Wydrukuj tę stronę
środa, 01 stycznia 2020 11:55

Podwyżki stawek wraz z Nowym Rokiem

 
Podwyżki stawek wraz z Nowym Rokiem archiwum redakcji

Od 1 stycznia na terenie Gniezna wchodzą w życie nowe stawki w zakresie podatków od nieruchomości oraz opłat za parkowanie w podstrefie A w centrum miasta.

Wraz z Nowym Rokiem w życie wchodzą uchwały przyjęte w ostatnich miesiącach przez Radę Miasta, które bezpośrednio będą dotyczyć mieszkańców Grodu Lecha.

Od tego dnia w życie wchodzą m.in. nowe stawki podatku od nieruchomości, które rosną średnio o 20%. Ich przyjęcie przegłosowano w październiku ub. roku. Podwyżka obejmuje wszystkie stawki w zależności od rodzaju nieruchomości, przeznaczenia budynków lub ich części. Stawki wzrosły po raz pierwszy od 2012 roku i docelowo mają przynieść dodatkowych 4 mln złotych do budżetu miasta. Jak jednak dwa miesiące temu informowano,  po podwyżce są one i tak niższe od tych, które funkcjonują w miastach porównywalnych do Gniezna, jak Inowrocław czy Ostrów Wielkopolski, choć we Wrześni od 2015 roku podatku od nieruchomości nie ma (pełne kwoty stawek obowiązujących od 1 stycznia 2020 roku).

Od Nowego Roku w życie wchodzi także podwyżka opłat za parkowanie w podstrefie A (czerwonej) Strefy Płatnego Parkowania. Obejmuje ona: Rynek, ul. Franciszkańską, Kaszarską, Farną, Rzeźnicką, Dąbrówki, Mieszka I, Chrobrego, Sienkiewicza, Łubieńskiego, Moniuszki oraz fragment ul. Warszawskiej (od ul. Farnej do ul. Moniuszki). Od dziś za 15 minut postoju nie zapłacimy już 80 groszy, tylko 1 zł. Za pierwszą godzinę postoju zamiast 3 zł zapłacimy 3,60 zł. Za drugą godzinę zamiast 3,60 zł zapłacimy 4 zł, a za trzecią już nie 4,30 zł, ale 4,50 zł. Za czwartą i każdą następną stawka wynosi już 3,60 zł (do tej pory 3 zł). Zmiana stawek nie dotknęła abonamentu dla mieszkańców. Podwyżkę argumentowano chęcią zwiększenia rotacyjności miejsc w podstrefie A. 

W górę idą także kary za nieuiszczenie opłaty za postój pojazdu w całej Strefie Płatnego Parkowania. Teraz osoby, które nie wykupiły biletu postojowego, zamiast 50 zł mogą liczyć na 75 zł kary. Analogicznie wzrastają też stawki za uiszczenie opłat dodatkowych w określonym terminie oraz za przekroczenie postoju poza wykupiony czas.

Z dniem 1 stycznia w życie wchodzi także uchwała dotycząca nowych stawek podatku od środków transportowych. Obejmuje ona przede wszystkim te przedsiębiorstwa, które posiadają pojazdy ciężarowe o określonym tonażu lub autobusy.

2 komentarzy