czwartek, 09 stycznia 2020 10:47

Kolejki do rejestracji samochodów. Niepotrzebna panika?

 
Kolejki do rejestracji samochodów. Niepotrzebna panika? archiwum redakcji

Długie kolejki petentów stojących do stanowisk w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego ponownie stały się codziennością. Za tę sytuację odpowiadać mają nowe przepisy, których wystraszyli się właściciele pojazdów oraz komisów.

Już od grudnia osoby wchodzące do Starostwa Powiatowego "witają" tłumy osób, oczekujące na obsługę w Wydziale Komunikacji. O ile do tego, że w tej jednostce zawsze panuje spory ruch można było się przyzwyczaić, o tyle od kilku tygodni kolejki są już naprawdę długie i prowadzą prawie do wyjścia z urzędu. Sytuacja stała się kuriozalna, bowiem przychodząc do urzędu nawet w godzinach przedpołudniowych nie ma się pewności, że zostanie się obsłużonym - numerków na dany dzień po prostu już nie ma.

Za tę sytuację mają odpowiadać nowe przepisy, które wprowadziły kary za brak rejestracji samochodu sprowadzonego zza granicy. Takich pojazdów na terenie samego powiatu gnieźnieńskiego były tysiące. Przepisy weszły w życie z początkiem roku i są wymagane przez Unię Europejską, ale... dotyczą tylko samochodów sprowadzanych dopiero po 31 grudnia 2019 roku. Właściciele takich pojazdów mają tylko 30 dni na rejestrację. Inaczej dosięgną ich kary - od 200 do 1000 zł.

- Niepotrzebnie ludzie wpadli w panikę. Cały grudzień i początek stycznia ludzie stali od 3 w nocy w kolejce. Jak wchodziliśmy do Wydziału Komunikacji to kolejka sięgała od Wydziału Komunikacji aż na ulicę. Przy takim nawale jak dziś wydajemy około 500 decyzji administracyjnych dziennie, samych rejestracji jest do 300 - przekazał Radiu Poznań Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji. 

Nieoficjalnie mówi się, że nowe przepisy mogą spowodować spore problemy dla właścicieli komisów, których na terenie Gniezna nie brakuje. Obowiązki wynikające z konieczności rejestracji sprowadzanych pojazdów są dla nich restrykcyjne i wielu mogą zniechęcić do dalszego prowadzenia tego typu interesu. Czy to oznaczać będzie koniec "gnieźnieńskiego zagłębia samochodowego", jak przyjęło się mówić o naszym mieście w całym kraju? Czas pokaże.

21 komentarzy

 • Link do komentarza z powiatu wtorek, 14 stycznia 2020 09:04 napisane przez z powiatu

  Do auto komis - radzę ważyć słowa. Masz podejrzenia? Zgłoś tam, gdzie trzeba. Jestem zwykłym petentem i widzę, że urzędnicy sobie najzwyczajniej nie radzą. Wszystko można dobrze zorganizować, także masowy napływ klientów. Trzeba tylko umieć i być odpowiedzialnym na odpowiedzialnym stanowisku.

 • Link do komentarza Ciekawe wtorek, 14 stycznia 2020 08:36 napisane przez Ciekawe

  A to ciekawe bo mojego znajomego odesłano do Pobiedzisk podczas gdy sprawę powinien załatwić nasz wydział, najlepszy w Polsce...

 • Link do komentarza techniczny wtorek, 14 stycznia 2020 08:28 napisane przez techniczny

  Ty komentatorze NAPISANE PRZEZ??? Naucz sie czytać ze zrozumieniem. Starostwo informuje, że prawo nie działa wstecz i nowej ustawie nie podlegają samochody sprowadzone wcześniej i niekoniecznie muszą być rejestrowane w styczniu. A rejestrowane oczywiście być muszą. Wcześniejsza ustawa - Prawo o ruchu drogowym nakazywała rejestrację w terminie 30 dni i nikt nie rejestrował. Ustawa była martwa.

 • Link do komentarza ??? poniedziałek, 13 stycznia 2020 23:10 napisane przez ???

  Na oficjalnym fb powiatu z hasztagiem wydział komunikacji jest niezgodna z prawem informacja. Kto ją wytworzył i opublikował. Jest napisane że samochody zakupione lub sprowadzone przed 1 stycznia 2020 roku nie wymagają rejestracji w styczniu. Otóż wymagają rejestracji w ciągu 30 dni od daty zakupu lub sprowadzenia i tak było zawsze. Czy starostwo w świetle mediów namawia do łamania prawa?

 • Link do komentarza auto komis poniedziałek, 13 stycznia 2020 22:29 napisane przez auto komis

  To nie przez nieudolność urzędasów ale przez nowe nieudolne przepisy.Nie tylko w Gnieźnie ale w całej Polsce są kolejki do rejestracji. Gniezno na tle Polski wypada wzorowo. Takiego sprawnego wydziału komunikacji zazdrości nam cała Polska bo kieruje nim fachowiec. Te uszczypliwe komentarze pisze prawdopodobnie były pracownik komunikacji.

 • Link do komentarza kaziu niedziela, 12 stycznia 2020 14:54 napisane przez kaziu

  no i wesolutko

 • Link do komentarza powiatowy niedziela, 12 stycznia 2020 10:56 napisane przez powiatowy

  Jak oni mogą zajmować się w tym starostwie sprawami merytorycznymi, skoro podstawowych problemow nie potrafią opanować logistycznie?

 • Link do komentarza Danusia sobota, 11 stycznia 2020 10:36 napisane przez Danusia

  "jaki Pan taki kram"

 • Link do komentarza Petent sobota, 11 stycznia 2020 09:46 napisane przez Petent

  @ urzędas co prawda to prawda, za poprzedniej kierowniczki kierownictwo siadalo do lady i obsługiwało ludzi..

 • Link do komentarza Cda piątek, 10 stycznia 2020 21:51 napisane przez Cda

  Mateusz starosta to przegląda oferty na nowa limuzynę wiec nie ma czasu na takie pierdoly jak auta obywateli

 • Link do komentarza rezigiusz piątek, 10 stycznia 2020 13:56 napisane przez rezigiusz

  @Marcin nic nie zniknie.Bedzie "naturalna" selekcja i plotki i leszcze odpadną a zostaną szczupaki i wieksi cwaniacy.

  Pisałem juz tutaj o 5 jak nie 10 lat za pózno na przepis o rejestracji jak i weryfikacji stanu licznika

 • Link do komentarza urzędas piątek, 10 stycznia 2020 11:38 napisane przez urzędas

  To nie żadna kolejka do paszportów, tylko do niewydolnego Wydziału Komunikacji. Czy naprawdę logistycznie tak trudno jest ogarnąć większą liczbę interesantów? Fachowcom nie sprawiłoby to trudności, podkreślam - fachowcom!

 • Link do komentarza petent piątek, 10 stycznia 2020 09:55 napisane przez petent

  Głupie tłumaczenia. Za poprzedniej kierowniczki takich kolejek nie było, szło wszystko uporządkowane. Po prostu kolejny resort w tym starostwie nie daje rady. Jeszcze trzy lata tej katorgi.....................

 • Link do komentarza Mateusz piątek, 10 stycznia 2020 05:56 napisane przez Mateusz

  Szkoda tylko ze urzad nie spełni oczekiwań mieszkańców i nie wydłuży godzin pracy aby problem rozwiązać. Wydaje mi się ze decyzją starosty można takie rozwiązanie wprowadzić i po problemie. Panie Starosto .... czas działać

 • Link do komentarza Natalia czwartek, 09 stycznia 2020 22:07 napisane przez Natalia

  I bardzo dobrze, że wprowadzono obowiązek rejestracji tych samochodów. Skończy się wreszcie to kombinatorstwo i kupowanie samochodu na piękne oczy. Strach wziąć auto na jazdę próbną skoro nie jest zarejestrowane i tym samym nie ma nawet OC. Handlarze zakładali do tej pory lewe tablice i za cichym przyzwoleniem policji urządzali przejażdżki.

 • Link do komentarza Andrzej czwartek, 09 stycznia 2020 21:18 napisane przez Andrzej

  Dowcip polega na tym, że na zdjęciu widać kolejkę do terenowego punktu paszportowego...

 • Link do komentarza Marcin czwartek, 09 stycznia 2020 15:36 napisane przez Marcin

  Te nowe przepisy to porażka.Ludzie zamkną firmy i zaczną handlować na lewo.Zamiast ułatwiać firmą działającym uczciwie i legalnie to robi sie odwrotnie.Chory kraj.

 • Link do komentarza Abc czwartek, 09 stycznia 2020 13:22 napisane przez Abc

  Gnieźnieńskie zaglebie samochodowe? Chyba zaglebie złomów z cofniętymi licznikami

 • Link do komentarza Babcia czwartek, 09 stycznia 2020 11:48 napisane przez Babcia

  tak to jest, jak nie umie się czytac ze zrozumieniem tego co zapodają przepisy, wystarczy, że komórka informacyjna UP usiądzie i każdemu po kolei wytłumaczy, że nie ma co panikować.... ale to przy tej organizacji urzędu jest z dużo ....

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 09 stycznia 2020 11:40 napisane przez rezigiusz

  https://www.bankier.pl/moto/milion-uzywanych-aut-wjechalo-do-polski-w-2019-r-top-10-modeli-6089/

  Wielkopolska w niechlubnym rankingu aut zarejstrowanych "złomków" z średnią wieku 10/11 lat także perełki same do nas jadą

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane