wtorek, 21 kwietnia 2020 08:10

Nauczanie cyfrowe - nowa rzeczywistość nie tylko dla uczniów

  Artykuł sponsorowany

W obliczu pandemii nasza codzienność zmieniła się o 180 stopni. Pierwsze wprowadzone w Polsce zmiany związane były ze szkolnictwem – i tak już od kilku tygodni uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcące Milenium, po raz pierwszy w historii, zamienili książki na komputery, a sale lekcyjne na swoje pokoje. Nagle i niespodziewanie znaleźliśmy się w nowej erze – nauczania cyfrowego.

Sytuacja nie jest łatwa ani dla placówek, ani dla uczniów. Rodzice mogą nadal oczekiwać, by dzieci przyswoiły tyle samo materiału, co podczas nauki w szkole. Nauczyciele powinni tak prowadzić zajęcia, by uczniowie mieli szansę uzyskać takie same wyniki na świadectwach, jakie mogliby otrzymać uczęszczając na normalne lekcje w placówkach.

Najważniejsze jest to, by zapewnić dzieciom ciągłość nauki i poczucie stabilizacji. Nauczyciel nie może zostawić podopiecznych samych – nie wystarczy wysłać prezentacji i zadań domowych. Ważne, by znaleźć odpowiedni balans pomiędzy przekazywaniem wiedzy przez nauczyciela, a samodzielną pracą ucznia nad materiałem. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Milenium od zawsze dba o to, by klasy były tworzone przez kameralną liczbę osób i aktualna sytuacja kwarantanny domowej potwierdza, że jest to najlepsze rozwiązanie. Kameralność kształcenia w naszych placówkach pozwala na utworzenie zgranej grupy, dobry kontakt, lepsze przyswojenie wiedzy i indywidualne podejście nauczyciela do uczniów. A jako niepubliczna szkoła mamy większą swobodę i szybciej reagujemy podejmując decyzję w jakim zakresie podstawa programowa ma być realizowana bez straty dla uczniów.

- W tej trudnej sytuacji dla wszystkich, aby zminimalizować stres uczniów i problemy w łączeniu się z nauczycielami, zakupiliśmy, co nie jest normą w innych szkołach, dostęp do platformy Internetowej, która zapewnia bezproblemowe prowadzenie lekcji on-line. Wersja płatna działa sprawniej niż platformy darmowe. Płynnie udało nam się przenieść naukę ze szkoły do domów uczniów - mówi Dyrektor Akademickiego Liceum Milenium, dr Iwona Gawrecka: - Platforma do nauki zdalnej, będzie dopełnieniem tradycyjnej formy nauczania, po ustąpieniu epidemii - dodaje.

Ważna jest teraz rola rodzica. Powinniśmy nie kontrolować, ale rozmawiać i słuchać naszych dzieci. W razie pytań, wątpliwości lub uwag dotyczących nauczania, warto skontaktować się ze szkołą i opowiedzieć o swoich obawach. Pamiętajmy, że nauczyciele, rodzice i uczniowie mają ten sam cel – jak najlepiej odnaleźć się w obecnej sytuacji, która niestety może się powtórzyć w przyszłości.

 

Więcej o liceum dowiesz się na http://liceum.akademickie.edu.pl/

 

 

1 komentarz

  • Link do komentarza emer. pedagog wtorek, 21 kwietnia 2020 10:18 napisane przez emer. pedagog

    A moim zdaniem jest bardzo dobra forma nauczania, ponieważ wyrabia w uczniach systematyczność, a w uczniach i rodzicach dodatkowo odpowiedzialność.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane