Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 20 kwietnia 2020 08:26

Od dziś zmiany w codziennych ograniczeniach

 
Od dziś zmiany w codziennych ograniczeniach archiwum redakcji

Od dziś w życie wchodzi nowe rozporządzenie, znoszące niektóre ograniczenia lub zakazy wprowadzone jakiś czas temu z uwagi na trwającą sytuację epidemiczną.

Zgodnie z dokumentem, opublikowanym w minioną niedzielę, nadal obowiązkowym jest zasłanianie nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych (np. sklepach, kościołach, urzędach itp.) np. za pomocą maseczki lub fragmentu odzieży. Co więcej - zasłanianie to nie jest obowiązkowe tylko podczas przebywania na terenie lasów, które od dziś, razem z parkami i skwerami, zostają ponownie otwarte.

Ponadto od dzisiaj zmieniona zostaje regulacja co do opuszczania domów przez młodzież - tylko osoby poniżej 13 roku życia są zobowiązane do poruszania się pod opieką osób dorosłych.

Nadal do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie prowadzenia działalności, polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów spożywanych na miejscu. Nie mogą się odbywać wystawy, targi, a także wciąż pozostaną zamknięte punkty związane z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi. Ograniczenie dotyczy też m.in. prowadzenia działalności usługowej takiej jak siłownie.

Ponadto zmienia się ograniczenie dla punktów usługowych, jak sklepy, poczta czy targowiska - te, które mają powierzchnię poniżej 100 metrów kwadratowych, wpuszczać mogą tyle osób ile jest wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez cztery. Sklepy mające powierzchnię powyżej 100 metrów kwadratowych, mogą wpuszczać tyle osób, by na każdą przypadało co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni. Nadal podtrzymywany jest nakaz obsługi w godzinach od 10 do 12 osób powyżej 65. roku życia. Sklepy muszą zapewniać rękawiczki oraz środki do dezynfekcji rąk. 

Zmiany obejmują także miejsca kultu religijnego - w kościele może przebywać tyle osób, by na każdą przypadało 15 metrów kwadratowych powierzchni (oprócz osób sprawujących kult). W pogrzebach (poza samym nabożeństwem) może na cmentarzu uczestniczyć nie więcej niż 50 osób. 

Do odwołania obowiązują ograniczenia dla sklepów wielkopowierzchniowych, a także weekendowe dla sklepów z branży budowlanej.

Apeluje się by do ograniczeń podchodzić zdroworozsądkowo i nie wykorzystywać każdej dowolnej okazji do wychodzenia z domu - pamiętać należy, także w parkach i lasach, by od innych osób zachowywać 2-metrową odległość. Unikajmy dotykania powierzchni, z którą mogą mieć styczność inne osoby, a także pilnujmy zasad sanitarnych tj. mycia rąk po powrocie do domu, a także w miarę możliwości dezynfekcji ich podczas pobytu poza miejscem zamieszkania. Należy przestrzegać kwarantanny osób zakażonych lub potencjalnie zakażonych.

1 komentarz