czwartek, 13 lutego 2020 11:17

Odpowiedź radnych na zarzuty inicjatorów referendum

 
Odpowiedź radnych na zarzuty inicjatorów referendum archiwum redakcji

W odniesieniu do wczorajszej konferencji inicjatorów referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Niechanowo, druga strona zdecydowała się wydać oświadczenie w sprawie - ich zdaniem - przekazania nieprawdziwych informacji.

Radni zrzeszeni w klubie "Wspólne Dobro Gmina Niechanowo ", w odniesieniu do zarzutów, jakie padły podczas wczorajszej konferencji inicjatorów referendum, przekazali do naszej redakcji oświadczenie wraz z pismem od Wojewody Wielkopolskiego. Swoje osobne oświadczenie wydał także przewodniczący Rady Gminy Niechanowo.

Oświadczenie

W związku z nasilającymi się atakami i nieprawdziwymi zarzutami pod adresem Radnych Rady Gminy Niechanowo, kategorycznie zaprzeczamy, że Radni podejmowali jakiekolwiek działania szkodzące Mieszkańcom i utrudniali Wójtowi Gminy Niechanowo wykonywanie jego obowiązków.

W oświadczeniach publikowanych przez inicjatorów referendum na portalach internetowych, w reportażach telewizyjnych oraz w prasie zamieszcza się nieprawdziwe, godzące w dobre imię Radnych informacje. Oskarżanie nas o wynajęcie detektywa i śledzenie Wójta jest kłamstwem. Kłamstwem jest również to, że Wojewoda Wielkopolski spotkał się z Wójtem Gminy Niechanowo i udostępnił jemu wszystkie akta, w sprawie rzekomego inwigilowania przez Radnych. Na tę okoliczność Wojewoda Wielkopolski wystosował informację, że takiego spotkania z Wójtem Gminy Niechanowo nie odbył.

Celem postępowania w trybie wyborczym nie było zamykanie ust inicjatorom referendum, a jedynie to, by kampania referendalna toczyła się w oparciu o prawdę, a nie kłamstwa. W uzasadnieniu postanowienia Sądu Okręgowego w Poznaniu wskazano, że niektóre z informacji zawartych w ogłoszeniu o referendum są nieprawdziwe. W szczególności za nieprawdziwe uznane zostały zarzuty, że Rada Gminy Niechanowo doprowadzała do ciągłego paraliżu pracy Urzędu Gminy Niechanowo, że wysuwano bezpodstawne oskarżenia wobec Wójta Gminy Niechanowo oraz, że naruszano przyjęty plan posiedzeń komisji stałych Gminy Niechanowo.

Zasadniczym motywem oddalenia wniosku było zakwestionowanie przez Sąd możliwości zastosowania trybu wyborczego w niniejszej sprawie, nie zaś prawdziwość informacji zawartych w ogłoszeniu o referendum. Sąd Okręgowy zasugerował, że możliwe jest wystąpienie z powództwem o ochronę dóbr osobistych oraz zwalczanie zarzutów w toku kampanii referendalnej. Szanujemy to orzeczenie, choć nie do końca się z nim zgadzamy. Skoro zdaniem Sądu część informacji podawana przez inicjatorów referendum była nieprawdziwa, nie powinny być one podnoszone w toku kampanii referendalnej.

Dzięki staraniom i współpracy Rady Gminy z Wójtem, Gmina Niechanowo nieustannie się rozwija, maleje jej zadłużenie, realizowane są planowane inwestycje, poprawia się infrastruktura.

Dodatkowo nadmieniamy, że wszystkie projekty uchwał przygotowywane przez Wójta były przyjmowane przez Radnych z Klubu Wspólne Dobro Gminy Niechanowo.

W świetle powyższego organizatorzy referendum godzą w dobre imię nie tylko Rady Gminy ale również Mieszkańców Gminy Niechanowo.

Radni Gminy Niechanowo,
„Klub Wspólne Dobro – Gmina Niechanowo”

 

Oświadczenie Przewodniczącego Rady Gminy Niechanowo

Przewodniczący Rady Gminy Niechanowo informuje, że Rada Gminy pracuje zgodnie z przyjętym planem pracy.

Wójt Gminy pismem z dnia 09.01.2020 prosił o podanie dokładnych terminów 3 kolejnych sesji, które miałyby się odbyć w kolejnych miesiącach, co z uwagi na mające się odbyć referendum i niewiadomy wynik nie jest możliwe.

Zgodnie z art. 20 ustawy o samorządzie gminnym Rada Gminy musi zwołać sesję przynajmniej raz w kwartale lub w miarę potrzeby .

Do tej pory Wójt Gminy nie złożył wniosku o wcześniejsze zwołanie sesji Rady Gminy.

Wszelkie inne informacje powielane na ten temat są nieprawdziwe.

 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Jemioła piątek, 14 lutego 2020 08:51 napisane przez Jemioła

  Wójt winien współpracować z Radnymi. Jesl i nie potrafi, źle to.swiadczy o nim.

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 14 lutego 2020 07:38 napisane przez Mieszkaniec

  Dzieci w piaskownicy.

 • Link do komentarza Jan czwartek, 13 lutego 2020 23:50 napisane przez Jan

  Pisali sami ale dyktowalo wielu !!!! Pozostanie niesmak i wielki smrodek. Po prostu WSTYD !!!

 • Link do komentarza polonista czwartek, 13 lutego 2020 12:46 napisane przez polonista

  Panie Redaktorze! Rozumiem, że ten list radnych to ich pisownia oryginalna?

 • Link do komentarza Mariola czwartek, 13 lutego 2020 12:43 napisane przez Mariola

  Czyli wójt klamie od samego początku...

 • Link do komentarza Karolina czwartek, 13 lutego 2020 11:51 napisane przez Karolina

  strach w oczy zagląda.....

 • Link do komentarza Pytanie czwartek, 13 lutego 2020 11:48 napisane przez Pytanie

  Jeżeli ktoś śledzi i zbiera informacje to w jakimś celu to robi, Pytanie po co ktoś śledzi wójta? A jedynymi którzy na niego donoszą jesteście narazie wy Radni. Więc odpowiedź sama się nasuwa. No i wyszła też obłuda strony Niechanowskie forum samorządowe.. Które sobie upodobaliscie. A dodatkowo wasze pierwsze oświadczeniem w którym między innymi mówicie ze Wójt przetrzymuje jakieś dokumenty.. Z kąd macie takie info? Daliście to do oficjalnych mediów to proszę podeprzeć się jakimiś dowodami a nie słowami inaczej są równe kłamstwu. Takie oświadczenia można sądzić a nie ze wy latacie po sądach i przegrywacie sprawy z powodu braku ładu i składu

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022