czwartek, 09 stycznia 2020 10:47

Kolejki do rejestracji samochodów. Niepotrzebna panika?

 
Kolejki do rejestracji samochodów. Niepotrzebna panika? archiwum redakcji

Długie kolejki petentów stojących do stanowisk w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego ponownie stały się codziennością. Za tę sytuację odpowiadać mają nowe przepisy, których wystraszyli się właściciele pojazdów oraz komisów.

Już od grudnia osoby wchodzące do Starostwa Powiatowego "witają" tłumy osób, oczekujące na obsługę w Wydziale Komunikacji. O ile do tego, że w tej jednostce zawsze panuje spory ruch można było się przyzwyczaić, o tyle od kilku tygodni kolejki są już naprawdę długie i prowadzą prawie do wyjścia z urzędu. Sytuacja stała się kuriozalna, bowiem przychodząc do urzędu nawet w godzinach przedpołudniowych nie ma się pewności, że zostanie się obsłużonym - numerków na dany dzień po prostu już nie ma.

Za tę sytuację mają odpowiadać nowe przepisy, które wprowadziły kary za brak rejestracji samochodu sprowadzonego zza granicy. Takich pojazdów na terenie samego powiatu gnieźnieńskiego były tysiące. Przepisy weszły w życie z początkiem roku i są wymagane przez Unię Europejską, ale... dotyczą tylko samochodów sprowadzanych dopiero po 31 grudnia 2019 roku. Właściciele takich pojazdów mają tylko 30 dni na rejestrację. Inaczej dosięgną ich kary - od 200 do 1000 zł.

- Niepotrzebnie ludzie wpadli w panikę. Cały grudzień i początek stycznia ludzie stali od 3 w nocy w kolejce. Jak wchodziliśmy do Wydziału Komunikacji to kolejka sięgała od Wydziału Komunikacji aż na ulicę. Przy takim nawale jak dziś wydajemy około 500 decyzji administracyjnych dziennie, samych rejestracji jest do 300 - przekazał Radiu Poznań Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji. 

Nieoficjalnie mówi się, że nowe przepisy mogą spowodować spore problemy dla właścicieli komisów, których na terenie Gniezna nie brakuje. Obowiązki wynikające z konieczności rejestracji sprowadzanych pojazdów są dla nich restrykcyjne i wielu mogą zniechęcić do dalszego prowadzenia tego typu interesu. Czy to oznaczać będzie koniec "gnieźnieńskiego zagłębia samochodowego", jak przyjęło się mówić o naszym mieście w całym kraju? Czas pokaże.

32 komentarzy

 • Link do komentarza Mateusz poniedziałek, 24 lutego 2020 11:13 napisane przez Mateusz

  Witam.
  Był ktoś ostatnio? Coś się zmieniło? O której trzeba przyjechać żeby załapać się na numerek?
  Pozdrawiam

 • Link do komentarza powiatowy wyborca środa, 12 lutego 2020 09:11 napisane przez powiatowy wyborca

  Ktoś tu pisze o tym, że gnieźnieńskim wydziałem kieruje fachowiec. Czy zatem można prosić o wyksztalcenie tego fachowca oraz zdobyte doświadczenie wraz z osiągnięciami zawodowymi w tej dziedzinie? Społeczeństwo ma prawo do wiedzy o zatrudnionych urzędnikach opłacanych z pieniędzy tegoż społeczeństwa, zatem może przy okazji także kilka zdań o drodze politycznej fachowców w tym starostwie.

 • Link do komentarza Tomek środa, 12 lutego 2020 08:45 napisane przez Tomek

  Mam pytanie, jak to jest,że zaraz po otwarciu wydziału komunikacji nie ma numerków?To co w nocy ktoś się zarejestrował?
  POzdrawiam. Tomasz Pawłowski-Gniezno

 • Link do komentarza Bronek środa, 12 lutego 2020 08:25 napisane przez Bronek

  Narzekacie na obowiązek rejestracji aut komisowych a nie było tak kiedyś że sam Krawczyk coś tam chciał żeby były tablice komisowe , no to co za różnica. Bardzo dobrze że używane auta są rejestrowane, są badane technicznie , sprawdzają czy nie przekręcają liczniki itd. Bardzo dobrze wreszcie coś się tam cywilizuje w tym handlu.

 • Link do komentarza konkursy środa, 12 lutego 2020 08:21 napisane przez konkursy

  Czy to znaczy że Krawczyk już nie jest dyrektorem w Urzędzie Miejskim, czy to znaczy że Krawczyk był dyrektorem w Starostwie, Urzędzie Miejskim a teraz ponownie w starostwie ? Co dalej po starostwie , czy znowu będzie w Urzędzie Miejskim ?

 • Link do komentarza hej środa, 12 lutego 2020 08:16 napisane przez hej

  WUJA czy rozumiesz co napisałeś. Z jednej strony krytykujesz nieudolność poprzedniej kierowniczki a z drugiej strony usprawiedliwiasz dzisiejsze problemy brakiem wyszkolonej kadry która jednak według ciebie istniała za tej niby nieudolnej kierowniczki ? Czy ty rozumiesz że posiadać zgrany wykwalifikowany zespół to inaczej umieć stworzyć i nim zarządzać ? Jeżeli według ciebie tak się stało że brakuje wyszkolonych i jest to istotny powód , to ja się pytam gdzie się obecnie podziali ci wyszkoleni pracownicy o których sam piszesz że przedtem byli a teraz ich nie ma, dlaczego ich teraz nie ma , co takiego stało się że po zmianie władzy i kierownika zabrakło tych wyszkolonych o których tak rzewnie wspominasz ?

 • Link do komentarza Wyborca wtorek, 11 lutego 2020 20:45 napisane przez Wyborca

  To gdzie leży prawda. Dyrektor mówi o 300 rejestracjach dziennie a ptyś pisze o 70 numerkach.

 • Link do komentarza hehehehehe wtorek, 11 lutego 2020 10:38 napisane przez hehehehehe

  Ptys, co się martwisz, idź do tego dyrektora i niech ci wyda zaświadczenie że urząd nie zarejestruje auta bo nie ma numerków albo coś w tym stylu i masz święty spokój , albo napisz skargę do RPO

 • Link do komentarza szofer wtorek, 11 lutego 2020 10:34 napisane przez szofer

  WUJA, co z ciebie za specjalista! Marnujesz się w tym grajdole Gniezno! Za poprzedniej kierowniczki był porządek, nie było kolejek, a tez rządziła władza, której tak nienawidzisz w tej stolicy. A te kolejki świadczą o tym, że to twoi idole na lokalnych dołach sobie po prostu nie radzą. Tarczyńska jednak była 100 razy lepsza w organizowaniu pracy w tym powiecie. Przynajmniej nie przeszkadzała w takich newralgicznych wydziałach. Horror to się zaczął dopiero po zmianie warty.

 • Link do komentarza Ptys wtorek, 11 lutego 2020 09:39 napisane przez Ptys

  No raczej ja osobiście nie widzę poprawy byłem wczoraj w poniedziałek brak numerków, przyjechałem dzisiaj z samego rana tez brak numerków i informacja że dzisiaj dyrektor zarządził wydanie tylko do 70 ? Jak dla mnie kpina straciłem dwa dni wolnego może ja też ustale sobie że będę w firmie obsługiwał pierwszych 20 a reszta niech przyjdzie jutro ? Jak dla mnie urząd nie wywiązuje się ze swojego obowiązku statutowego obsługi obywatela i tyle.

 • Link do komentarza WUJA niedziela, 19 stycznia 2020 05:55 napisane przez WUJA

  Chciałem zwrócić uwagę że bałagan powstał w przepisach z winy ekipy rządzącej a nie starostw a mianowicie:
  - braku ludzi w resorcie Ministerstwa Transportu którzy posiadają wiedzę
  na temat funkcjonowania działalności gospodarczej i obrotu towaru ( aut)
  - jak można inaczej traktować pojazdy które są w obrocie handlowym
  od innego towaru, towar wchodzi do handlującego i czeka na
  kupującego. W normalnym kraju gdy rządzą fachowcy tak jest. Auto ma
  obowiązek rejestrować ten który zostaje właścicielem. Handel to
  pośrednik i powinien mieć w ewidencji obrót towaru ( auta) i tego być
  rozliczony. Patrząc z mocy przepisu to salony też powinny to robić.
  - rządy poprzedniej kierowniczki nie ma co porównywać, bo ta osoba nie
  powinna nigdy zajmować tego stanowiska, tylko z pomocą wuja je
  otrzymała
  - poprzednia kierowniczka miała wyszkolone osoby które za nią
  wykonywały pracę, dzisiaj tych ludzi nie ma
  - jak umiesz liczyć i masz pojęcie to policz ilość personelu na stanowiskach i
  będziesz widział ile osób jest mniej w odniesieniu do lat ubiegłych
  Możesz to zmienić tylko trzeba myśleć na kogo głosować a wcześniej słuchać co obiecują.

 • Link do komentarza z powiatu wtorek, 14 stycznia 2020 09:04 napisane przez z powiatu

  Do auto komis - radzę ważyć słowa. Masz podejrzenia? Zgłoś tam, gdzie trzeba. Jestem zwykłym petentem i widzę, że urzędnicy sobie najzwyczajniej nie radzą. Wszystko można dobrze zorganizować, także masowy napływ klientów. Trzeba tylko umieć i być odpowiedzialnym na odpowiedzialnym stanowisku.

 • Link do komentarza Ciekawe wtorek, 14 stycznia 2020 08:36 napisane przez Ciekawe

  A to ciekawe bo mojego znajomego odesłano do Pobiedzisk podczas gdy sprawę powinien załatwić nasz wydział, najlepszy w Polsce...

 • Link do komentarza techniczny wtorek, 14 stycznia 2020 08:28 napisane przez techniczny

  Ty komentatorze NAPISANE PRZEZ??? Naucz sie czytać ze zrozumieniem. Starostwo informuje, że prawo nie działa wstecz i nowej ustawie nie podlegają samochody sprowadzone wcześniej i niekoniecznie muszą być rejestrowane w styczniu. A rejestrowane oczywiście być muszą. Wcześniejsza ustawa - Prawo o ruchu drogowym nakazywała rejestrację w terminie 30 dni i nikt nie rejestrował. Ustawa była martwa.

 • Link do komentarza ??? poniedziałek, 13 stycznia 2020 23:10 napisane przez ???

  Na oficjalnym fb powiatu z hasztagiem wydział komunikacji jest niezgodna z prawem informacja. Kto ją wytworzył i opublikował. Jest napisane że samochody zakupione lub sprowadzone przed 1 stycznia 2020 roku nie wymagają rejestracji w styczniu. Otóż wymagają rejestracji w ciągu 30 dni od daty zakupu lub sprowadzenia i tak było zawsze. Czy starostwo w świetle mediów namawia do łamania prawa?

 • Link do komentarza auto komis poniedziałek, 13 stycznia 2020 22:29 napisane przez auto komis

  To nie przez nieudolność urzędasów ale przez nowe nieudolne przepisy.Nie tylko w Gnieźnie ale w całej Polsce są kolejki do rejestracji. Gniezno na tle Polski wypada wzorowo. Takiego sprawnego wydziału komunikacji zazdrości nam cała Polska bo kieruje nim fachowiec. Te uszczypliwe komentarze pisze prawdopodobnie były pracownik komunikacji.

 • Link do komentarza kaziu niedziela, 12 stycznia 2020 14:54 napisane przez kaziu

  no i wesolutko

 • Link do komentarza powiatowy niedziela, 12 stycznia 2020 10:56 napisane przez powiatowy

  Jak oni mogą zajmować się w tym starostwie sprawami merytorycznymi, skoro podstawowych problemow nie potrafią opanować logistycznie?

 • Link do komentarza Danusia sobota, 11 stycznia 2020 10:36 napisane przez Danusia

  "jaki Pan taki kram"

 • Link do komentarza Petent sobota, 11 stycznia 2020 09:46 napisane przez Petent

  @ urzędas co prawda to prawda, za poprzedniej kierowniczki kierownictwo siadalo do lady i obsługiwało ludzi..

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane