piątek, 29 maja 2020 11:21

Koniec dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych

 
Koniec dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych archiwum redakcji

W związku ze zniesieniem obostrzeń dotyczących zgromadzeń, w tym także uczestnictwa w spotkaniach religijnych, abp Wojciech Polak Prymas Polski wydał dekret w sprawie zniesienia dyspensy.

Przez dwa i pół miesiąca wierni Kościoła katolickiego w znacznej części nie uczestniczyli w nabożeństwach odprawianych w kościołach. Od połowy marca obowiązywała dyspensa, której wydanie było spowodowane obostrzeniami nałożonymi przez władze państwowe odnośnie zgromadzeń w miejscach publicznych.

Od tego czasu większość osób obserwowała msze święte w formie transmisji w telewizji lub Internecie, a kościoły świeciły pustkami - dotyczyło to także ślubów czy pogrzebów. Z czasem limity te były zmieniane, a od najbliższej niedzieli w nabożeństwach uczestniczyć może już dowolna ilość osób (pod warunkiem posiadania zakrycia na nos i usta). Należy także pamiętać o utrzymaniu dystansu od innych osób.

Dziś tj. 29 maja abp Wojciech Polak wydał dekret, znoszący dotychczasową dyspensę od najbliższego poniedziałku:W związku ze zniesieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii, z dniem 1 czerwca 2020 r., znoszę udzieloną wszystkim wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane - czytamy w słowach kierowanych przez Prymasa Polski, a dalej w jego treści przekazał: Jednocześnie przypominam, że w przypadku osób chorych, starszych i niezdolnych z różnych powodów do fizycznej obecności na Mszy św., zgodnie z Dyrektorium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie celebracji Mszy świętej transmitowanej przez telewizję, istnieje możliwość uczestnictwa w Eucharystii za pośrednictwem mediów i w ten sposób zadośćuczynienia obowiązkowi udziału w niedzielnej Mszy św. - zawarto w dekrecie. Dalej metropolita zaapelował do wiernych o przystępowanie do sakramentu świętych i modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy chorym pomagają.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Rita niedziela, 31 maja 2020 15:59 napisane przez Rita

    Proszę nikogo nie obrażać, każdy z nas ma prawo do swojego wyznania i światopoglądu. Są różne sytuacje życiowe z którymi czasami trzeba się zmierzyć.

  • Link do komentarza Noklecha sobota, 30 maja 2020 00:14 napisane przez Noklecha

    Pandemia pokazała, że sukienkowi są niepotrzebni. Wariują jak mogą bo kasa się nie zgadza. 21 wiek i takie bzdury.

  • Link do komentarza Rita piątek, 29 maja 2020 22:21 napisane przez Rita

    Jako katoliczka uważam że za wcześnie. Dlaczego nikt nie pisze jak są dezynfekowane nasze kościoły, brak w nich wietrzenia, msze powinno się odprawiać na świeżym powietrzu. Druga sprawa to sakrament spowiedzi św przecież można zorganizować sp. samochód przy samochodzie, lub przez telefon. Obojętnie czy przy konfesjonale, czy w jakimś innym pomieszczeniu jesteśmy narażeni bo nigdy nie wiadomo kto był przed nami. Jest to dla nas trudny czas. Przyjmowanie Pana Jezusa tylko na dłonie.Prymasie trzeba dostosować się do obecnych czasów. Przecież to nie musi być na stałe, zyskamy na tym wszyscy

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane