Wydrukuj tę stronę
czwartek, 12 marca 2020 12:29

Sanepid: 14 osób pod nadzorem, 1 w kwarantannie

 
Sanepid: 14 osób pod nadzorem, 1 w kwarantannie fot. Rafał Wichniewicz

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podała najnowsze informacje dotyczące sytuacji w powiecie gnieźnieńskim. 

W związku z rozwojem sytuacji w kraju, Sanepid poinformował o aktualnych działaniach podjętych na terenie powiatu gnieźnieńskiego: - Na dziś sytuacja jest opanowana. Nadzorem epidemiologicznym mamy objętych 14 osób - są to osoby, które ograniczają swoje kontakty społeczno-zawodowe. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie telefonicznym. Są to osoby, które prowadzą samoobserwację i u nich nie wystąpiły na dziś żadne objawy chorobowe, także jesteśmy tu spokojni i do czasu zakończenia tego nadzoru, tj. 14 dni, te osoby będą z nami w stałym kontakcie - mówiła Anna Stejakowska, dyrektor gnieźnieńskiego Sanepidu. 

Dodatkowo, jedna osoba została objęta kwarantanną domową: - Tu inspektor sanitarny wydał decyzją administracyjną, która spowodowała odosobnienie tej osoby. Ta osoba jest zdrowa, nie ma żadnych objawów chorobowych, jesteśmy w kontakcie z tą osobą. Do 17 marca jest objęta kwarantanną domową - ta osoba nigdzie się nie przemieszcza, przebywa stale w miejscu zamieszkania - mówiła. Sanepid współpracuje z Komendą Powiatową Policji w Gnieźnie w zakresie kontroli tej osoby: - Jest to sprawdzane, czy ta osoba rzeczywiście w tym wskazanym miejscu przebywa. Na dziś nie ma informacji, by ta osoba nie dostosowała się do tej decyzji. Na tę chwilę nie ma żadnej osoby, która trafiłaby z powiatu gnieźnieńskiego do jakiegokolwiek oddziału zakaźnego.

Jak dalej dyrektor Sanepidu dodała: - Na tę chwilę jesteśmy spokojni, nie ma takich sytuacji i przypadków, które byłyby związane z zagrożeniem występowania koronawirusa w naszym powiecie. Oczywiście sytuacja jest rozwojowa i najważniejsze, byśmy wszyscy zastosowali się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia.

Anna Stejakowska przyznała, że wszyscy powinniśmy do sprawy podchodzić na spokojne: - Mamy broń, którą możemy zastosować - jest nią zdrowy rozsądek i ta 14-dniowa kwarantanna domowa. Bardzo proszę, abyśmy do tego podeszli mądrze i rozważnie. Rodzice niech zwracają uwagę na młodzież i dzieci. Głównie na młodzież, która się przemieszcza, spotyka, aby te osoby rzeczywiście pozostały w domu na ten czas 14 dni.

Kolejne informacje na temat aktualnej sytuacji w powiecie gnieźnieńskim Sanepid ma podać w piątkowe przedpołudnie.

9 komentarzy