piątek, 24 kwietnia 2020 15:43

Gnieźnieński szpital samodzielnie wykona testy na obecność koronawirusa

  mn
Gnieźnieński szpital samodzielnie wykona testy na obecność koronawirusa źródło: Powiat Gniezno

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, jako jeden z nielicznych w kraju szpitali powiatowych, zakupił urządzenie do testów GeneXpert System, które pozwala w krótkim czasie wykrywać obecność koronawirusa w organizmie. Wynik badania otrzymuje się już po około jednej godzinie.

Zakup urządzenia wartego blisko 300 tys. złotych możliwy był dzięki wsparciu okazanemu przez mieszkańców, przedsiębiorców i lokalne samorządy. Zastosowanie urządzenia GeneXpert System (TECHNOLOGIA Real Time PCR) pozwoli, po uzyskaniu zgody Ministerstwa Zdrowia i prawidłowych wynikach badań walidacyjnych, na uniezależnienie się od konieczności wysyłania próbek do państwowych laboratoriów oraz znacznie przyspiesza proces diagnostyki pacjentów.

Test polega na wykryciu materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w badanych próbach. Dlatego też, również u pacjentów nie posiadających objawów chorobowych będzie możliwe wykonanie testu i potwierdzenie obecności wirusa.

To nie jedyne dobre wieści z gnieźnieńskiego szpitala bowiem już niebawem dotrą do niego cztery nowe respiratory zakupione również dzięki lokalnej akcji wsparcia szpitala. Ponadto, dzięki pozytywnej odpowiedzi na apel powiatowego samorządu i wsparciu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, możliwe było wyposażenie Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie w dwa urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń i karetek metodą zamgławiania.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Emil niedziela, 26 kwietnia 2020 18:36 napisane przez Emil

  Brawa dla osoby decydującej o tych zakupach...

 • Link do komentarza Łukasz niedziela, 26 kwietnia 2020 01:09 napisane przez Łukasz

  Jednak ten Mateusz Hen nie taki zły jak go malują.

 • Link do komentarza Rita sobota, 25 kwietnia 2020 20:44 napisane przez Rita

  Brawo,w jedności siła. Mam nadzieję, że szybsza diagnoza zmniejszy ilość zakażen w naszym mieście.

 • Link do komentarza Marek piątek, 24 kwietnia 2020 19:02 napisane przez Marek

  BRAWO. W jedności siła !! Wszystko dla dobra mieszkańców ! Nie ma My, Oni. Wszyscy, bez względu na poglądy jak uzdrawiać Polskę ( bez względu na poglądy polityczne ), jesteś gnieźnianami i gnieźniankami. A zdrowie, a tym bardziej życie gnieźnian jest ważniejsze od naszych poglądów. Tym bardziej , że chodzi przede wszystkim o życie naszych ojców, mam, babć, dziadków, prababć i pradziadków. Jeszcze raz Brawo ! Dziękuję.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane