środa, 18 grudnia 2019 07:45

Zdobywca przestworzy z tytułem „Orła” od I LO

  mn
Zdobywca przestworzy z tytułem „Orła” od I LO zdjęcie nadesłane

Kapitan pilot Janusz Centka, wielokrotny mistrz świata w szybownictwie, otrzymał tytuł Orła I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Honorową nagrodę, podczas uroczystego spotkania z cyklu „Z Orlików na Orły wyrośli” wręczył dyrektor szkoły Paweł Matkowski. Laudację na cześć gościa wygłosił Jan Wesołowski, prezes Stowarzyszenia Absolwentów ILO, które było współorganizatorem wydarzenia.

Podczas spotkania z młodzieżą Janusz Centka wspominał początki swojej kariery, największe sukcesy, a także te dramatyczne momenty, jak choćby wypadek podczas zawodów szybowcowych we Włoszech, z którego ledwie uszedł z życiem, czy atak terrorysty podczas prowadzenia samolotu rejsowego. Opowiadał o przygotowaniach do zawodów, latach szkolnych i zachęcał młodzież by rozwijała swoje pasje.

Kapitan pilot Janusz Centka urodził się w 1950 r. w Tonowie niedaleko Żnina. Naukę latania rozpoczął w Aeroklubie Poznańskim. Jest jednym z najbardziej utytułowanych pilotów szybowcowych. Trzykrotnie wywalczył tytuł szybowcowego mistrza świata, wielokrotnie wicemistrza. Pracował także jako pilot rejsowy w PLL LOT. Za swoje osiągnięcia został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem szybowcowym – Medalem Tańskiego oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako jeden z siedmiu Polaków otrzymał także najwyższe szybowcowe wyróżnienie na świecie – Medal Lilienthala.

Tytuły „Orła” nadawane są od 2017 roku wybitnym absolwentom I Liceum Ogólnokształcącego. W gronie laureatów jest światowej sławy konserwator zabytków Marzena Szczerkowska, prof. Jerzy Siepak, a także małżeństwo prof. dr hab. Anna i Wojciech Stankowscy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane