niedziela, 19 kwietnia 2020 14:28

Będzie śledztwo ws. ujawnienia adresów osób z kwarantanny

 
Będzie śledztwo ws. ujawnienia adresów osób z kwarantanny archiwum redakcji

Gnieźnieński Sanepid podjął decyzję o zawiadomieniu organów ścigania w sprawie publikacji i rozsyłania list osób, które przebywają na kwarantannie w naszym powiecie.

Po porannej publikacji, w której donosiliśmy o krążącej w Internecie liście osób objętych kwarantanną w naszym regionie, w sieci zawrzało. Po tym z naszą redakcją kontaktowały się także osoby, których ta sytuacja zaniepokoiła także z uwagi na fakt iż również ich adresy pojawiły się na tym spisie. Jak udało się nam dowiedzieć, w sprawie trwa już postępowanie. Wiadomo już iż lista została sporządzona w minionym tygodniu - obecnie trwa ustalanie źródła jej "wycieku".

- Bardzo mnie to zaniepokoiło, widziałam tę listę i jest prawdziwa. Są tam adresy osób bez danych osobowych imion i nazwisk. Z układu tabel wynika, że nie są to listy z Sanepidu. Taka lista nie ma prawa krążyć w internecie. Z uwagi na to, że osoby które przebywają na kwarantannie nie mogą być stygmatyzowane czy dyskryminowane - powiedziała Radiu Poznań dyrektor PSSE w Gnieźnie Anna Stejakowska. W tej sprawie ma zostać złożone zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie. 

Jak przekazało Radio Poznań, listy mieszkańców objętych kwarantanną były przekazywane Straży Pożarnej, Policji, Poczcie Polskiej i częściowo opiece społecznej. O sprawie ujawnienia adresów powiadomiony ma zostać także Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Osobom, które czują się poszkodowane tą sytuacją, Kancelaria Adwokacka Marta Stefańska oraz kancelaria Łuczak & Wspólnicy oferują bezpłatne porady prawne: - Jeżeli Państwa dane znalazły się na liście i spotkali się Państwo z jakimikolwiek nieprzyjemnościami od sąsiadów, czy osób trzecich, jesteśmy dostępni pod telefonem by Państwu pomóc za darmo - informują. 

 

5 komentarzy

 • Link do komentarza Nazizm powoli wraca poniedziałek, 20 kwietnia 2020 12:33 napisane przez Nazizm powoli wraca

  Tak świeta racja Panie Jarosławie już niemcy znakowali domy gwiazda davida i wiadomo było gdzie byli żydzi, jak to mówia historia lubi się powtarzać

 • Link do komentarza czytelnik niedziela, 19 kwietnia 2020 21:00 napisane przez czytelnik

  To jest skandal. Po tej panującej zarazie widać, jak nieprzygotowane są do pracy gnieźnieńskie służby. Jednak brak odpowiedzialności u niektórych z nich mnie osobiście nie dziwi.

 • Link do komentarza Slawek niedziela, 19 kwietnia 2020 19:19 napisane przez Slawek

  I dobrze że wiadomo kto jest na kwarantannie bo po pierwsze sąsiedzi będą pilnowali żeby ta osoba przestrzegala tej kwarantanny A po drugie każdy będzie ostrożny i napewno nie zbliży się do tej osoby i w ten sposob sam się nie Zarazi jezeli okaże się że osoba jest zarazona

 • Link do komentarza Jarosław niedziela, 19 kwietnia 2020 15:22 napisane przez Jarosław

  Powinna nagrodę dostać osoba, która tą listę udostępniła. Taka informacja powinna być od początku jawna. Nie chodzi tutaj głupole o szykanowanie tylko o innych ludzi, którzy powinny czuć się bezpiecznie a społeczeństwo jakie jest wiemy. Na 10 jak jeden się zastosuje do zasad kwarantanny to będzie sukces.
  Pełna jawność i przejrzystość zasad zawsze jest najlepsza.

 • Link do komentarza Obywatel niedziela, 19 kwietnia 2020 15:21 napisane przez Obywatel

  Pewnie winnego nie znajdą bo sanepid, straż pożarna, straż miejska, pogotowie, policja i inne organizacje mają walą do tych danych

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane