wtorek, 07 stycznia 2020 12:59

Policjanci sprawdzają liczniki samochodowe

 
Policjanci sprawdzają liczniki samochodowe archiwum redakcji

Od początku roku funkcjonariusze drogówki rozszerzyli zakres kontroli, prowadzonych podczas działań na drogach. Zajmują one kilka sekund, ale mogą przynieść sporo informacji.

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi (Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej oraz Żandarmerii Wojskowej) sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu w celu spisania wyświetlonych danych. 

Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej kontroli, a wyjątek stanowić mają tylko akcje typu „trzeźwy poranek”. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy chce kontrolować wskazania drogomierza.

W ciągu ostatniego tygodnia gnieźnieńska drogówka przeprowadziła już szereg kontroli drogowych, w trakcie których ujawniono przypadki nieprawidłowości we wskazaniach - są to sytuacje wymagające ustalenia ich przyczyn, a nie rażące "przekręcenia" liczników. 

Zgodnie z nowymi przepisami właściciel pojazdu obowiązany jest zgłosić wymianę licznika w terminie 14 dni od tej wymiany. W tym celu właściciel pojazdu, pod rygorem odpowiedzialności karnej, musi złożyć w stacji kontroli pojazdów oświadczenie o wymianie licznika i przedstawić pojazd do wykonania czynności związanych z odczytem jego wskazania.

Od połowy lutego nowe dane dotyczące odczytów wskazania licznika w czasie kontroli drogowej, a także dokonanych po wymianie licznika będą widoczne w usłudze „Historia Pojazdu”, udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

źródło: KPP Gniezno i informacje własne

7 komentarzy

 • Link do komentarza Misieq środa, 08 stycznia 2020 22:41 napisane przez Misieq

  Sytuacja taka: kontrola drogowa, sprawdzenie licznika i się nie zgadza, tel do dyżurnego, do prokuratora ,a on że na komendę i auto nie do użytku na czas prowadzonych działań. W toku wypisywania papierologi okazuje się że sami policjanci stwierdzili że diagnosta się pomylił i na przeglądzie zamiast 2tys wpisał 3tys . Jak to powiedzieli mundurowi " procedura ruszyła" . I co w takiej sytuacji jak diagnosta się pomylił ponad pół roku temu?

 • Link do komentarza Misieq środa, 08 stycznia 2020 21:28 napisane przez Misieq

  Sytuacja taka: kontrola drogowa, sprawdzenie licznika i się nie zgadza, tel do dyżurnego, do prokuratora ,a on że na komendę i auto nie do użytku na czas prowadzonych działań. W toku wypisywania papierologi okazuje się że sami policjanci stwierdzili że diagnosta się pomylił i na przeglądzie zamiast 2tys wpisał 3tys . Jak to powiedzieli mundurowi " procedura ruszyła" . I co w takiej sytuacji jak diagnosta się pomylił ponad p9ł roku temu?

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 08 stycznia 2020 10:11 napisane przez rezigiusz

  @kierowca dlatego na umowie/fakturze kupna auta należy wpisać aktualny przebieg kupowanego auta aby nie było a po drugie pewne dane można po VIN auta sprawdzić w sieci. Sam widze na portalach aukcyjnych z naszego miasta i okolic auta 4/5 letnie auta C z przebiegiem 50 tys km z zagranicy i to w dieslu. Sam osobiście w 25 m-cy zrobiłem 55 tys km jako osoba fizyczna tez autem segmentu C a więc nie wiem jak takie auta mogą mieć takie przebiegi.

  Powoli kończy się eldorado dla wszelkiej maści"perelek" z zagranicy

 • Link do komentarza Zenas środa, 08 stycznia 2020 09:47 napisane przez Zenas

  Bo handel samochodami to nadal wielka mafia. Byle co kupić, podpacykowac, zmanipulowac klienta i karuzela się kręci. A wystarczyła by większą kontrola Izb Skarbowych, to by interes starymi wrakami przestał być opłacalny.

 • Link do komentarza pies środa, 08 stycznia 2020 08:42 napisane przez pies

  policjanci są baaaardzo zadowoleni z tych zmian. z dodatkowej papierologii. Tymi pierdołami powinni zajmować się diagności, a nie mundurowi. A potem się dziwić, że bezpieczeństwo na drogach maleje, skoro drogówka musi takimi rzeczami się zajmować

 • Link do komentarza Kierowca wtorek, 07 stycznia 2020 16:44 napisane przez Kierowca

  A co jeśli kupiło się i się nie wie o tym? Też pójdzie się siedzieć?

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 07 stycznia 2020 16:08 napisane przez rezigiusz

  O 5 jak nie 10 lat za póżno

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane