wtorek, 21 stycznia 2020 16:39

Upamiętnili 75. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Gniezna

 
Upamiętnili 75. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

Po raz kolejny przedstawiciele środowisk lewicowych oraz mieszkańcy zebrali się na cmentarzu przy ul. Witkowskiej, by wspólnie upamiętnić datę wejścia oddziałów radzieckich do Gniezna.

Bez udziału pocztów sztandarowych, za to z pamięcią o pomordowanych przez Niemców i z czcią dla żołnierzy, spoczywających w kwaterze radzieckiej - tak grupa gnieźnian upamiętniła wydarzenie z 21 stycznia 1945 roku. Tego dnia ul. Witkowską do Gniezna wkroczyły pierwsze oddziały Armii Czerwonej, które zajęły miasto i kilka innych miejscowości powiatu gnieźnieńskiego.

- Od 1939 roku trwała okupacja niemiecka. Mieszkańcy Gniezna byli terroryzowani, mordowani, torturowani i każdego dnia, na każdym rogu mogli stracić życie. Nadchodzące w 1945 roku wyzwolenie budziło wiele nadziei i znamy z przekazów naszych bliskich, rodzin, że tego dnia wyczekiwano z dużą nadzieją. 21 stycznia 1945 roku przyszły oddziały Armii Czerwonej, wyzwoliły Gniezno i mieszkańców Gniezna spod okupacji hitlerowskiej. Mieszkańcy Gniezna cieszyli się. Styczeń 1945 roku był jeszcze przed konferencją w Jałcie i mieszkańcom Gniezna ani wyzwolicielom Gniezna nie były znane losy powojennej Europy oraz jej podział. Nikt nie wiedział, jak będą układały się strefy wpływów, które zostały zaakceptowane tak, a nie inaczej przez wielkie mocarstwa. Nie możemy obarczać winą wyzwolicieli Gniezna, żołnierzy armii radzieckiej, którzy 21 stycznia 1945 roku przyszli i to oswobodzenie przynieśli - mówił Mariusz Mądrowski, wiceprzewodniczący Zarządu Powiatowego SLD.

Po odśpiewaniu Hymnu Polski, uczestnicy "Spotkania Pamięci" złożyli kwiaty i znicze pod tablicą poległych i pomordowanych przez Niemców w latach 1939 - 1945. Następnie wszyscy udali się na kwaterę żołnierzy Armii Radzieckiej, gdzie pod pomnikiem zwieńczonym czerwoną gwiazdą także złożono kwiaty i znicze. Na koniec odśpiewano Rotę.

15 komentarzy

 • Link do komentarza Agata czwartek, 23 stycznia 2020 07:45 napisane przez Agata

  Ludzie ! Nie pyskujcie na tych co są na zdjęciach. Pyskujcie na sąsiadów, którzy ich wybrali do Rady Miasta i do Rady Powiatu. I ci sąsiedzi jeszcze się tym chełpią , że głosowali na "drużynę Budasza". To są ci dwulicowi ludzie - nasi sąsiedzi.

 • Link do komentarza Prezes czwartek, 23 stycznia 2020 00:18 napisane przez Prezes

  Armia Czerwona w drodze do Berlina wyzwalała jedną ręką polskie miasta, w tym Gniezno, spod okupacji niemieckiej, a drugą ręką zaprowadzała porządek komunistyczny, który trwał do 1989r. Dziękować zatem, moim zdaniem, nie ma za co. Przemarsze Sowietów przez ziemie polskie kosztowały wiele krwi zamordowanych i zgwałconych Polek i Polaków, masową kradzież naszego majątku narodowego i zainstalowanie polskojęzycznych władz komunistycznych. Przez lata ta własnie władza i jej następcy ( PPR=PZPR=SdRP=SLD ) uroczyście obchodzili ten dzień, bo rzeczywiście oni mieli za co dziękować i jak widać nadal mają dzięki sporej części obecnych mieszkańców Gniezna - wstyd Gnieźnianie !!!

 • Link do komentarza Piotr P środa, 22 stycznia 2020 23:34 napisane przez Piotr P

  I ciagle te same twarze czerwoni jak buraki na twarzy . Zapamietajmy przy wyborach.

 • Link do komentarza beata środa, 22 stycznia 2020 17:09 napisane przez beata

  armia komunistów wyzwoliła Polskę z nadchodzącej wolności. Wstyd za ludzi którzy nie widzą lub nie chcą wiedzieć o gwałtach, rabunkach i morderstwach dokonywanych na POLAKACH przez wyzwoleńczą armię czerwoną. Chyba że współpracowali z bolszewikami.Do Ameryki wszyscy uciekają, a do Rosji wspanialej POLAKÓW wywożono. Chwała żołnierzom wyklętym za ich heroizm.

 • Link do komentarza wilk środa, 22 stycznia 2020 15:01 napisane przez wilk

  I przybyły ZIELONE LUDZIKI Fiutina oddać hołd przed .....czerwoną gwiazdą,równie dobrze mogła by tam być swastyka,bo to jedno i to samo ,ZAKAZANY USTAWOWO symbol zbrodniarzy,a nie wyzwolicieli !!! I to w czasie,gdy bandyta z Kremla OCZERNIA POLAKÓW o wywołanie wojny i holokaust !!! To się nazywa tupet i po prostu HAŃBA ,wśród nich pan Zdzichu przewodniczący rady MIASTA i prezesik spółdzielni,wybrany przez ludzi na Winiarach,NIE WSTYD WAM,wybierać takich ?????? KOMUNA hołd oddaje czerwonej gwieździe,a ludziom dali horrendalne podwyżki za wodę ,ogrzewanie i teraz śmieci !!!!! Dosłownie BRAK już cenzuralnych słów,aby takich nazwać !!!!

 • Link do komentarza Henryk środa, 22 stycznia 2020 13:19 napisane przez Henryk

  @ endeju - nikt tobie nie zabrania czcić poległych żołnierzy, jako ludzi, którym należy się pamięć, jak każdej zmarłej osobie niezależnie od pochodzenia, stanowiska,wieku, płci itd. Ale robienie pompatycznego spotkania, by honorami obdarzać pamięć o najeźdźcach i dziękować im za coś, czego nie było ( wyzwolenie) jest skrajną nieodpowiedzialnością tam obecnych w sytuacji, gdy Polska jest krajem wolnym i od trzech dekad mówi się prawdę o rzekomym oswobodzeniu Polski.

 • Link do komentarza robol środa, 22 stycznia 2020 07:03 napisane przez robol

  O której się to działo? Czy ci wszyscy ateiści nie powinni być wtedy w pracy ?

 • Link do komentarza emeryt środa, 22 stycznia 2020 00:36 napisane przez emeryt

  Złodziejstwo na masową skalę, gwałty, mordy. Oto jak wyglądał marsz wyzwoleńczy Armii Czerwonej przez Polskę i Niemcy.Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski nie było żadnym „wyzwoleniem”. Było zamianą jednej okupacji na drugą. Okupacji brunatnej na okupację czerwoną. Brutalne gwałty, krwawy terror. te i jeszcze inne straszne relacje znajdziecie w książce Stanisław M. Jankowskiego „Dawaj czasy! Czyli wyzwolenie po Sowiecku”. To informacja dla tych seniorek i seniorów spod pomnika z czerwoną gwiazdą.,I dobra rada, jeżeli chcecie uczcić pamięć zmarłych, to ważniejsza jest modlitwa, a nie publiczne gloryfikowanie "święta wyzwolenia", które dla Polaków nigdy nim nie było. A o spalonej przez bolszewików gnieźnieńskiej katedrze już nie pamiętacie

 • Link do komentarza Michał wtorek, 21 stycznia 2020 22:03 napisane przez Michał

  Cyrk na kołach, w jakim my chorym kraju żyjemy i jak niskie IQ mają osoby tam zebrane że gloryfikują zbrodniarzy wojennych i postrzegają ich jako bohaterów... Sowieci wkroczyli do Polski nie po to by nas wyzwolić tylko po to by wybić Niemców a samemu przejąć kontrolę nad Polską. Strach że ludzie tam obecni chodzą po wolności bo z tym poziomem inteligencji to powinni stacjonować na oddziale zamkniętym na dziekance. Wstyd mi jako mieszkańcowi Gniezna że w naszej społeczności są te czarne owce, toż to powinno być po obaleniu komuny na sybir zesłane. Mam nadzieję że karma was za te chorą szopkę spotka.

 • Link do komentarza senior wtorek, 21 stycznia 2020 20:35 napisane przez senior

  Jakim prawem odegrano polski hymn państwowy? Na czyją cześć? Na cześć tych stetryczałych babć i dziadków, którzy nie rozumiejąc historii, a przede wszystkim prawdy, staja pod tym pomnikiem dziękując najeźdźcom za pół wieku niewoli? I nie jest ważne, ze to ci własnie przedstawiciele zginęli, bo na wojnie zawsze giną niewinni ludzie. Ważne jest, ze oni reprezentowali wroga Polski, który nie tylko wbił nam 17 września 1939 roku nóż w plecy, a potem 'wyzwalając" rzekomo Polskę został w niej tyle lat niszcząc i burząc porządek prawny i manipulując niedojrzałym politycznie społeczeństwem, czego dowody mamy okazję obserwować na takich wiecach.

 • Link do komentarza endrju wtorek, 21 stycznia 2020 19:59 napisane przez endrju

  Zapytajcie o ten wstyd i hańbę Waszkę, Saszkę, Iwana, których siłą wzięli do woja ileś tam tysięcy kilometrów stąd i tu zginęli, na naszej ziemi, za nie swoją sprawę, za nie swoją wolność. A może też dali się nabrać i sami się zgłosili... Nie mniej tu zginęli. Kto z was jest gotów oddać swoje życie za głoszone na fb poglądy?????
  Ja nie...

 • Link do komentarza Kiszczakowa wtorek, 21 stycznia 2020 19:36 napisane przez Kiszczakowa

  Dzięki Towarzysze za przypomnienie, zapomniałem o haniebnej dacie.

 • Link do komentarza Daniel wtorek, 21 stycznia 2020 18:42 napisane przez Daniel

  Putin się cieszy z wami komuchy

 • Link do komentarza Lechita wtorek, 21 stycznia 2020 16:51 napisane przez Lechita

  23 stycznia 1945 roku sowieccy "wyzwoliciele" spalili nam katedrę. Ale to się chyba tym ateistom akurat podoba.

 • Link do komentarza Adrian wtorek, 21 stycznia 2020 16:49 napisane przez Adrian

  Wsty, że odegrano tam Mazurka! Wstyd, że są Polacy, którzy gwałcicieli i zwykle pijane bestie gloryfikują! Komunistyczna zaraza, nie Polacy! Gdzie byli ci bohaterowie gdy wymordowano i zniszczono Warszawę?! Co później z ludźmi robiło SB?! Co z rodakami wywiezionymi na wschód?! Niemiec, Rusek? Żadnej różnicy! WSTYD I HAŃBA DLA NARODU!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane