poniedziałek, 03 lutego 2020 09:47

Z gazem nie ma żartów. Błąd może kosztować zdrowie i życie

 
Butla, która spowodowała obrażenia u mieszkanki Drachowa Butla, która spowodowała obrażenia u mieszkanki Drachowa archiwum redakcji

W ciągu miesiąca doszło do dwóch zdarzeń, w których na skutek wybuchu gazu ucierpieli ludzie. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odniósł się do kwestii związanych z korzystaniem z butli, w których jest przechowywany gaz.

Najpierw wybuch, do którego doszło w bloku w Kruchowie (gmina Trzemeszno) w Nowy Rok, a teraz także zdarzenie, które miało miejsce kilka dni temu w Drachowie (gmina Niechanowo). W tym pierwszym przypadku w wyniku eksplozji uszkodzony został budynek, a mieszkaniec lokalu zmarł w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń. Drugie zdarzenie z 30 stycznia spowodowało poparzenia u 39-letniej mieszkanki domu wielorodzinnego, w którym również wystąpiły uszkodzenia. 

- W obu przypadkach przyczyną było niezastosowanie się do procedur związanych z użytkowaniem butli gazowych. Należy w tym miejscu podkreślić, że wymiany butli w trakcie ich użytkowania powinny wykonywać osoby do tego odpowiednio przeszkolone, a butle oraz osprzęt w tym reduktory powinny być sprawne. Należy za każdym razem wymienić na nową uszczelkę - wskazuje Maciej Brzuszkiewicz w oświadczeniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dodając iż informacje dotyczące wymiany butli zamieszczone są zarówno w instrukcjach obsługi, jak i u dystrybutorów. 

Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej. 

§ 157 ust. 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.

Odnosząc się do kwestii użytkowania butli gazowych w budynkach wyposażonych w stałą instalację gazową, wskazał iż jest to zabronione. - Przepis jest wyraźny i nie ma od niego odstępstw. Ponadto należy w tym miejscu zaznaczyć iż w przypadku budynków wielorodzinnych znaczącą rolę odgrywa właściciel lub zarządca budynku - informuje Maciej Brzuszkiewicz, dodając iż regulacje w tym zakresie są jasne: - Wobec powyższego właściciel obiektu lub zarządca powinien zadbać o to aby w budynkach wyposażonych w instalację gazową z sieci nie były stosowane butle gazowe. 

W sytuacji, gdy mimo to lokatorzy mają świadomość, że ktoś w budynku korzysta z butli gazowej wbrew ww. przepisom, a zarządca budynku nic z tym nie robi, powinno się o tym poinformować odpowiednie służby. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza widzialem środa, 05 lutego 2020 14:17 napisane przez widzialem

  Do jednej kamienicy na Dąbrówki w Gnieźnie wnoszą co jakiś czas butle, a tam przecież jest normalnie gaz ziemny w rurach! Jak beknie, to pół miasta wysadzi w powietrze!

 • Link do komentarza ubek środa, 05 lutego 2020 13:41 napisane przez ubek

  trzymają butle w mieszkaniach, tylko nikomu nie chce się tego sprawdzać. w końcu dojdzie do kolejnej tragedii

 • Link do komentarza Slawek środa, 05 lutego 2020 11:56 napisane przez Slawek

  Jak widzę te butle bez kolnierza ochronnego na zawor

 • Link do komentarza przerażony wtorek, 04 lutego 2020 12:14 napisane przez przerażony

  Są sklepy w mieście, do których wchodząc czuje się spaliny z ciepła wytwarzanego przez butle gazowe. To chyba tez jest niebezpieczne! Poza tym media donoszą codziennie o wypadkach, w których poszkodowani sa także niewinni ludzie. Czy ktoś sprawdza handel tymi niebezpiecznymi, jak się okazuje urządzeniami? Z dzisiejszej prasy: https://www.tvp.info/46492718/wybuch-butli-z-gazem-w-domu-wielorodzinnym
  I takie informacje sa prawie codziennie!

 • Link do komentarza Instalator poniedziałek, 03 lutego 2020 20:29 napisane przez Instalator

  Znam w naszym powiecie blok gdzie jest ogrzewanie zasilane gazem ziemnym a mieszkańcy mają gazowki na butle propan butan. A ludzie nadal ogniem sprawdzają szczelność podłączenia.

 • Link do komentarza Gazownia poniedziałek, 03 lutego 2020 18:41 napisane przez Gazownia

  A dlaczego kupując butle gazową np stacji paliw to ja mam zakładać nową uszczelkę?dlaczego tego nie kontroluje ten kto napełnia butle?Butle gazowe które są na rynku są w tragicznym stanie technicznym 50% butli to jest pewnie z lat 80 nikt nie martwi się ich stanem technicznym tylko nabijają nową legalizacje i dalej w obrót na kolejne lata.Butla max 10 lat i na złom!a nie dalsze legalizacje przez fachowców w garażu.
  Obojętnie gdzie bym kupił butle z gazem to na 99% uszczelka będzie w bardzo kiepskim stanie technicznym nie zmieniana od lat.

 • Link do komentarza pytam sie poniedziałek, 03 lutego 2020 11:21 napisane przez pytam sie

  Wszystko ładnie pięknie, ale życie wygląda inaczej. Osoba przeszkolona podłącza butlę zazwyczaj na odpierdziel a szczelność podłączenia sprawdza ogniem.
  Nie wolno stosować butli tam gdzie jest gaz ziemny - pytanie - jak to wyegzekwować? Jakie to są te odpowiednie słuzby i co one mogą zrobić? Wydaje mi się że NIC.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane