Wydrukuj tę stronę
środa, 01 stycznia 2020 13:15

Wyłudzają pieniądze metodą na „BLIK-a”

 
Wyłudzają pieniądze metodą na „BLIK-a” archiwum redakcji

Już nawet kilkanaście osób miesięcznie zgłasza się do gnieźnieńskiej komendy, że próbowano lub dokonano na nich oszustwa za pomocą bankowej metody płatności.

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy w nowy sposób próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców naszego powiatu. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą przez wiadomość prywatną o szybką pożyczkę na zakupy. Wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie hasła „BLIK”. Uzasadniają to nagłą sytuacją np. właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność. W jednym z ostatnich przypadków gnieźnianka straciła w ten sposób tysiąc złotych.

Policjanci przestrzegają, by być czujnym nie dać się zwieść pozorom. Należy czytać także dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i wypłacają nasze ciężko zarobione pieniądze.

Na szczęście przed oszustwem możemy się obronić. Wystarczy każdą nietypową prośbę potwierdzić bezpośrednio. Jeżeli pisze do nas znajomy, po prostu do niego zadzwońmy. Natomiast w przypadku zakupów w internecie lepiej unikać handlarzy z drugiej ręki, którzy wystawiają się na Facebooku lub innych portalach niegwarantujących bezpieczeństwa transakcji.

źródło: KPP Gniezno

3 komentarzy