piątek, 13 grudnia 2019 12:41

40 porzuconych samochodów na terenie Gniezna tylko w tym roku

  UM
40 porzuconych samochodów na terenie Gniezna tylko w tym roku źródło: UM

Porzucanie na ulicach wyeksploatowanych pojazdów, które nie tylko szpecą przestrzeń publiczną, zajmują miejsce parkingowe, ale również przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, to problem wielu polskich miast, również Gniezna.  W większości są to pojazdy osobowe, o których właściciele "zapomnieli”. 

Straż Miejska ma możliwość fakultatywnego usuwania pojazdów z drogi publicznej (art. 50a kodeksu drogowego) i sukcesywnie wzywa właścicieli do tego, aby zrobili porządek z autem. W przypadku ujawnienia porzuconego samochodu pozostawionego  na drodze publicznej i w strefie zamieszkania (jezdnia, pobocze, chodnik, parking publiczny) bez tablic rejestracyjnych, lub auta, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, pojazd taki może być odholowany na parking strzeżony. Jeżeli nie zostanie odebrany w ciągu 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznany zostaje jako porzucony z zamiarem wyzbycia się, tym samym przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

W ostatnim czasie gnieźnieńska Straż Miejska była informowana już o kilkudziesięciu tego typu pojazdach, zlokalizowanych na osiedlach - m.in. przy ul. Kostrzewskiego, ul. Sportowej czy ul. Dworcowej. Każdy taki przypadek jest indywidualnie rozpatrywany pod kątem ww. czynników, a po ich potwierdzeniu pojazd jest zabezpieczany. 

Przed odholowaniem samochodu strażnicy dokładają wszelkiej staranności, aby skutecznie powiadomić właściciela lub posiadacza o koniecznym usunięciu pojazdu.  Tylko w tym roku ujawniono 40 aut, które nosiły znamiona porzuconych wraków. W przypadku trzydziestu z nich, właściciele odpowiedzieli na wezwania do ich usunięcia i sami zrobili porządek. Pozostałe dziesięć odholowano na parking. Sprawca ewidentnego zanieczyszczania lub zaśmiecania miejsca publicznego może otrzymać mandat do 500 zł albo sądową karę nagany, a oprócz tego musi zapłacić koszty holowania i parkowania w kwocie od 480 zł wzwyż.

Należy również pamiętać o tym, że w pasie drogi publicznej mogą znajdować się tylko pojazdy z obowiązkowym ubezpieczeniem OC, którego niejednokrotnie brakuje przy autach na sprzedaż stojących bez tablic przy komisach, warsztatach i parkingach. Straż Miejska kieruje wówczas wystąpienia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, które kończą się zazwyczaj kilkutysięcznymi karami finansowymi.

4 komentarzy

 • Link do komentarza kierowca poniedziałek, 16 grudnia 2019 08:45 napisane przez kierowca

  Na ul. Pułkowej stoją aż dwa auta nieużywane od dawna. nikt się nimi nie interesuje, a zajmują miejsca parkingowe.

 • Link do komentarza Butszkofski niedziela, 15 grudnia 2019 10:51 napisane przez Butszkofski

  Na osiedlu orła białego przy bloku 13 wciąż stoi astra z czarnymi blachami pod którą rośnie już trawa i jakoś nikt nic z tym nie robi

 • Link do komentarza ja piątek, 13 grudnia 2019 19:39 napisane przez ja

  popieram takie działania

 • Link do komentarza szofer piątek, 13 grudnia 2019 18:36 napisane przez szofer

  Rozumiem, ze pojazd po określonym czasie przechodzi na własność gminy, żeby móc go zutylizować, Ale pojąć nie mogę, dlaczego wszelkimi kosztami nie obciąża się właściciela pojazdu? Przecież nie jest to tak trudne go ustalić!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane