środa, 01 stycznia 2020 13:15

Wyłudzają pieniądze metodą na „BLIK-a”

 
Wyłudzają pieniądze metodą na „BLIK-a” archiwum redakcji

Już nawet kilkanaście osób miesięcznie zgłasza się do gnieźnieńskiej komendy, że próbowano lub dokonano na nich oszustwa za pomocą bankowej metody płatności.

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy w nowy sposób próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców naszego powiatu. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą przez wiadomość prywatną o szybką pożyczkę na zakupy. Wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie hasła „BLIK”. Uzasadniają to nagłą sytuacją np. właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność. W jednym z ostatnich przypadków gnieźnianka straciła w ten sposób tysiąc złotych.

Policjanci przestrzegają, by być czujnym nie dać się zwieść pozorom. Należy czytać także dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i wypłacają nasze ciężko zarobione pieniądze.

Na szczęście przed oszustwem możemy się obronić. Wystarczy każdą nietypową prośbę potwierdzić bezpośrednio. Jeżeli pisze do nas znajomy, po prostu do niego zadzwońmy. Natomiast w przypadku zakupów w internecie lepiej unikać handlarzy z drugiej ręki, którzy wystawiają się na Facebooku lub innych portalach niegwarantujących bezpieczeństwa transakcji.

źródło: KPP Gniezno

3 komentarzy

  • Link do komentarza Vahtang piątek, 03 stycznia 2020 07:03 napisane przez Vahtang

    Starych na wnuczka młodych na blika naiwność narodu nie znika !

  • Link do komentarza Nie pożyczaj piątek, 03 stycznia 2020 00:26 napisane przez Nie pożyczaj

    Metoda znana od ponad roku i jeszcze tyle ludzi się nabiera.

  • Link do komentarza Slawek środa, 01 stycznia 2020 18:38 napisane przez Slawek

    Niedawno w programie telewizyjnym ,,złodzieje,, przedstawiano taka metodę. Czyżby to było inspiracją dla takich ludzi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane