czwartek, 16 kwietnia 2020 16:31

Gmina Kłecko rusza z rozdawaniem maseczek i wspiera szpital

 
Gmina Kłecko rusza z rozdawaniem maseczek i wspiera szpital archiwum redakcji

Zgodnie z tym, co kilka dni temu przekazał kłecki samorząd, od piątku rozpocznie się akcja rozdawania maseczek wśród mieszkańców tej gminy. Jednocześnie też dokonano wsparcia finansowego dla gnieźnieńskich ratowników.

Już w ubiegłym tygodniu informowano, że Urząd Miasta i Gminy Kłecko zdecydował się na rozdanie maseczek ochronnych swoim mieszkańcom. Zbiegło się to z decyzją rządu o wprowadzeniu obowiązkowego zasłaniania nosa i twarzy w przestrzeni publicznej - wszedł on w życie dzisiaj i należy się do niego stosować do odwołania.

Tak jak zapowiadałem w miniony piątek, od jutra rozpoczniemy kolportaż bezpłatnych  pakietów ochronnych. W pierwszej kolejności docierać będziemy do naszych Seniorów (osoby 70+), którzy najbardziej narażeni są na zakażenie Covid 19. Pakiet stanowić będzie maseczka wielokrotnego wykorzystania, rękawiczki ochronne, środki dezynfekujące i inne środki czystości wspierające Seniorów w tym trudnym czasie. W następnej kolejności maseczki będą sukcesywnie dostarczane pozostałym mieszkańców zgodnie z liczbą osób zamieszkałych daną nieruchomość w ilości odpowiadającej złożonej deklaracji śmieciowej. Dostarczaniem pakietów i maseczek będą zajmowali się m.in. sołtysi, druhowie OSP, pracownicy MGOK oraz inne chętne do współpracy osoby i organizacje - informuje burmistrz Adam Serwatka i jak dalej dodaje, inicjatywa dostarczania bezpłatnych maseczek nie będzie jednorazowa inicjatywą. Do ich tworzenia włączyli się także pracownicy przedszkoli i żłobka, którzy obecnie są ograniczeni zawodowo z uwagi na trwającą sytuację: Realizacja tego przedsięwzięcia wymagała koncepcyjnego oraz technicznego przygotowania. Rozpoczęcie szycia maseczek ograniczone było nie tylko dostępnością materiałów i maszyn ale przede wszystkim terminem ich dostawy. Mimo tych niedogodności udało nam się sprawnie zorganizować i przygotować miejsca do szycia w żłobku oraz w niepublicznym przedszkolu i uruchomić szycie pierwszych maseczek.

Zdrowie jest najważniejsze i nie wolna na nim oszczędzać. Ten fakt nie podlega żadnej dyskusji, jednak czuję się w obowiązku poruszając się w przestrzeni finansów publicznych pokazać kalkulację tego zadania. Jednorazowy zakup maseczek dla wszystkich naszych mieszkańców to kwota rzędu około 65 tysięcy zł, koszt uszycia tej samej ilości w tej samej jakości maseczek to kwota około 6,5 tysiąca złotych. Czyli wydając 10 razy mniej zyskujemy fundusze na kolejne maseczki i inne zabezpieczenia ochronne - przyznaje Adam Serwatka. 

Ponadto jeszcze dziś Kłecko przekazało wsparcie finansowe Szpitala Pomnik Chrztu Polski w kwocie 5 tys. złotych. Zostanie ono przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników jednostki oraz środków do dezynfekcji i odzieży ratowniczej w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

4 komentarzy

 • Link do komentarza prawo piątek, 17 kwietnia 2020 18:29 napisane przez prawo

  ad. medyk - bo w szpitalu widocznie nawet prostej ustawy nie potrafią przeczytać, z co dopiero zrozumieć. Dlatego tam jest, jak jest.

 • Link do komentarza medyk piątek, 17 kwietnia 2020 09:57 napisane przez medyk

  Budżet miasta jest wielokrotnie wyższy niż budżet gminy Klecko, więc porównanie Salowej (tej z dużej litery) jest chybione. Natomiast szpital powinien odzyskać pieniądze, które nienależnie i niezgodnie z ustawą pobiera jedn z dzierżawców i dlaczego tego nie robi trudno zrozumieć.

 • Link do komentarza Salonik piątek, 17 kwietnia 2020 09:19 napisane przez Salonik

  @Salowa a jaki przychód ma Gniezno a jaki Kłecko? Żenada to fakt braku wymiernej pomocy gnieźnieńskim Seniorom: zabezpieczenia w postaci: 1) maseczki 2) rękawiczki ochronne 3) środki dezynfekujące antybakteryjne 4) środki czystości, wsparcie logistyczne. Póki co, skrzykuje się społeczeństwo i wyręcza niektórych urzędników... Państwo jest tak silne jak najsłabszy biuralista... Widać to w czasach kryzysu.

 • Link do komentarza Salowa czwartek, 16 kwietnia 2020 17:26 napisane przez Salowa

  6 tys na szpital. Żenada. Prezydent Miasta przekazał 150 tysięcy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane