środa, 29 stycznia 2020 08:49

Gnieźnieńska lewica: „To polityczny wandalizm”

 
Gnieźnieńska lewica: „To polityczny wandalizm” fot. Rafał Wichniewicz

Jako działanie na korzyść tych, którzy chcą dzisiaj przekłamać historię, ale także jako nacjonalistyczne i nienawistne działanie - tak gnieźnieńska lewica określa zdemolowanie monumentu w kwaterze Armii Czerwonej, znajdującej się na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.

W trzeci dzień po ujawnieniu wandalizmu, którego sprawcy wymalowali różne hasła na pomniku zwieńczonym czerwoną gwiazdą, przedstawiciele gnieźnieńskiej lewicy postanowili odnieść się do tej sprawy jednym głosem. Chcieli w ten sposób dać wyraźny sygnał sprzeciwu wobec takich działań.

- To wydarzenie nazywamy politycznym wandalizmem, dlatego, że w Dniu Światowego Dnia Holocaustu, tu z Gniezna, z Pierwszej Stolicy Polski, popłynął bardzo zły sygnał. Nieznani sprawcy zdemolowali pomnik żołnierzy armii radzieckiej w kwaterze, w której spoczywa ponad 400 żołnierzy. Nie byliśmy i nie będziemy obojętni. Jesteśmy przeciwko takiemu postrzeganiu Polski, która jako kraj praworządny, przestrzega konwencji genewskich, ustawy o cmentarzach i grobach wojennych - mówił poseł Tadeusz Tomaszewski, apelując do rządu o "podjęcie stosownych działań mających przeciwdziałanie takim aktom politycznego wandalizmu" oraz do policji o wykrycie sprawców dewastacji. Podziękował przy tej okazji tym mieszkańcom Gniezna, którzy potępili ten czyn oraz prezydentowi Gniezna, który zaangażował się w działania mające na celu przywrócenie pomnika do stanu pierwotnego: - Trudno odnieść się do tych słów (namalowanych na pomniku - przyp. red.) na cmentarzu, gdzie spoczywa ponad 400 żołnierzy, którzy oddali swoje życie za to, byśmy mogli mówić w języku polskim, chodzić do polskich kościołów, uczyć się języka polskiego w Pierwszej Stolicy. Nie możemy być obojętni, bo to jest pierwszy krok. Później będzie malowanie na murach budynków publicznych, a potem kolejne działania. Jako gnieźnieńska lewica mówimy "dość". Oczekujemy stosownych działań ze strony władz rządowych i policji. Chcemy dyskusji historycznej, ale nie na cmentarzu i nie na niszczeniu pomnika.

- Ta dewastacja jest niedopuszczalna i haniebna. Te słowa są z nacjonalistycznego słownika "śmierć wrogom ojczyzny", "czerwona hołota" - jeżeli się wsłuchamy bliżej, to usłyszymy, że padają one na nacjonalistycznych marszach - stwierdziła Kamila Kasprzak-Bartkowiak, stwierdzając iż nie należy patrzeć na historię na zasadzie "zerojedynkowej": - Nie opowiadamy się po żadnej ze stron, ale nie może dochodzić do takiej eskalacji, jeśli chodzi o przestrzeń publiczną. Kacper Parol powiedział, że po uroczystości z 21 stycznia 2020 roku, kiedy to lewica obchodziła 75. rocznicę zajęcia Gniezna przez Armię Czerwoną, w sieci pojawiło się wiele negatywnych i obraźliwych komentarzy: - Nie może być takiej sytuacji, w której reakcjoniści, osoby impulsywne, zaczynają rozwijać swoje przekonania, nienawistne myśli i działają. Teraz są to napisy na murach, faszystowskie, na grobach. Chciałbym zadać pytanie, co się wydarzy, kiedy osoba żyjąca w takiej bańce nienawiści odnajdzie domniemanego "wroga ojczyzny" gdzieś na ulicy?

- Jaki cel chcieli osiągnąć sprawcy tego wandalizmu? - pytał Mariusz Mądrowski, twierdząc iż data tego wydarzenia nie była wyjątkowa: - 75. lat temu wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz Birkenau, w którym zginęło 1,1 mln Żydów, 150 tys. Polaków i 35 tys. obywateli innych narodowości - przypomniał i dodał, że w takim czasie pojawiają się tego typu próby zakłamania historii i postawienia Polski w roli sprawcy, a nie ofiary, które słusznie wywołują gniew u Polaków: - Jako lewica wpisujemy się w ten gniew, protestujemy przeciwko próbom takiej narracji. Zadajemy sobie pytanie - komu służą takie wydarzenia, jakie miały miejsce w Gnieźnie? Czy to było na polityczne zamówienie tych, którzy próbują okłamać historię i napisać ją na nowo? Proszę sobie wyobrazić, jak zacierają sobie ręce ci, którzy próbują udowodnić, że to Polska i Polacy są sprawcami napięć w Europie. Wydarzenia z 1945 roku z okresu wyzwolenia Polski są faktami, obiektywnymi, potwierdzonymi, udokumentowanymi, a mogiły na gnieźnieńskim cmentarzu najlepiej te fakty potwierdzają.

W sprawie zdemolowania pomnika działania prowadzi gnieźnieńska policja. Na tę chwilę nie udziela się informacji o stanie trwającego postępowania.

21 komentarzy

 • Link do komentarza wilk sobota, 01 lutego 2020 19:25 napisane przez wilk

  Wandalizmem i hańbą to były PODWYŻKI cen za śmieci,uchwalone i przyklepane przez Lewicę na czele z prezydentem,dla społeczeństwa Gniezna !!!!! Dla bolszewików mają więcej wyrozumiałości niż dla mieszkańców miasta !!!! Gdzie ta tzw. wrażliwość lewicowa ???? Fałszywi i obłudni,byle do koryta się dorwać !!!!

 • Link do komentarza mjj sobota, 01 lutego 2020 00:05 napisane przez mjj

  ad. janek 41 - skoro jak piszesz, na cmentarzu się milczy, to po co te hece z przemówieniami o wyzwoleniu? Dla kogo więc były skierowane te mowy, jak słusznie zauważasz, przecież nie dla tych zmarłych tylko dla żywych, i to nie tylko do tej garstki na cmentarzu, ale dla nas wszystkich , którzy znają prawdę i mają odwagę myśleć inaczej, niż ci celebryci. A co do wskazania wrogów Polski w tej kwaterze, to proszę bardzo. Niejaki Leon (Lejba)Kamerman, wybitnie haniebna postać lat pięćdziesiątych, człowiek, którego postawiła władza radziecka jako I sekretarza PZPR, szefa ORMO. Człowiek bezwzględny, okrutny, nieludzki, bezlitosny, wykonujący wszelkie polecenia wrogów naszej Ojczyzny. On tam leży pod tą czerwoną gwiazdą, a ja jestem jedną , może już ostatnich z osób, które doznały z jego strony nieprawdopodobnych szykan w stosunku do mojej rodziny. I ja mam milczeć, gdy garstka osób składa hołd cieniom tej nieprzyjacielskiej Polsce armii, wśród których jest osobiście znany mojej rodzinie wymieniony renegat Kamerman?

 • Link do komentarza Ala piątek, 31 stycznia 2020 07:17 napisane przez Ala

  A gdzie towarzysz Zdzisław? Żona go nie puściła ?

 • Link do komentarza janek 41 czwartek, 30 stycznia 2020 20:40 napisane przez janek 41

  Ludzie opamiętajcie się. Na cmentarzu się milczy. Co najwyżej wspomina się w modlitwie Tych, co nas poprzedzili. Co Oni Rosjanie są wam winni? Wskażcie który z tam pochowanych jest naszym wrogiem. Przecież żaden z najwyższych władz sowieckich nie jest tam pochowany. A tak g'woli ścisłości - kto nas wyswobodził. Gdzie byli zachodni alianci na końcu wojny? Czemu oni nie przyszli nas wyzwolić? Gdzie byli nasi zachodni sojusznicy w 39 roku?... Eh Polacy!!!

 • Link do komentarza kibolo czwartek, 30 stycznia 2020 14:46 napisane przez kibolo

  środa, 29 stycznia 2020 11:57 napisane przez Filip
  Przecież wiecie czerwone głupki, ze to chuligani. Nie róbcie sprawy politycznej.
  Czerwone głupki przecież wiedzą,ty katolickie ścierwo,że to sprawa chuliganów..

 • Link do komentarza możliwe ?? czwartek, 30 stycznia 2020 14:23 napisane przez możliwe ??

  Darku . Czy ja dobrze myślę? Czy ty sugerujesz , że jacyś młodzi lub starzy członkowie partii SLD lub PZPR sami w nocy pomalowali pomnik żołnierzy radzieckich, by wywołać skandal na skale krajową i potem zarzucić odpowiedzialność za ten wandalizm na partię PiS ?

 • Link do komentarza uzurpator czwartek, 30 stycznia 2020 13:31 napisane przez uzurpator

  Młody chłopiec mówi o "reakcji". Historia zatoczyła koło. Słownictwo rodem z lat 40., stosowane przez czerwoną propagandę.

 • Link do komentarza kibolo czwartek, 30 stycznia 2020 13:15 napisane przez kibolo

  Prawdą jest,że w pokonaniu hitlerowców Armii Czerwonej pomagali Amerykanie.więc też są współwinni zniewolenia narodu polskiego.Skąd więc ta przyjaźń między Du.ą a rudym Donaldem.Amerykanie pod płaszczykiem przyjaźni polsko-amerykańskiej załatwiają swoje,nie nasze,interesy w Europie.Poczekamy,zobaczymy.

 • Link do komentarza czesiu e. czwartek, 30 stycznia 2020 08:15 napisane przez czesiu e.

  Biednej Lewicy "zawsze wiatr w oczy", a nawet deszcz (jak ...). A lokalna Partia Razem znów mocno działa - brawo za aktywność towarzyszko.

 • Link do komentarza Oseł czwartek, 30 stycznia 2020 01:36 napisane przez Oseł

  Czyzby Pan żąda konfetti z udziałem Policji, że tak się domaga relacji co Policja? Kto za to zapłaci? Nie mają co robić, zeby dla Pana przemowienie szykowac?

 • Link do komentarza Jasiu środa, 29 stycznia 2020 23:25 napisane przez Jasiu

  Równie dobrze powinni karać osoby które zniszczyły pomniki Stalina towarzyszą bo on wyzwolil Gniezno abyśmy mogli mówić i uczyć się w języku polskim a te młode polskie chłopaki to tylko im pomagali w zwycięstwie . Jednak jak mówią Rusko naród to pijaku a polski bez komentarza Putin upchnol gaz z największą cena w Europie Tuskowi my placilismy obwinia Polskę za rozpoczęcie 2 wojny a my dziś będziemy przeprosiny wysyłać może jakiś skwer zasponsoruje nazwiskiem jeszcze Putina nic nie mamy

 • Link do komentarza Nie17republika środa, 29 stycznia 2020 17:53 napisane przez Nie17republika

  Mówi się Armia Sowiecka, jacy reakcjonisci - widać że Towarzysze z dawnej epoki to homosovieticusy, ps żebyście tak bronił Dzieci Nienarodzonych jak bronicie tych "diabelskich spraw". BÓG HONOR OJCZYZNA

 • Link do komentarza Derek środa, 29 stycznia 2020 15:23 napisane przez Derek

  Nie wyszła towarzyszom prowokacja, to przyszli sobie potupać ze złości.

 • Link do komentarza franek środa, 29 stycznia 2020 12:44 napisane przez franek

  Przekłamywanie historii? To jakiś żart?

 • Link do komentarza Filip środa, 29 stycznia 2020 11:57 napisane przez Filip

  Przecież wiecie czerwone głupki, ze to chuligani. Nie róbcie sprawy politycznej.

 • Link do komentarza Kegan środa, 29 stycznia 2020 11:28 napisane przez Kegan

  Zamiast posprzątać lepiej rozdzierać szaty i protestować-czy to nikogo nie dziwi.

 • Link do komentarza Kegan środa, 29 stycznia 2020 11:24 napisane przez Kegan

  Cytuję -w Dniu Światowego Dnia Holocaustu, tu z Gniezna, z Pierwszej Stolicy Polski, popłynął bardzo zły sygnał- chyba sami lewacy za kasę Putina to zrobili.Niech jeszcze przyjedzie Russia Today czy jakiś Sputnik i zda rzetelną relację. Poseł Tomaszewski może sobie zabrać mogiły do Niechanowa i świętować od rana do wieczora.

 • Link do komentarza TakMyślęAntykomunistycznie środa, 29 stycznia 2020 11:22 napisane przez TakMyślęAntykomunistycznie

  Skandalem jest zarówno niszczenie miejsc pochówku, jak i dalsze istnienie zakazanych komunistycznych gwiazd na monumencie i pomnikach nagrobnych.

 • Link do komentarza senior środa, 29 stycznia 2020 09:57 napisane przez senior

  Lewica nie musi nam przypominać, ze bezczeszczenie cmentarzy - wszystkich cmentarzy - jest złem. Niestety, ta sama lewica do dzisiaj nie znalazła w sobie dość odwagi, by wobec najeźdźców ze wschodu stanąć w prawdzie. A przecież mając instrumenty w ręce poprzez swojego prezydenta w Polsce,ale także w Gnieźnie, jak również sprzyjający jej przez lata rząd, mogła doprowadzić do wprowadzenia do programów szkolnych prawdę historyczną. Może wówczas młodzi Polacy dowiedzieliby się prawdy o każdej ze stron konfliktu II wojny światowej. Ciągłe gloryfikowanie sowieckiej armii, jako oswobodzicieli, co jest w dużej części nieprawdą powoduje, ze budzą się demony, które inaczej nie potrafią przekazać swoich emocji. Powtarzam, i podkreślam z całą mocą, że nie wolno niszczyć grobów, to rzecz nietykalna, ale z wyrokami, poczekajmy na śledztwo, które wskaże, kto tak naprawdę za za tym stoi, abyśmy nie byli zaskoczeni. Czy jest to wyłącznie wybryk niedouczonej i niewychowanej młodzieży, czy jest to może prowokacja, która w dzisiejszym świecie jest jak każdy z nas widzi bezczelnie stosowana , jak choćby wmawianie nam przez przedstawiciela narodu, z którego pochodzą ci zmarli żołnierze, że to własnie my, Polacy jesteśmy winni tego dramatu XX wieku czyli wywołania II wojny światowej. Każdy rozsądny człowiek na taki fałsz i bezczelność reaguje w inny sposób. Szkoda, ze jednym z nich była właśnie próba dewastacji grobów. Prawdą jest, że złowroga dla wielu Polaków czerwona gwiazda, to wciąż symbol zagłady setek tysięcy Polaków i ten fakt nie powinien wzbudzać w nas wątpliwości.jednak uczczenie żołnierzy, którzy nieśli na swych bagnetach zbrodniczą ideologię, dążąc do narzucenia jej Polsce, a następnie innym krajom Europy, nie ma nic wspólnego z tradycyjnym szacunkiem dla zmarłych. Wymieniony wyżej pan Mądrowski słusznie podkreśla gniew Polaków związany z próbą fałszywej narracji dotyczącej II wojny światowej. Ale, czy o tym była mowa pod pomnikiem w dniu 21 stycznia? Czy zaznaczono, ze to oni, własnie ci "wyzwoliciele" m.in. spalili nam katedrę, której rany starsi gnieźnianie noszą w sercu do dzisiaj? Może, gdyby w przemówieniach zawarto słowa prawdy, gorzkiej prawdy o Sowietach, które jednak były także agresorem w tych działaniach, może nie byłoby tej złości u tych, którzy bezmyślnie dokonali tego wandalizmu?

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 29 stycznia 2020 09:48 napisane przez rezigiusz

  No popatrz a 30 lat temu zabrzmiały słowa "Sztandar PZPR Wyprowadzić" bo dziś mija 30 lat

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane