niedziela, 19 kwietnia 2020 08:34

W sieci krążą adresy osób przebywających w kwarantannie

 

Między mieszkańcami miasta i powiatu krąży kilkustronicowa lista, na której zawarte są adresy mieszkańców objętych kwarantanną.  

Od sobotniego popołudnia zaczęły do nas docierać informacje, jakoby w Internecie miała krążyć lista osób, które zostały objęte kwarantanną na terenie Gniezna oraz powiatu gnieźnieńskiego. Na liście tej, przesyłanej przez komunikatory, miały być zawarte adresy osób, które są odizolowane w swoich domach.

W sprawie skontaktowała się z nami także osoba, która jest objęta kwarantanną. Nie ukrywa iż ta sytuacja niepokoi ją tym bardziej, że w mediach ogólnopolskich pojawiają się informacje o różnych negatywnych zachowaniach społeczeństwa względem nie tylko osób zakażonych i przebywających w domach, ale także właśnie objętych kwarantanną czy nawet personelu medycznego, pracującego z chorymi w szpitalach.

Udało się nam dotrzeć do wspomnianej listy, która jest długa na kilka stron. Zawarte na nich są adresy z terenu Gniezna, ale również wielu miejscowości z powiatu gnieźnieńskiego, a także wsi - w niektórych przypadkach są to pojedyncze adresy. Nie ma na nich zawartych nazwisk, a wiele adresów powtarza się z uwagi na zamieszkiwanie pod jednym numerem kilku osób objętych kwarantanną. Naszymi kanałami udało się potwierdzić, że lista nie jest podrobiona i faktycznie zawiera dane osób, które decyzją Sanepidu przebywają w swoich domach - jest ich około 300. Według naszych ustaleń spis ten jest jak najbardziej aktualny, sporządzony w ciągu ostatniego tygodnia.

Trudnym jest jednak ustalenie źródła wycieku z uwagi na ograniczoną pulę danych prezentowaną na listach. Według naszych nieoficjalnych informacji, spis ten musiał "opuścić" jedną z instytucji działających na terenie Gniezna.

Sprawa w tym momencie opiera się o naruszenie Rozporządzenia o Ochronie Danych (RODO). Po wstępnym opisaniu sytuacji prawnikom zajmującym się ochroną danych osobowych możemy stwierdzić iż doszło do poważnego złamania przepisów. Sprawę będziemy starali się wyjaśnić.

35 komentarzy

 • Link do komentarza rezigiusz poniedziałek, 27 kwietnia 2020 09:48 napisane przez rezigiusz

  Czy coś już wiadomo co i jak bo temat powoli umiera jak widzę

 • Link do komentarza Salome czwartek, 23 kwietnia 2020 00:04 napisane przez Salome

  ad. bolo - z tego, co wiadomo, to wszędzie, na każdym stanowisku pracy w instytucjach, urzędach, szpitalach itp. muszą pracować specjaliści w danych zawodach, zatem Twoje zaproszenie do szpitala zakaźnego pierwszego lepszego czytelnika mija się z celem. A prawdę mówiąc ta cała hucpa z koronawirusem to sianie paniki, i jak mówią wybitni specjaliści, wirus działa jak wilk polujący na stado owiec, atakuje osoby słabsze, starsze i schorowane. No, ale jak widać komuś na świecie był ten wstrząs potrzebny.Kwarantanna domowa nie działa, bo co prawda w jakimś stopniu odseparowuje potencjalnie zarażonych od społeczeństwa, ale miesza ich ze zdrowymi członkami najbliższej rodziny. A maseczki to fikcja.

 • Link do komentarza bolo środa, 22 kwietnia 2020 20:48 napisane przez bolo

  Tych co bagatelizują sprawy z Covid 19 zapraszam do szpitala zakaźnego do Poznania. Tam potrzeba chętnych do pracy. Każdy mądry jak siedzi w domu. Pokaż jaki z Ciebie mężczyzna jeden z drugim.

 • Link do komentarza Ewelina ktos wtorek, 21 kwietnia 2020 21:48 napisane przez Ewelina ktos

  Naruszenie ochrony danych osobowych. A gdzie szkolenia urzędników.

 • Link do komentarza memento mori wtorek, 21 kwietnia 2020 20:30 napisane przez memento mori

  Mam nadzieję, że osoba odpowiedzialna za to beknie i to mocno. Zwłaszcza, że w takich kwestiach RODO jest bezlitosne. Palantom chcącym jawności życzę zakażenia i trafienia na tę listę.

 • Link do komentarza medyk wtorek, 21 kwietnia 2020 18:25 napisane przez medyk

  Jarek, tobie tez ta panika uderzyła do głowy. W Polsce jak narazie na koronowirusa zmarło kilka osób, reszta miała choroby współistniejące, często to byli nałogowi palacze lub ludzie, którzy nie prowadzili zdrowego trybu życia. Naprawdę, daliście się wszyscy tak podejść, że żal bierze na naiwność ludzką. Jak ktoś się codziennie kąpie, kilka razy dziennie myje ręce, sprząta mieszkanie i utrzymuje higienę, to naprawdę nie ma się czego obawiać. Niestety polskie mieszkania to często brud i smród, a bieliznę ludziska zmieniają raz na tydzień, albo rzadziej. Śmierdzą potem ( to od potu), ze wytrzymać obok niektórych się nie da. Higiena, higiena i jeszcze raz higiena!!!

 • Link do komentarza Natalka wtorek, 21 kwietnia 2020 12:54 napisane przez Natalka

  Żadna sensacja z tą listą. Policja "na bombach" podjeżdża pod blok żeby sprawdzić czy osoby objęte kwarantanną siedzą w domu to tylko głupi nie zauważy do kogo przyjechali...

 • Link do komentarza Obserwator 2 wtorek, 21 kwietnia 2020 01:33 napisane przez Obserwator 2

  Lista osób na kwarantanie powinna być jawna to wtedy można takim ludziom pomóc chociaż zrobić zakupy itp i jednocześnie jako sąsiedzi zachować ostrożność w żaden sposób nie należy tych ludzi traktować jak trendowatych bo jutro my sami możemy być w takiej sytuacji. A z drugiej strony to osoby niektóre będąc na kwarantanie mają innych w nosie i wychodzą w miasto czy to jest w porządku?

 • Link do komentarza Jarek poniedziałek, 20 kwietnia 2020 22:12 napisane przez Jarek

  Użytkownik Zenas napisał:
  "Ta zaraza wcale nie jest groźna dla ludzi utrzymujących zdrowy i czysty tryb życia"
  Gratuluję dobrego samopoczucia i odwagi. Śmierć 170.000 ludzi to statystyka czy fake news. Zapytaj tych którzy przeszli tą niegroźną zarazę, jak się czuli gdy nagle brakło powietrza, jak na płuca wjeżdżał walec a ciało chciało się rozpaść z bólu i prawie 41 stopniowej gorączki.
  Jasne, nie każdy ma pecha. Objawowych jest dziś w Polsce kilka tysięcy, całkowicie bezobjawowych niewykrytych lekarze szacują na co najmniej 40.000 tysięcy. Razem jakieś 50.000. Tyle, że te 40.000 nie ma wiedzy o swojej chorobie, a rażą nie gorzej od tych wykrytych, a w zasadzie lepiej, bo wykryci są w odosobnieniu. I nie ma najmniejszej pewności, że nie jest to ktoś z rodziny czy znajomych. Według tych szacunków po Gnieźnie już dziś chodzi po ulicach jakieś 300 osób bez objawów. Dlatego chyba nie o tryb życia tu chodzi a o nie kozaczenie, bo choroba to loteria.

 • Link do komentarza Zenas poniedziałek, 20 kwietnia 2020 12:26 napisane przez Zenas

  Oj, teraz to dopiero wyłażą wasze ciemne charaktery gnieznianie! Nie dość, że większość z was chce wiedzy o innych, to jeszcze namawiacie innych do donoszenia. Charaktery macie jak kapusie w więzieniach czy obozach. Strach nie przed koronawirusem, a przed wami! A zgadzam się z Racjonalista. Ta zaraza wcale nie jest groźna dla ludzi utrzymujących zdrowy i czysty tryb życia

 • Link do komentarza rw poniedziałek, 20 kwietnia 2020 12:08 napisane przez rw

  Użytkownik Kinga napisał pod moim adresem coś takiego:

  "Rafa widze w detektywa się bawisz albo w policjanta. Nie masz już o czym pisać ? Zdajesz sobie sprawę ze zamiast siedzieć cicho to udostępniasz to jako artykuł dzięki któremu osoba która zrobiła te zdjęcia w tych ciężkich czasach straci prace ? A zdjęcia na pewno nie były robione złośliwie w przeciwieństwie do Twojego artykułu."

  Opowiem ci, bo mocny/a tylko jesteś jako niby anonimowy/a w sieci. Życzę tej osobie, by poniosła konsekwencje swojego zachowania. A tobie życzę siły do powiedzenia tego mi prosto w twarz, bo chyba ci brakuje odwagi, o honorze nie wspomnę :-)

 • Link do komentarza Stefi poniedziałek, 20 kwietnia 2020 11:43 napisane przez Stefi

  Brawo!
  Tylko tak, jawność!!!!
  Szkoda ze nie ma reszty danych i zdjęć!!!

 • Link do komentarza adamiec niedziela, 19 kwietnia 2020 22:13 napisane przez adamiec

  Przecież ten wyciek bazy danych jest najprawdopodobniej z placówki pocztowej ,ponieważ każdy listonosz musi mieć listę osób przebywających w kwarantannie ,aby do tych mieszkań nie chodzić z korespondencją , a z racji tego że na poczcie jest spora rotacja pracowników to byle kto mógł sobie listę skopiować w dowolny sposób - to farsa że wszyscy na poczcie wiedzą kto jest w kwarantannie ale to przecież polska z tektury i papieru więc nie ma się co dziwić.

 • Link do komentarza ewa niedziela, 19 kwietnia 2020 14:30 napisane przez ewa

  uważam ze dobrze ze taka lista była ponieważ ja dowiedziałam się ze w mojej klatce są osoby na kwarantannie i musze jeszcze bardziej uważać.
  Ja nie mam do nikogo problemu z tych osób bo na pewno one nie chciały się zarazić -bo nikt by nie chciał ,ale to ze wiadomo kto to na moja rodzinę wpłynęło aby jeszcze bardziej sie chronić .

 • Link do komentarza Winiary1980 niedziela, 19 kwietnia 2020 14:21 napisane przez Winiary1980

  Wyciek danych sędziowskich w Krakowie, wyciek danych z sanepidu w Gnieznie (ciekawe gdzie jeszcze). Jak dojdzie do wyborów gdzie na jednej z kart podajemy swoje pełne dane łącznie z nr pesel to się Bocian ucieszy, nie sądzicie...

 • Link do komentarza FOKA niedziela, 19 kwietnia 2020 13:59 napisane przez FOKA

  To na pewno znowu wina PISu bo przecież oni od kilku lat rządzą w mieście i nie dopilnowali! To napisałam oczywiście ironicznie, ale wyobraźcie sobie CO BY SIĘ DZIAŁO, gdyby tak rzeczywiście było - nagonka na całego, że nieudacznicy - w tej sytuacji, gdy za "opuszczenie" odpowiada PO to spoko, no przecież może się zdarzyć, to nie nadzór i urzędy winne tylko ludzie .. i tak dalej i tak dalej ...

 • Link do komentarza rowerzysta niedziela, 19 kwietnia 2020 13:39 napisane przez rowerzysta

  Trzeba złożyć do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

 • Link do komentarza Bdz niedziela, 19 kwietnia 2020 13:32 napisane przez Bdz

  też uważam, że lista powinna być ogólnodostępna na stronie sanepidu. Każdy mógłbym się w jakiś sposób zabezpieczyć przed ewentualnym zagrożeniem, pomóc sąsiadom w izolacji. Całe Rodo w przypadku takich chorób powinno być odsuniete na drugi plan.

 • Link do komentarza jolka niedziela, 19 kwietnia 2020 13:16 napisane przez jolka

  gdzie jest pan BUDASZ i jego znajomi co zarządzają tym miastem... ??? czy zaczną coś robić pożytecznego dla tego miasta, czy tylko improwizować i odbierać wysokie pensje !!!!!

 • Link do komentarza G... niedziela, 19 kwietnia 2020 13:13 napisane przez G...

  Proszę o wyjaśnienie tego problemu bo na liście są podane adresy osób które nie są ani nie były na kwarantannie.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane