razu rozłączali się, słysząc w słuchawce, że ktoś podający się za policjanta chce od nich pieniądze. To potwierdza, że świadomość w społeczeństwie jest coraz większa - ale ostrożności i mówienia o zagrożeniu nigdy za wiele!

Pamiętać należy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, adwokatów, prokuratorów, agentów CBŚP, pracowników instytucji państwowych, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad: policja nigdy nie informuje o prowadzonej akcji i nie żąda pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwość, czy rozmówca jest faktycznie osobą, za którą się podaje - odłóżmy słuchawkę. Nie udostępniajmy haseł, kodów czy innych danych. Weryfikujmy inną drogą, czy bliski potrzebuje pomocy, a na policji zgłaszajmy, że ktoś próbował nas oszukać.

źr. opr. KPP Gniezno

4 komentarzy

 • Link do komentarza drako sobota, 30 listopada 2019 11:55 napisane przez drako

  Jednak takie nagłaśnianie to pomaga. Wiadomo czego się wystrzegać. O geriamedica słyszałem żeby nie godzić się na żadne darmowe badania, bo na nich próbują wciskać drogie pakiety medyczne i to w seniorów najbardziej celują

 • Link do komentarza kibolo poniedziałek, 25 listopada 2019 11:18 napisane przez kibolo

  Mowa Morawieckiego w sejmie mnie osobiście nie zaskoczyła.Oczywiście z niespełnionych obietnic się nie wytłumaczył.Za to dodał do nich nowe używając kolejnych kłamstw,ściem i manipulacji.Uwiódł takich ciemniaków jak @wilk "dobrem rodziny" i "dobrobytem". Na tak zwane plewy dają się nabrać w narodzie tylko byli członkowie egzekutywy PZPR jakim był @wilk i jemu podobni.Ale mało jest takich.Trzeciej gadki już nie będzie,bo bzdury wygłaszane przez Morawieckiego nie przejdą.Prezes nie zaryzykuje po raz trzeci.Masz szanse @wilku zabłyszczeć nie tylko tutaj wypisując dyrdymały pod adresem komentatorów.Bo kryzys nadchodzi nie tylko w PiS .A co do kinola,widziałem jak wychodziłeś z salonu masażu erotycznego i pracownica tegoż salonu dotykając twojego mówiła -"ty ty kłamczuszku".

 • Link do komentarza wilk niedziela, 24 listopada 2019 14:57 napisane przez wilk

  kibolo---- do twojego czerwonego kinola to jeszcze mu bardzo daleko !!!!!

 • Link do komentarza kibolo piątek, 22 listopada 2019 13:59 napisane przez kibolo

  Że też nikt nie uświadamia,nie ostrzega emerytów,osób,biednych starszych o oszustwie na metodę "naprawiacza Polski" jaką stosuje największy polski kłamca jakim jest,moim zdaniem,MM.A nos Morawieckiego już dawno przerósł uszy Urbana.Jest nawet dłuższy od serialu "Moda na sukces" a nawet"Matysiaków".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane