czwartek, 12 grudnia 2019 09:38

Obywatelskie ujęcia dwóch pijanych kierowców

 
Obywatelskie ujęcia dwóch pijanych kierowców archiwum redakcji

Dwóm nietrzeźwym kierowcom świadkowie uniemożliwili dalszą jazdę - gdyby tego nie zrobili, mogłoby dojść do tragedii.

Do zdarzeń w odstępie kilku godzin doszło na terenie gminy Trzemeszno w środę, 11 grudnia 2019 roku. Pierwsze z nich miało miejsce około godziny 17:00, kiedy to dyżurny policji został poinformowany, że w Trzemesznie na Alei Odzyskania Niepodległości, doszło do ujęcia nietrzeźwego kierującego. W to miejsce natychmiast zostali skierowani mundurowi. Tam policjanci zastali niecodzienną sytuację - kierowca peugeota został zablokowany przez pojazd zgłaszającego. Kierujący peugeot nie chciał wyjść z auta, a świadek, który jechał za nim od miejscowości Ostrowite twierdził, że na Placu Kilińskiego w Trzemesznie o mały włos potrąciłby on pieszą znajdującą się na pasach. Przeprowadzone badanie wykazało u 66-letniego mieszkańca gminy Trzemeszno ponad 3 promile alkoholu w organizmie!

Kolejne zdarzenia z udziałem nietrzeźwego kierującego miało miejsce kilka godzin później, 12 grudnia przed godziną 5:00 w Rudkach koło Trzemeszna. Nietrzeźwy kierowca opla vectry porzucił auto na stacji, po czym próbował uciekać, gdy zorientował się, że świadek bez wahania zareagował i zadzwonił na numer 112. Szybka interwencja mundurowych również i w tym przypadku skutkowała zatrzymaniem mężczyzny, którym okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu żnińskiego. Przeprowadzone badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu w jego organizmie.

Sprawcy za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi i grzywna.

Świadkowie tych zdarzeń: mężczyzna który jechał za nietrzeźwym kierowcą od miejscowości Ostrowite do Alei Odzyskania Niepodległości w Trzemesznie oraz kobieta, która poinformowała funkcjonariuszy, że nietrzeźwy kierowca znajduje się na stacji paliw w Rudkach, wykazali się wzorową obywatelską postawą i odpowiedzialnością. Dzięki ich czujności oraz szybkiej reakcji interweniujących policjantów prawdopodobnie zdarzenia to nie zakończyły się tragedią.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu.

źródło: KPP Gniezno

2 komentarzy

  • Link do komentarza Trzemesznianka czwartek, 12 grudnia 2019 10:48 napisane przez Trzemesznianka

    Brawo !!! Oby jak najwięcej takich zatrzymań i większe kary, bo myślę , że pan z Ostrowitego nawet bez prawa jazdy będzie jeździł.

  • Link do komentarza Kpina czwartek, 12 grudnia 2019 10:12 napisane przez Kpina

    Sprawcy za swoje zachowanie otrzymają możliwość zakupu auta 45 km/h i nadal będą jeździć po pijaku oraz zasiłek z Urzędu Pracy. Takie mamy prawo...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane