piątek, 06 marca 2020 09:21

W niedzielę referendum w Niechanowie - zdecydują o losie Rady Gminy

 
W niedzielę referendum w Niechanowie - zdecydują o losie Rady Gminy archiwum redakcji

W najbliższą niedziele 8 marca mieszkańcy przyległej do Gniezna gminy Niechanowo będą mogli podjąć decyzję o tym, czy chcą odwołania czy pozostawienia obecnej Rady Gminy.

Od kilku miesięcy w Niechanowie trwa batalia o miejscowy samorząd. Po wyborach samorządowych z 2018 roku, władza w tej jednej z najmniejszych gmin powiatu gnieźnieńskiego należy do dwóch różnych stron, które nawzajem przerzucają się oskarżeniami. Pierwszą z nich są wieloletni radni gminni, którzy w sporej części otrzymali mandat zaufania na kolejną kadencję i ponownie zasiedli w tym gremium. Drugą jest obecny wójt Szymon Robaszkiewicz, który wygrał z dotychczasowym, wieloletnim włodarzem Eugeniuszem Zamiarem. Ten ostatni miał spore poparcie w poprzedniej radzie, dlatego też w zasadzie od listopada 2018 roku tarcia i niesnaski są elementem wspólnym "współpracy" między nowym włodarzem, a radnymi.

Wobec tego, jesienią ubiegłego roku powstała inicjatywa zorganizowania referendum, które miałoby na celu odwołanie obecnej Rady Gminy. Organizatorzy - mieszkańcy Niechanowa i okolicy - już wielokrotnie wskazywali na czynniki wymuszające konieczność rozwiązania tego problemu. W ich opinii radni blokują pracę wójta i utrudniają mu sprawowanie urzędu. Przeciwna strona odpowiadała zupełnie innymi zarzutami, wskazując na niekompetencję i brak umiejętności w rządzeniu gminą przez nowego włodarza. W tle tej całej awantury pojawiały się także donosy do różnych instytucji i śledzenie wójta przez wynajętego detektywa.

W międzyczasie pomysłodawcy referendum zebrali niezbędne podpisy za jego organizacją w odpowiednim terminie i zgłosili je do delegatury Komisarza Wyborczego w Koninie. Ten wyznaczył jego termin na 8 marca - już w najbliższą niedzielę. W godzinach od 7:00 do 21:00 otwarte będą lokale wyborcze w trzech punktach na terenie gminy - Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie, Wiejskim Domu Kultury w Jarząbkowie i Szkole Podstawowej w Niechanowie (szczegóły poniżej). 

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 3/5 głosujących, którzy wybierali radę w ostatnich wyborach, tj. przynajmniej 1404 osoby.

Wyborcy otrzymają kartę do głosowania, na której zamieszczone będzie pytanie "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Niechanowo przed upływem kadencji?". Pod nim zamieszczone będą dwie odpowiedzi "tak" i "nie" - przy jednej z nich trzeba będzie wstawić w kratce znak X. Postawienie X w dwóch kratkach lub pozostawienie obu pustych, oznaczać będzie głos nieważny. 

Wynik referendum będzie wiążący, jeśli oddanych zostanie więcej głosów "za". W przypadku, gdyby więcej niż połowa zagłosowała na "nie", radni gminni nie stracą mandatu. Jeśli jednak mieszkańcy zdecydują o odwołaniu rady, wkrótce po tym ruszy proces przygotowań do przedterminowych wyborów samorządowych.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Stefek sobota, 07 marca 2020 08:57 napisane przez Stefek

  Komuna pcha się do władzy...

 • Link do komentarza Realista piątek, 06 marca 2020 23:16 napisane przez Realista

  Na wybory i dać szansę młodości...

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 06 marca 2020 12:44 napisane przez Mieszkaniec

  Nikt nie nawołuje, głos rozsądku podpowiada, że nie warto iść bo to farsa.

 • Link do komentarza Radek piątek, 06 marca 2020 10:17 napisane przez Radek

  Dlaczego rada gminy nawołuje do nie brania udziału w referendum?
  Czy to jest zgodne z zasadami demokraci?
  Oni na prawdę żyją jeszcze czasami głębokiej komuny?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022