piątek, 17 kwietnia 2020 12:43

Przypadków przybywa przez ludzką niefrasobliwość

 
Przypadków przybywa przez ludzką niefrasobliwość archiwum redakcji

Jeden przypadek spowodował lawinę, która wciąż spada na Gniezno - tak w skrócie można opisać obecną sytuację epidemiologiczną, która panuje w naszym regionie.

Jeszcze niedawno wszyscy mogliśmy obserwować dość zaskakujące wyniki zakażeń, które dochodziły do nas z południa Wielkopolski. Krotoszyn, Pleszew, Kalisz - w tym rejonie nastąpił prawdziwy "wysyp" przypadków osób, u których potwierdzono koronawirusa, a w wielu przypadkach już odnotowano zgony. Tymczasem w Gnieźnie z dnia na dzień przybywa kolejnych przypadków, od których może nas uchronić tylko zaakceptowanie prostych zasad - nie wychodzić z domu bez powodu, a będąc w kwarantannie należy jej przestrzegać. 

- Obecnie mamy 26 przypadków w jednym z zakładów pracy na terenie Gniezna i te 26 przypadków stanowi ognisko epidemiczne. 10 kwietnia Inspektor Sanitarny na wszystkie osoby pracujące w tym zakładzie tj. ponad 120 osób, nałożył decyzję administracyjną o kwarantannie, na której mają one przebywać do 23 kwietnia - mówi Anna Stejakowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jak dodaje, dalej rozwój sytuacji był bardzo dynamiczny: - Pierwsze zachorowanie to była osoba, która manifestowała objawy chorobowe. Osoba ta skontaktowała się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, który skierował ją do Oddziału Zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Tam pobrano od niej wymaz i to był pierwszy przypadek potwierdzenia tego zakażenia w tym zakładzie - przyznała dyrektor. W dniach poprzedzających po tej osobie było widać iż jej stan zdrowia nie jest dobry: - Ta osoba nadzorowała pracę innych osób, dlatego przemieszczała się między nimi. Z uwagi na to, że w krótkim czasie pojawiły się dwa kolejne zachorowania, a jedną z tych osób była osoba wspólnie zamieszkująca z tą osobą mającą potwierdzony przypadek zakażenia. Po tym pojawiły się już kolejne przypadki w tym zakładzie - wówczas zgodnie z zasadami firmę potraktowaliśmy to jako ognisko epidemiczne.

W momencie potwierdzenia zakażenia, firma została zamknięta. Wcześniej przez kilka tygodni (po przestawieniu produkcji) Polanex zajmował się szyciem maseczek w celu ochrony przed koronawirusem. Sporo z nich trafiło do gnieźnian i do innych zakładów pracy na terenie miasta. Nie ma jednak obaw, jeśli każdy zgodnie z zasadami przed użyciem wyprał ją w wysokiej temperaturze tak, jak mówią specjaliści. 

- Obecnie mamy 26 przypadków z ogniska epidemicznego, a tylko siedem spoza tego zakładu. Jestem pewna, że będzie więcej tych zachorowań, bo spływają kolejne informacje o potwierdzonych przypadkach. Trudno powiedzieć ile jeszcze osób to będzie z tej firmy - przyznała Anna Stejakowska dodając iż wymazy od osób przebywających w kwarantannie są pobierane na bieżąco od kolejnych osób przez niezależny tzw. zespół wymazowy: - W większości, według naszych wywiadów epidemiologicznych, te przypadki są bezobjawowe. Ludzie nie manifestują żadnych objawów chorobowych - dodała.

Wszystkie osoby, u których potwierdzono koronawirusa, a także ich bliscy, a niekiedy nawet sąsiedzi, z którymi mieli kontakt w ostatnim czasie, są poddani kwarantannie. Niestety, nie wszyscy zachowują ostrożność mimo apeli. Tylko dziś dowiedzieliśmy się, że jedna z osób z ogniska epidemicznego w okresie świąt wielkanocnych spotkała się z członkami rodziny mimo wiedzy, że była w grupie ryzyka. Po świętach dowiedziała się, że ma koronawirusa i obecnie kolejne osoby z jej rodziny, które ją odwiedziły, zostały objęte kwarantanną. Tak działa ludzka niefrasobliwość i lekceważenie apeli.

- Teraz bardzo dużo zależy od tych osób i ich rodzin, które wspólnie z nimi są na tych kwarantannach, żeby przestrzegały obowiązku kwarantanny. Jeśli nie będą tego robić i zaczną wychodzić z domu, to zakażenie nam się bardzo rozprzestrzeni - mówi Anna Stejakowska. Do tej pory na osoby, które złamały zasady kwarantanny, nałożono już 36 tys. złotych kary: - Ci ludzie muszą pozostać w domu i dostosowywać się do wytycznych inspekcji sanitarnej. 

25 komentarzy

 • Link do komentarza FOKA niedziela, 19 kwietnia 2020 14:41 napisane przez FOKA

  Do Koryfeusz: Dowody to masz w artykule! Wyraźnie podane, że była z ogniska epidemicznego i że było to wiadomo już przed świętami a ona mimo tego pojechała w odwiedziny!!!!! Czytaj ze zrozumieniem artykuły, chyba że to za trudne...

 • Link do komentarza Aga niedziela, 19 kwietnia 2020 13:18 napisane przez Aga

  Ludzie. Czy to polanex czy inna firma to jaka macie pewność że jak kupicie maskę od firmy x ktoś nie jest bezobjawowym nosicielem. Dajcie spokój. Zachowujmy środki ostrożności i będzie dobrze. Tak naprawdę wszędzie możemy się zarazić.

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 18 kwietnia 2020 17:57 napisane przez Koryfeusz

  Wkurzony Obywatel, skąd wiesz, że była świadoma swego stanu zdrowia? Podaj źródło tej informacji. Łatwo kogoś atakować, ale czy są ku temu podstawy? Jeśli posiadasz dowody na swoje twierdzenia to przedstawiłeś je odpowiednim instytucjom?

 • Link do komentarza Julian sobota, 18 kwietnia 2020 00:07 napisane przez Julian

  Gdyby maseczki pokropić wodą święconą byłoby OK. Woda H2O z krzyżykiem nie przenosi wirusa

 • Link do komentarza Aga piątek, 17 kwietnia 2020 20:30 napisane przez Aga

  Chorym życzę zdrowia, odpowiedzialności za swoje rodziny, znajomych, i mieszkańców naszego miasta. Pilnować ich przez uprawnione do tego osoby,rano w południe i po południu. Wiem, że niektórzy po południu jeżdżą na prywatne fuchy. Swoją drogą to wielka niefrasobliwość żeby podczas pandemii odwiedzać się w Święta wiedząc, że jest tak zaraźliwy wirus.

 • Link do komentarza Jola piątek, 17 kwietnia 2020 19:55 napisane przez Jola

  Tak sobie przeglądam w internecie oferty sprzedaży maseczek wielorazowych z tzw. "szwalni" i nigdzie nie znajduję info że maseczki należy np. wyparzyć czy wygrzać lub coś podobnego przed jej używaniem żeby na wstępie były bezpieczne. Owszem są jedynie info że po wielokrotnym używaniu należy maseczkę odkazić w taki czy inny sposób itd. No więc pytam jak to jest z tymi maseczkami, czy one mogą być rozprowadzane tak sobie bez odpowiednich ostrzeżeń że przed użyciem należy je odkazić itp. Czy takie maseczki ze "szwalni" są bezpieczne bez wstępnego odkażenia i odpowiedniej informacji , kiedy nie ma pewności kto miał z nimi kontakt a podobno wirus może także zostać przeniesiony, kiedy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus .

 • Link do komentarza Matej piątek, 17 kwietnia 2020 18:51 napisane przez Matej

  Jak widzę jeszcze teraz ludzi bez maseczek i tych meneli co po alko stoją w kolejkach to mnie ch strzela.

 • Link do komentarza pytająca piątek, 17 kwietnia 2020 18:45 napisane przez pytająca

  3 pytania :
  - kiedy stwierdzono pierwsze zachorowanie w tym zakładzie
  - kiedy rozpoczęto wytwarzanie maseczek w tym zakładzie
  - kiedy , kto i komu wydał te maseczki do użytkowania

 • Link do komentarza FOKA piątek, 17 kwietnia 2020 18:39 napisane przez FOKA

  Według mnie sprawa jest prosta - była świadoma, że jest w grupie ryzyka i świadomie spotykała się z innymi. Ci, których zaraziła powinni przygotowywać - na razie - pozwy cywilne o odszkodowania i w razie zarażenia będą gotowe. Nie daj Boże coś gorszego bo wtedy to tylko pozwy karne!!!

 • Link do komentarza DOTA piątek, 17 kwietnia 2020 18:36 napisane przez DOTA

  Jestem z poza Gniezna ( chociaż sentymentalnie związana- stąd moje korzenie). Proszę nagłośnijcie sprawę prania maseczek przed użyciem. U mnie właśnie leżą 2 nowe ( nie są z Gniezna), ale brak informacji, że należy je wyprać.

 • Link do komentarza Remik piątek, 17 kwietnia 2020 18:22 napisane przez Remik

  Przestańcie wszyscy panikować. Już tego dłużej nie da się ani słuchać ani czytać. Kogo ma dopaść zaraza, to dopadnie. Kwarantanna wcale go przed tym nie uchroni. Trzeba przestrzegać zasady higieny. A skąd np. ja mam wiedzieć, ze od dajmy na to 3-4 tygodni nie spotykałem się z nosicielem? Przecież wszystkich nie badają i nie wszyscy maja objawy.

 • Link do komentarza Odpowiedzialnosc piątek, 17 kwietnia 2020 17:49 napisane przez Odpowiedzialnosc

  Słyszałem, że członek z rodziny tej pani, zakażony cały cały czas chodzi do sklepu itp. Co na to policja i sanepid?

 • Link do komentarza Szczepan piątek, 17 kwietnia 2020 17:43 napisane przez Szczepan

  A teraz śmiać mi się chce z tych mądrych Pań ze Szczytnik duchownych, które tak sobie szydziły z tego tematu i z innych ludzi którzy podchodzili ostrożnie do tego wirusa :D karma wraca... Następnym razem zalecam używać mózgu i mnie zgrywać alfe i łomege :D

  Ciekawe jak bardzo teraz mają pełne gacie strachu :D

 • Link do komentarza Gandalf piątek, 17 kwietnia 2020 16:44 napisane przez Gandalf

  Myślą,że ich wirus nie dopadnie... Naiwni.

 • Link do komentarza Wkurzony Obywatel piątek, 17 kwietnia 2020 16:29 napisane przez Wkurzony Obywatel

  Ta osoba z zakładu Polanex powinna dostać najwyższą karę

  Art. 160

  § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  Była świadoma swojego stanu zdrowia, wiedziała o zagrożeniu jakie stwarza.

  Ludzie ogarnijcie się.Nie bądźcie egoistami.Jeśli macie w swoje życie za nic, pomyślcie o innych. Zostańcie w domu i nie rozsiewajcie tego syfu.

 • Link do komentarza olo piątek, 17 kwietnia 2020 16:12 napisane przez olo

  Czy pracownicy dopuszczeni do szycia maseczek wcześniej zostali przebadani z poddaniem ich testom na obecność koronowirusa ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????/

 • Link do komentarza Melania piątek, 17 kwietnia 2020 15:56 napisane przez Melania

  Kto i komu rozdawał-sprzedawał te maseczki , czy była załączona instrukcja o konieczności wyprania-odkażenia przed użytkowaniem

 • Link do komentarza Wkurzona piątek, 17 kwietnia 2020 15:48 napisane przez Wkurzona

  Pozostaje pogratulować Panią odpowiedzialności i spotykania się z ludźmi wiedząc ze narażamy ich na chorobę a nawet smierć Wstyd wstyd wstyd i więzienie dla takich co świadomie zarażają!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Kaziu z Rataj piątek, 17 kwietnia 2020 15:47 napisane przez Kaziu z Rataj

  Takich idiotów co mimo wiedzy o zagrożeniu spotykaja się ze swoją rodziną/bo niby święta/ nie powinno się wcale leczyć. Szkoda na nich pieniędzy.

 • Link do komentarza ewa piątek, 17 kwietnia 2020 15:16 napisane przez ewa

  "Tylko dziś dowiedzieliśmy się, że jedna z osób z ogniska epidemicznego w okresie świąt wielkanocnych spotkała się z członkami rodziny mimo wiedzy, że była w grupie ryzyka" - jak tak będziemy podchodzić do tematu, to nigdy nie pozbędziemy się wirusa. Co za lekkomyślność ludzi!!!!!!!!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane