niedziela, 08 marca 2020 23:18

Nieoficjalnie: Rada Gminy Niechanowo odwołana!

 
Nieoficjalnie: Rada Gminy Niechanowo odwołana! archiwum redakcji

W niedzielę 8 marca w gminie Niechanowo odbywało się referendum za odwołaniem miejscowej Rady Gminy. Do urn poszło wielu mieszkańców.

Od 7 rano do godziny 21 otwarte były trzy lokale na terenie gminy Niechanowo, w których mieszkańcy mogli oddawać głosy w referendum. Wszyscy odpowiadali na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Niechanowo przed upływem kadencji?". Pod nim zamieszczone były dwie odpowiedzi "tak" lub "nie" - przy jednej z nich każdy biorący udział w referendum musiał postawić znak X. 

Referendum mogło być ważne tylko w sytuacji, gdyby do urn poszło co najmniej 3/5 głosujących, którzy wybierali radę w ostatnich wyborach tj. przynajmniej 1404 osoby.

Na tę chwilę, według naszych nieoficjalnych informacji, mieszkańcy gminy Niechanowo (a dokładniej przeciwnicy obecnej Rady Gminy) wykazali się bardzo dużą mobilizacją i do urn udała się o wiele większa grupa osób, aniżeli wymagana liczba - ponad 2 tys. uprawnionych. Za odwołaniem Rady Gminy Niechanowo zagłosować mogło nawet 99% uczestników referendum.

Tylko w komisji znajdującej się w Gminnym Ośrodku Kultury za pozostawieniem Rady Gminy zagłosowało 15 uprawnionych, a za odwołaniem aż 879 (przy 4 głosach nieważnych). W pozostałych dwóch komisjach wyniki mają być bardzo podobne. Oficjalne informacje jeszcze nie zostały podane.

 

 


Powody dla których część mieszkańców podjęła się pomysłu odwołania Rady Gminy, są znane wielu zainteresowanym, a zwłaszcza mieszkańcom Niechanowa i okolic. Inicjatywa ta powstała w efekcie tarć, do jakich zaczęło dochodzić pomiędzy radnymi a obecnym wójtem. Wiadomym jest, że po wyborach samorządowych z 2018 roku dotychczas pełniący funkcję włodarza gminy Eugeniusz Zamiar musiał ustąpić Szymonowi Robaszkiewiczowi. Jednocześnie jednak w sporej części skład Rady Gminy pozostał niezmieniony i składał się w przeważającej części z osób związanych z poprzednikiem. Na tym tle dochodziło do wielu niesnasek, przerzucaniu się argumentami, na donosach na wójta i śledzeniu go kończąc.

Decyzja mieszkańców w referendum o tym, że należy odwołać obecną Radę Gminy powoduje, że rozpoczyna się proces przygotowania do przedterminowych wyborów samorządowych. Sądząc, że klimat towarzyszący referendum był bardzo gorący, przypuszczać należy iż temperatura ta nie będzie spadać w kolejnych miesiącach.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski wtorek, 10 marca 2020 19:42 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Prezydenta Gniezna i Starostę Gnieźnieńskiego to na taczkach powinno się wywieźć za ich nieudolne rządy.

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 09 marca 2020 22:01 napisane przez czytelnik

  Komu tak naprawdę na tym zależało???

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 09 marca 2020 21:29 napisane przez wyborca

  Mieszkańcu, nikt Ciebie po raz drugi do RM Gniezna nie wybierze!

 • Link do komentarza Mieszkaniec GNIEZNA. poniedziałek, 09 marca 2020 07:43 napisane przez Mieszkaniec GNIEZNA.

  BRAWO.Niechanowo. Czas na GNIEZNO.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022