Wydrukuj tę stronę
czwartek, 09 kwietnia 2020 13:49

Nowe regulacje w sprawie ograniczeń

 
Nowe regulacje w sprawie ograniczeń archiwum redakcji

Przesunięte terminy matur, egzaminów ósmoklasistów, a także dłużej zamknięte szkoły oraz ograniczenia dla galerii handlowych i kościołów - to nowe decyzje, jakie dziś zapadły z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną.

W czwartkowe, wczesne popołudnie ogłoszono nowe decyzje w sprawie ograniczeń, które obejmują różne dziedziny życia codziennego. Sytuacja epidemiologiczna wciąż jest dynamiczna, dlatego z uwagi na nadchodzące święta oraz inne ważne terminy m.in. w zakresie edukacji, podano dziś nowe założenia co do wydłużenia obowiązujących przepisów.

Jak przekazano, tegoroczne matury, które miały się rozpocząć 4 maja, zostaną przesunięte przynajmniej o półtora miesiąca - wskazano termin nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. To samo dotyczy egzaminów dla ósmoklasistów ze szkół podstawowych. Oficjalny termin ich rozpoczęcia ma zostać podany nie później, niż trzy tygodnie przed ich planowanym przeprowadzeniem. W czasie mają zostać odłożone także terminy rekrutacyjne na uczelnie wyższe. 

Przypomnijmy iż dotychczasowe ograniczenia dla szkół, przedszkoli i żłobków obowiązywały do 11 kwietnia - placówki oświatowe będą jednak zamknięte znacznie dłużej. Jak podano dzisiaj na konferencji rządowej, uczniowie nie pójdą do szkół przynajmniej do 26 kwietnia.

Co więcej, wydłużony zostaje także termin obostrzeń dla galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich i punktów usługowych - do 19 kwietnia. Dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach. Ograniczenie przemieszczania się osób poniżej 18 roku życia obowiązuje póki co do 19 kwietnia.

- Gdyby nie te restrykcje, ta izolacja, ta kwarantanna narodowa, mielibyśmy dzisiaj 20, 30, 40 tysięcy chorych. Mielibyśmy taką sytuację, jaka jest we Włoszech, Francji, Hiszpanii. Sytuacja, w której medycy muszą decydować, kto ma szanse mieć leczenie respiratorem, a kto nie. Na szczęście na dzień dzisiejszej takiej sytuacji w Polsce nie ma i musimy zrobić wszystko, by nie było. Gdyby te restrykcje zostały poluźnione, gdybyśmy spędzili te święta tak, jak zwykle je spędzaliśmy radośnie i razem, ze wszystkimi przyjaciółmi, daleką i szerszą rodziną, za miesiąc mielibyśmy 30, 40, 50 tys. więcej osób chorych, a to by oznaczało, że kilkaset osób by z tej grupy zmarło - mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia. 

Jak zapowiedziano, od przyszłego czwartku tj. 16 kwietnia będzie obowiązywać zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych.

4 komentarzy