środa, 26 lutego 2020 14:43

Azbest na dachu? Pozbądź się go za darmo

 
Azbest na dachu? Pozbądź się go za darmo archiwum redakcji

Ruszyła kolejna odsłona akcji, w trakcie której można za darmo pozbyć się wyrobów zawierających azbest. Dofinansowanie do jego demontażu i utylizacji wynosi 100% kosztów.

Od lat powiat gnieźnieński organizuje akcję "Likwidacji wyrobów zawierających azbest na terenie powiatu gnieźnieńskiego". Co roku również z wielu nieruchomości w naszym regionie znikają kolejne elementy, zazwyczaj eternit, które pokrywają dachy gospodarstw domowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, azbest powinien zniknąć jako materiał budowlany do 2032 roku, dlatego warto skorzystać z tej możliwości zwłaszcza iż pozostało już coraz mniej czasu.

- Jest to nasza dwunasta akcja. W tym roku rozpoczynamy ją nieco szybciej, ponieważ w ubiegłym roku akcja nie była realizowana. Wczoraj podpisaliśmy umowę z wykonawcą, którym jest firma wybrana w trybie przetargu nieograniczonego AM Trans Progres z siedzibą w Złotnikach i to ona będzie ten azbest usuwać - przekazała Magdalena Musiałowicz z Wydziału Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym. Jak dodała, termin przyjmowania wniosków na finansowanie ustala indywidualnie każda gmina, jednak nie może być on dłuższy niż do 20 września 2020 roku. O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność złożenia wniosków - akcja potrwa do 30 listopada 2020 r. 

Na całą akcję z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznano dofinansowanie w kwocie 631 tys. złotych. 80 tys. złotych dołożył Powiat Gnieźnieński, a 264 tys. złotych przekazały gminy. 

Od 2008 roku z terenu powiatu gnieźnieńskiego usunięto ponad 6,5 tysiąca ton azbestu z blisko 3 tysięcy nieruchomości. Niestety wciąż bardzo dużo tego materiału znajduje się na budynkach. Przypomnijmy iż azbest jest szkodliwy dla zdrowia, a szczególnie przy jego usuwaniu - w trakcie tych czynności mogą się uwalniać pyły, które mają niebezpieczny wpływ dla dróg oddechowych. Dlatego przy likwidacji pokryć należy korzystać z wyspecjalizowanych firm - wzięcie udziału w ww. akcji pozwala na 100% pokrycie kosztów demontażu i utylizacji azbestu.

Aby skorzystać z tej możliwości, należy pobrać odpowiedni wniosek ze strony Starostwa Powiatowego i złożyć go w urzędzie gminy. Do niego należy załączyć tytuł prawny nieruchomości lub jej części, na której znajduje się azbest. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane