wtorek, 14 kwietnia 2020 12:15

Więźniarki także szyją maseczki

  mnopr
Więźniarki także szyją maseczki zdjęcie nadesłane

Więźniarki podległe Zakładowi Karnemu w Gębarzewie przystąpiły do produkcji maseczek ochronnych wielokrotnego użytku. 

W związku z trwającym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego, wywołanym przez wirus COVID-19 oraz bardzo dużym zapotrzebowaniem na środki ochrony osobistej w Oddziale Zewnętrznym w Pobiedziskach i Oddziale Zewnętrznym w Środzie Wielkopolskiej, które są podległe Zakładowi Karnemu w Gębarzewie, ruszyła produkcja maseczek ochronnych wielokrotnego użytku.

W Oddziale Zewnętrznym w Pobiedziskach osadzone z otrzymanego materiału rozpoczęły szycie 1200 sztuk bawełnianych maseczek, które trafią do funkcjonariuszy Służby Więziennej. Podobnie jest w Oddziale Zewnętrznym w Środzie Wielkopolskiej, gdzie z dostarczonego materiału ruszyła produkcja środków ochrony osobistej. W sumie w obu oddziałach realizacji podjęło się 26 skazanych kobiet. Na potrzeby produkcji wykorzystywane są świetlice - wcześniej spędzały w niej czas na rozmowach, oglądaniu telewizji, grały w tenisa stołowego. Dziś więzienna świetlica jest jak w dobrze prosperującej firmie miejscem pracy, gdzie trwa produkcja maseczek ochronnych.

- Nigdy nie szyłam na maszynie, nie było mnie stać na taki sprzęt. Kradłam kosmetyki, żeby zdobyć pieniądze na alkohol - mówi Jadwiga, która odbywa karę 2 lat pozbawienia wolności za oszustwa. Szybko się uczy i po kilku godzinach pracy na maszynie do szycia, z niedowierzaniem podchodzi do swoich odkrytych umiejętności.

Osadzone w zakładzie karnym kobiety z chęcią podjęły się szycia maseczek ochronnych. Wykonują to w ramach zajęć resocjalizacyjnych, terapii zajęciowej lub zajęć własnych. Starają się w ten sposób pokazać, że nie marnują czasu za kratami i chcą pomóc jak tylko potrafią. - Jestem dobrą matką i żoną. Weszłam w złe towarzystwo i teraz tego bardzo żałuję. Chcę wyjść na wolność i normalnie żyć - mówi Grażyna, która odbywa karę 3 lat za liczne kradzieże.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane