środa, 15 stycznia 2020 07:32

Rok pełen kolizji, choć wypadków nie brakowało

 
Rok pełen kolizji, choć wypadków nie brakowało archiwum redakcji

Na drogach powiatu gnieźnieńskiego wciąż giną ludzie, a liczba rannych jest stale wysoka. Ubiegły rok nie należał do optymistycznych, choć samych wypadków było mniej.

Nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa, niezachowanie ostrożności podczas jazdy - to najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych, do których doszło w ciągu 2019 roku. Przez 12 miesięcy funkcjonariusze gnieźnieńskiej drogówki interweniowali przy 113 wypadkach - to o 14 mniej, niż w 2018 roku, ale wciąż więcej niż we wcześniejszych latach (2017 - 93, 2016 - 76). Było ich też dwa razy więcej niż w 2014 roku, kiedy to odnotowano ich 58. 

W minionym roku w zdarzeniach na drogach w naszym regionie zginęło w sumie 14 osób. To najwięcej od 2015 roku, kiedy to odnotowano 16 ofiar śmiertelnych. Rannych w 2019 roku było 131 osób - mniej niż w 2018 roku, kiedy to odnotowano 147 przypadki, ale wciąż więcej niż w 2017, kiedy było ich 103. W jeszcze wcześniejszych latach liczba ta zazwyczaj nie przekraczała 100.

W 2019 roku większa była za to liczba kolizji drogowych - odnotowano ich 1408, podczas gdy rok wcześniej było ich w sumie 1351, a w poprzednich latach ich ilość również rosła w podobny sposób.

Sytuacji nie poprawia więc poprawiający się stan infrastruktury drogowej, która jednak nie może iść w parze z odpowiedzialnością uczestników ruchu za ich zachowania, niezależnie czy poruszają się na czterech, dwóch kołach czy pieszo. Najczęściej wymienianą przyczyną większości zdarzeń jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

1 komentarz

  • Link do komentarza micio środa, 15 stycznia 2020 09:24 napisane przez micio

    Może warto sprawdzić stan nawierzchni, infrastruktury gdzie dochodzi do kolizji itp. Droga Gniezno-Witkowo- coraz częściej samochody w rowie- koleiny coraz głębsze w których stoi woda...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane