czwartek, 09 kwietnia 2020 13:49

Nowe regulacje w sprawie ograniczeń

 
Nowe regulacje w sprawie ograniczeń archiwum redakcji

Przesunięte terminy matur, egzaminów ósmoklasistów, a także dłużej zamknięte szkoły oraz ograniczenia dla galerii handlowych i kościołów - to nowe decyzje, jakie dziś zapadły z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną.

W czwartkowe, wczesne popołudnie ogłoszono nowe decyzje w sprawie ograniczeń, które obejmują różne dziedziny życia codziennego. Sytuacja epidemiologiczna wciąż jest dynamiczna, dlatego z uwagi na nadchodzące święta oraz inne ważne terminy m.in. w zakresie edukacji, podano dziś nowe założenia co do wydłużenia obowiązujących przepisów.

Jak przekazano, tegoroczne matury, które miały się rozpocząć 4 maja, zostaną przesunięte przynajmniej o półtora miesiąca - wskazano termin nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. To samo dotyczy egzaminów dla ósmoklasistów ze szkół podstawowych. Oficjalny termin ich rozpoczęcia ma zostać podany nie później, niż trzy tygodnie przed ich planowanym przeprowadzeniem. W czasie mają zostać odłożone także terminy rekrutacyjne na uczelnie wyższe. 

Przypomnijmy iż dotychczasowe ograniczenia dla szkół, przedszkoli i żłobków obowiązywały do 11 kwietnia - placówki oświatowe będą jednak zamknięte znacznie dłużej. Jak podano dzisiaj na konferencji rządowej, uczniowie nie pójdą do szkół przynajmniej do 26 kwietnia.

Co więcej, wydłużony zostaje także termin obostrzeń dla galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich i punktów usługowych - do 19 kwietnia. Dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach. Ograniczenie przemieszczania się osób poniżej 18 roku życia obowiązuje póki co do 19 kwietnia.

- Gdyby nie te restrykcje, ta izolacja, ta kwarantanna narodowa, mielibyśmy dzisiaj 20, 30, 40 tysięcy chorych. Mielibyśmy taką sytuację, jaka jest we Włoszech, Francji, Hiszpanii. Sytuacja, w której medycy muszą decydować, kto ma szanse mieć leczenie respiratorem, a kto nie. Na szczęście na dzień dzisiejszej takiej sytuacji w Polsce nie ma i musimy zrobić wszystko, by nie było. Gdyby te restrykcje zostały poluźnione, gdybyśmy spędzili te święta tak, jak zwykle je spędzaliśmy radośnie i razem, ze wszystkimi przyjaciółmi, daleką i szerszą rodziną, za miesiąc mielibyśmy 30, 40, 50 tys. więcej osób chorych, a to by oznaczało, że kilkaset osób by z tej grupy zmarło - mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia. 

Jak zapowiedziano, od przyszłego czwartku tj. 16 kwietnia będzie obowiązywać zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Budka sufler-a piątek, 10 kwietnia 2020 20:07 napisane przez Budka sufler-a

  https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10311359/lekarze-rodzinni-za-obowiazkiem-noszenia-maseczek-napisali-do-premiera-i-ministra-zdrowia.html co do kar - tylko kary tak jak za nieprzestrzeganie przez kierowców przepisów mogą dotrzeć co do niektórych bezmózgich , nieodowiedzialnych osobników z frakcji "róbta co chceta"

 • Link do komentarza Anna czwartek, 09 kwietnia 2020 18:01 napisane przez Anna

  A dlaczego nie od dziś, jutra a za tydzień.....

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT czwartek, 09 kwietnia 2020 17:35 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Zakaz wstępu do parków. OK. Ale wobec tego, po co w parkach to drogocenne wyposażenie ? Jeżeli nie możemy z niego korzystać w normalny sposób ( siłownie dla seniorów, mgławice itp.) to je zdemontujmy i wykorzystajmy Panie Prezydencie Tomaszu Budzasz w bardziej pożyteczny sposób. Moim zdaniem wszystkie mgławice jakie mamy na przykład w Parku Trzech kultur, powinno się jak najszybciej zdemontować i zainstalować przy dworcu PKP, przy przystanku autobusowym koło kościoła garnizonowego, przy HIPERMARKECIE KAUFLAND, przy targowisku na ulicy Warszawskiej i przy galerii PIASTOVA. Z tych mgławic powinna być cały dzień rozpylana DEZYNFEKUJĄCA mgiełka z KOLOIDU SREBRA. Taka dezynfekcja na pewno spodoba się przerażonym mieszkańcom Gniezna. Proszę spytać chemików i biologów co o tym sądzą. Szybka decyzja Pana Prezydenta będzie tu na wagę złota. Nie, co ja pisze na wagę zdrowia i życia wielu mieszkańców Gniezna.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 09 kwietnia 2020 17:11 napisane przez Koryfeusz

  Co z funkcjonariuszami, którzy dopuścili się nadinterpretacji przepisów i wystawiali mandaty za to, że ktoś nie miał na spacerze rękawiczek, albo że był z dzieckiem na spacerze? Były takie sytuacje. Po zakończeniu tego wszystkiego powinny być postępowania dyscyplinarne wobec tych funkcjonariuszy i sprawy o przekroczenie uprawnień. Pamiętajcie, żeby wszelkie czynności funkcjonariuszy wobec was nagrywać i jak macie wątpliwości to mandatu nie przyjmować. Jeśli to by była kontrola osobista, to po jej zakończeniu zażądać protokołu, odmówić wyjazdu w tym celu na komendę i niech w radiowozie go wypiszą. Jeśli ktoś zechce wam dać mandat, bo nie zachowujecie odległości dwóch metrów to spytać jak to zmierzył? Czy jakąś zalegalizowaną miarą czy na oko? To drugie nie jest raczej legalnym sposobem administracyjnego dokonywania pomiarów więc takiego funkcjonariusza zgłosić do Urzędu Miar i Wag. Oczywiście zapisujcie zawsze stopień i nazwisko, które jest na przodzie mundury, stopnie to te oznaczenia na ramionach, w internecie one są więc tylko nauczyć się, by wiedzieć czy to sierżant czy posterunkowy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane