wtorek, 18 lutego 2020 13:10

Z mapy Gniezna zniknie parafia

 
Z mapy Gniezna zniknie parafia archiwum redakcji

Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, jeszcze w tym miesiącu ma nastąpić przeniesienie duszpasterstwa wojskowego z Gniezna do Witkowa.

Istniejąca od 75 lat na terenie Gniezna parafia wojskowa pw. NMP Królowej Polski, funkcjonująca przy kościele garnizonowym, ma zostać przeniesiona do Witkowa. Decyzja w tym zakresie miała zostać podjęta na początku lutego 2020 roku i ma zostać wprowadzona w życie od 26 lutego 2020 roku.

O swojej decyzji poinformował już wiernych w Witkowie biskup polowy, który przekazał iż parafia pw. NMP Królowej Polski w tej miejscowości będzie parafią personalną obejmującą wiernych Ordynariatu Polowego pracujących lub mieszkających na terenie Garnizonu Powidz. Póki co parafia ma funkcjonować w siedzibie Klubu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie, do czasu wybudowania nowego kościoła parafialnego. Tam też ma zostać przeniesiona siedziba urzędu parafialnego, który do tej pory mieścił się w pobliżu kościoła garnizonowego przy ul. Chrobrego.

O powody takiego działania zapytaliśmy Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jednakże nie otrzymaliśmy do tej pory żadnej odpowiedzi w tej sprawie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na tę decyzję wpływ ma kilka czynników, wśród których jest m.in. bliskość Witkowa do bazy wojskowej w Powidzu. W tle jednak pojawia się kwestia roszczeń parafii ewangelickiej wobec nieruchomości znajdujących się w Gnieźnie. Również nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że powyższa sytuacja nie ma wpłynąć na sytuację kościoła garnizonowego i nadal będą w nim odprawiane msze święte.

19 komentarzy

 • Link do komentarza Marco poniedziałek, 24 lutego 2020 10:41 napisane przez Marco

  Kościół Garnizonowy jako obiekt poniemiecki, mógłby być wspaniałym obiektem na muzeum lub galerię opowiadającą o przeszłości Gniezna oraz o wszystkich mniejszościach - wyznaniach jakie w Gnieźnie obok siebie, przez długa lata żyły. A poza tym kościół Garnizonowy mógłby służyć za wspaniałą salę koncertową Miasta Gniezna. Bo sala gimnastyczna przy ulicy Sportowej zupełnie się do tego nie nadaje. Wtedy wszyscy Ci, co się obrażają na koncerty w katedrze gnieźnieńskiej , byli by w pełni usatysfakcjonowani. Myślę tak, bo przecież ten kościół i ta ziemia wokół niego, nigdy nie należała do kościoła rzymskokatolickiego ! A jako mienie poniemieckie powinna być przejęta przez Państwo Polskie - Miasto Gniezno

 • Link do komentarza sroka poniedziałek, 24 lutego 2020 07:26 napisane przez sroka

  Aldona do kościoła chyba nie chodzi, skoro mówi, że w Farze są tłumy...

 • Link do komentarza Aldona niedziela, 23 lutego 2020 14:51 napisane przez Aldona

  Ludzie przecież w kościele garnizonowym prawie nikt się nie modli. Dopiero w sobotę i w niedzielę zaczyna on tętnić życiem. A w kościele Farnym codziennie tłok i nie mam dla starszych ludzi miejsc siedzących. To może proboszcz Fary przeniósłby główną siedzibę parafii do większego kościoła garnizonowego. A w Farze jak u św. Jana można by odprawiać tylko jedną mszę dziennie. A wycieczki

 • Link do komentarza wilk czwartek, 20 lutego 2020 17:57 napisane przez wilk

  Żadnego oddawania protestantom jakiegokolwiek mienia !!! To byli pruscy zaborcy,którzy nas ciemiężyli przez 123 lata!!!!!! Czy Niemcy i Ruscy wypłacą nam odszkodowania za I i II wojnę światową ???? Pewnie nigdy,więc z jakiej racji,my Polacy Gnieźnianie mamy oddawać jakieś majątki zainstalowane na naszej ziemi przez najeźdźców ?????? VETO ,jeśli to prawda o oddaniu kościoła w ręce zboru niemieckiego.!!!!

 • Link do komentarza Matt czwartek, 20 lutego 2020 14:10 napisane przez Matt

  Odnośnie komentarza pana Wołodii. Nie trudno się domyśleć, że jesteś Ukraińcem. Co mnie to interesuje, że w okolicy pracuje 3 tyś Ukraińców. Chyba macie za duże wymagania. Jedź na zachód zobaczymy czy tak wszystko wam dadzą. I tak już dużo dostaliście. Nie ma drugiego tak łaskawego kraju w Europie jak Polska jeżeli chodzi o ukraińskich emigrantów itd. Żeby chociaż w połowie kraje zachodu tak się troszczyły o polskich emigrantów jak Polska troszczy się o ukraińskich może tego wpisu by nie było. Zluzuj gumę i wyhamuj ambicje Wołodia.

 • Link do komentarza Wiedzący czwartek, 20 lutego 2020 09:55 napisane przez Wiedzący

  Wielu komentatorów nie wie podstawowej rzeczy: kościół poewangelicki (garnizonowy) jest własnością SKARBU PAŃSTWA, a nie Archidiecezji Gnieźnieńskiej, czyli Kościoła rzymskokatolickiego.

 • Link do komentarza gen czwartek, 20 lutego 2020 05:17 napisane przez gen

  Jak czytam komentarze tych "zatroskanych" komentatorów. To się zastanawiam, skąd takie dziwaki biorą się w tym naszym mieście? Takich głupot dawno nie czytałem. To zainteresowanie Kościołem najwięcej przejawiają ci, co omijają kościoły z daleka. Pojęcia nie mają o niczym, ale wymądrzać się na forum, to potrafią. Fakt, że Kościół trzeba utrzymać, że tak, jak własny dom, kosztuje to wiele, no ale gnieźnienscy geniusze wiedzą wszystko lepiej. I grosza na tace nie rzucają. Faktem jest, jak ktoś zauważył, że miejscowy Kościół nie radzi sobie z takim małym kościółkiem na Dziekance, to będzie miał problem z takim wielkim gmachem. Bo ten przy Poznańskiej woła o pomstę do nieba. A garnizonowej parafii w Gnieźnie nie potrzeba, bo wojska już dawno tutaj nie ma.

 • Link do komentarza Wołodia środa, 19 lutego 2020 18:35 napisane przez Wołodia

  Ten kościół garnizonowy gnieźnianie wyznania rzymskokatolickiego odziedziczyli po parafii ewangelickiej. Darmo kościół rzymskokatolicki ten kościół dostał , darmo tez powinien go oddać ! Komu ? A, już podpowiadam. Mamy już w Gnieźnie kościół Baptystów, mamy Salę Królestwa Bożego Świadków Jehowy, mamy salę Adwentystów Dnia Siódmego. A nie mamy ...... Już mówię. Obecnie w Gnieźnie i w najbliższej okolicy pracuje około 3 tysięcy Ukraińców. Ich wiarą rodzimą jest kościół prawosławny. Niech Ukraińscy pracownicy i ich rodziny poczują się w Gnieźnie jak w swoim domu. Niech mają też własną, prawosławną cerkiew. Może wtedy przyjedzie do Gniezna więcej inteligentnych ludzi z Ukrainy wraz z rodzinami i zasili kadrę naszych, miejscowych zakładów pracy. Należy tylko zaprosić z Ukrainy choć jednego Popa, lub chociażby Batiuszkę, by chciał objąć swą ojcowską opieką prawosławną gnieźnieńską trzódkę . Może uda się to zrobić poprzez kontakt władz miasta Gniezna z bliźniaczym miastem Humań . Jakie jest Państwa zdanie na taki pomysł wykorzystania dawnego kościoła ewangelickiego - garnizonowego ?.

 • Link do komentarza Ludwik środa, 19 lutego 2020 18:02 napisane przez Ludwik

  Niech chociaż ewangelickie drzwi z Kościoła Garnizonowego w Gnieźnie z przepięknymi medalionami pozostaną jako przepiękny przykład historycznej zagadki, nad którą, choć zapisaną w języku niemieckim. nikt jak dotąd się nie pochylił (a szkoda!).

 • Link do komentarza avalon środa, 19 lutego 2020 16:30 napisane przez avalon

  Docelowo będzie tam Biedra z kawiarnią na wieży

 • Link do komentarza Rabiał środa, 19 lutego 2020 13:21 napisane przez Rabiał

  W Gnieźnie jest za dużo kościołów na chwilę obecną...Wiernych garść,słuszna decyzja.

 • Link do komentarza micio środa, 19 lutego 2020 11:13 napisane przez micio

  Kosciół podobno mają przejąć redemptoryści którzy na antenie swojego Radia będą prowadzić zbiórkę na remont poszycia kościoła.

 • Link do komentarza miejscowy środa, 19 lutego 2020 08:41 napisane przez miejscowy

  Michał, ciekawe, ile wrzuciłeś na tace, ale ci, co tak krzyczą na ogół nie dają wcale albo bardzo mało. Kościół rzeba sprzątać, za prąd zapłacić, komunikanty, wino kupić, bieliznę kościelną wyprac, kwiaty także kupić, porządek wokół kościoła utrzymać itd. A na to idzie taca, a ty myślisz, że skąd ksiądz ma pieniądze? Drukuje? Wstydź się pisać takie komentarze.

 • Link do komentarza senior czekajacy na miejsce w domu przy ulicy wrzesińskiej środa, 19 lutego 2020 07:33 napisane przez senior czekajacy na miejsce w domu przy ulicy wrzesińskiej

  Gnieźnieński kościół Garnizonowy powinien przejąć pod swoją opiekę DOM KSIĘŻY EMERYTÓW. Emeryci to tez ludzie , którzy chcą czuć się potrzebni jeszcze na tym świecie !! i zawsze chętnie pomagali księdzu kapelanowi !! Poza tym do kościoła garnizonowego chodzą przede wszystkim emeryci gnieźnieńscy. I zjeżdżają się w każdą sobotę z całego Gniezna, by po mszy o 17 tej się spotkać i podzielić swoimi spostrzeżeniami i chorobami. Proszę spojrzeć na autobusy , które odjeżdżają z przystanków przy sklepie chińskim i przy kościele garnizonowym o godzinie 18 tej. Są tak pełne ludzi , że ciężko wepchnąć do nich jeszcze, chociażby szpilkę !! Czy Prezydent Budasz i jego urzędnicy tego nie widzą, że jest potrzeba dołożenia o tej godzinie jeszcze jakiegoś dodatkowego kursu autobusu ?????!!!!! Ostatnio na przystanku nawet zmarł jeden mężczyzna czekając na autobus. . A zebrani ludzie pomagając człowiekowi nie mogli sie nawet w Koninie doprosić o przyjazd karetki do człowieka , który przestał oddychać !

  Czy Pan Prezydent przestanie w końcu udawać , że pomaga emerytom i o nich dba , kiedy w rzeczywistości dba wyłącznie o "swoją radę miejska seniorów", by mu przyklaskiwali w jego pomysłach na wydawanie naszych pieniędzy !!

 • Link do komentarza humanista środa, 19 lutego 2020 07:11 napisane przez humanista

  Krk jest własnością Watykanu.
  Budynek powinien zostać przekazany miastu jako rekompensata , za niepłacenie podatku.
  PiS mógłby tu stworzyć scenę dla wykonawców disco polo.

 • Link do komentarza Robi środa, 19 lutego 2020 06:42 napisane przez Robi

  Co za .... pomysł ? Od 75 lat jest to kościół garnizonowy i taki ma pozostać.

 • Link do komentarza Fokus wtorek, 18 lutego 2020 19:56 napisane przez Fokus

  Do kościoła garnizonowego chodziłam z całą rodziną. Ważniejsze uroczystości kościelne i państwowe , które tam się odbywały miały szczególny charakter. Występy chórów , orkiestr wojskowych , warty przy żłobku i grobie pańskim, kompania honorowa i oczywiście wojskowa oprawa mszy - to było coś co wyjątkowego. Pamiętam wystrój tego kościoła wiele lat temu. Potem z każdym kolejnym remontem znikały najpiękniejsze obrazy i jego wyposażenie. Gdzie one są? Najbardziej utkwił mi 4 metrowy obraz na płótnie , który był po lewej stronie , na ścianie przed ołtarzem a przedstawiający małego Jezusa na rękach św. Józefa wraz z Maryją , w pracowni stolarskiej . Co teraz z tym obiektem sakralnym? Kto się o niego upomniał? Kto go przejmie i na co przeznaczy?

 • Link do komentarza katolik wtorek, 18 lutego 2020 16:29 napisane przez katolik

  Łatwo powiedzieć, że będą odprawiane w garnizonowym nadal Msze św.,jednak jest zapewne problem i to duży związany z utrzymaniem kościoła jako substancji. Same intencje i taca to za mało, a ludzi coraz mniej. Z tego, co wiadomo, to potrzeba pilnego remontu dachu, także naprawy zegara na wieży kościelnej, jak również bieżącego utrzymania świątyni, która do tej pory była utrzymywana przez wojsko. Biedniejące śródmiejskie parafie wymierającego centrum Gniezna nie będą w stanie utrzymać tak okazałego budynku, a o ogrzewaniu zimą będzie można tylko pomarzyć. Z tego, co wiadomo, to wielu wiernych z bliższej i dalszej okolicy korzystało z posług tego kościoła szczególnie ze względu właśnie na ogrzewanie. No cóż, szkoda, oby tylko nie podzielił losu kościoła na Dziekance, bo to, co widać z szosy, to budzi żal i smutek, że tak niszczeje ładny kościółek i zaniedbane jest jego otoczenie.

 • Link do komentarza Michal wtorek, 18 lutego 2020 15:11 napisane przez Michal

  Przykre, ze my parafianie musimy dowiadywać sie o tym z mediów a nie od wielmoznego proboszcza.. Ciekawe na co taca poszła z poprzedniej niedzieli..

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane