czwartek, 11 czerwca 2020 12:49

Procesja Bożego Ciała przeszła przez centrum miasta

 
Procesja Bożego Ciała przeszła przez centrum miasta fot. Rafał Wichniewicz

W czwartkowe południe, po uroczystej mszy świętej odprawionej w katedrze, ulicami centrum Gniezna przeszła procesja Bożego Ciała, w której uczestniczyli liczni mieszkańcy.

Zgodnie z tradycją lat poprzednich, wspólna modlitwa kilku parafii (mimo aktualnej sytuacji związanej z epidemią), zgromadziła wielu wiernych w bazylice na Wzgórzu Lecha. Nabożeństwo odprawiane w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła katolickiego. 

W mszy świętej, sprawowanej pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski, uczestniczyli liczni duchowni, w tym proboszczowie i wikariusze kilku parafii z centrum miasta, a także siostry i bracia zakonni. W trakcie homilii wygłoszonej do wiernych metropolita gnieźnieński nawiązał do znaczenia święta Bożego Ciała i konieczności spojrzenia na ofiarę złożoną w trakcie Męki Pańskiej: - W Boże Ciało wielbimy Chrystusa obecnego w Eucharystii. On wychodzi wraz z nami do innych - niesiemy go w rzeczywistość naszego życia. Idziemy z nim razem, bo przecież jak zapowiadał nam św. Paweł, my liczni tworzymy jedno ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba - mówił do zgromadzonych abp Wojciech Polak, dalej nawiązując do sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się kraj oraz Kościół: - Jak mówił papież Franciszek "Od ciała Chrystusa trzeba przechodzić do ciała naszych sióstr i braci". Gdzie on na nas czeka, że go rozpoznamy w tej zniekształconej, zeszpeconej twarzy bliźniego, że będziemy mu usługiwali, że będziemy go czcili i miłowali. Dziękujemy więc dziś jeszcze raz, za lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy, za pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, kapłanów i osoby życia konsekrowanego, którzy w tym czasie pandemii są na pierwszej linii frontu, narażając swoje życie dla dobra chorych i cierpiących. Wciąż jeszcze narażają swoje życie. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym czasie, który przeżywamy jako Kościół, idą do osób skrzywdzonych i wykorzystanych, by im okazać bliskość i solidarność. Dziękujemy za tych, którzy swoją codzienną pracą i posługą stają przy ubogich, bezdomnych, opuszczonych, także naszych bezdomnych, którym w czasie epidemii nie przestaliśmy pomagać, tam na ul. Lecha i w naszych domach. 

Po mszy świętej uformowała się uroczysta procesja, która przeszła ulicami centrum miasta, zatrzymując się przy ołtarzach ustawionych przy Pałacu Prymasowskim, na Rynku, przy kościele garnizonowym i kościele św. Michała Archanioła. Najświętszy Sakrament niósł Prymas Polski oraz proboszczowie parafii katedralnej, OO. Franciszkanów i farnej.

W uroczystym pochodzie uczestniczyły także poczty sztandarowe, delegacje i spore grono wiernych, a całe wydarzenie urozmaicał śpiew Chóru Prymasowskiego - przy ołtarzu farnym także Chóru św. Ojca Pio.  Po dojściu uczestników procesji do kościoła św. Michała Archanioła, błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem udzielił abp Wojciech Polak.

 

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza Gość środa, 17 czerwca 2020 06:19 napisane przez Gość

  Ostatnie lata takich widoków. Unia Europejska robi wszystko by zamiast wierzyć w Boga była wiara w chorą ideologię lgtb.

 • Link do komentarza tomek wtorek, 16 czerwca 2020 10:10 napisane przez tomek

  koryfeusz u bracie ale pojechałeś, widać żeś normalny człowiek

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 15 czerwca 2020 17:45 napisane przez wilk

  No i pięknie !!! A pokolenie gimbusów w pejsbuku szaleje z tego powodu,woleli by cmoknąć trawkę i pogibać się przy muzie,niech idą pod czerwoną gwiazdę jak nie pasują piękne polskie chrześcijańskie uroczystości !!

 • Link do komentarza Dzięki BOGU ! niedziela, 14 czerwca 2020 11:41 napisane przez Dzięki BOGU !

  PANDEMIA ROZSZERZA SIĘ DZIĘKI WODZIE . A jak wiemy NIEBO ma słabość do Gniezna i rzadko kropi u nas deszczyk . Dlatego też roznoszenie wirusa COVID 19 w Gnieźnie, napotyka na spore trudności. I Bardzo Dobrze !!.

 • Link do komentarza Koryfeusz niedziela, 14 czerwca 2020 10:48 napisane przez Koryfeusz

  Ja chciałbym, żeby wszyscy liberałowie, zwolennicy platformersów i lewicy szli w takiej procesji, ale w worach pokutnych i modlili się o odpuszczenie swoich grzechów, by nie iść do piekła. To byłby piękny widok. Liberalizm to grzech, za który idzie się do piekła, więc jak ktoś chce w tych wyborach poprzeć liberałów, niech się opamięta. Zawsze można iść do spowiedzi i przed wyborami się poradzić, czy aby dany wybór nie będzie dla człowieka grzechem. Przecież jeśli się wspiera grzech to też jest się grzesznikiem. To tak jak działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, gdzie szef wydaje rozkazy, ale reszta ma w tym współudział. Popierając grzeszników mamy swój współudział w tym grzechu. Liberałowie szkodzą nam, zdrowym, normalnym ludziom. Mam nadzieję, że w swym miłosierdziu Bóg wskaże im właściwą drogę, by się nawrócili, a jak nie zechcą to pośle ich do piekła, żeby nam nie szkodzili.

 • Link do komentarza medyk piątek, 12 czerwca 2020 22:06 napisane przez medyk

  O jakiej pandemii wy mówicie? Gniezno jest jak widać jakimś cudownym miejsce, które pandemia omija dużym łukiem, czy tak naprawdę ta pandemia to test i eksperyment na społeczeństwie światowym?

 • Link do komentarza NN piątek, 12 czerwca 2020 09:30 napisane przez NN

  Samon, ironizujesz? Przecież jak widzisz, zaraza jesr groźna tylko dla świeckich! I tylko oni muszą mieć te szmaty na twarzy.

 • Link do komentarza Yeti piątek, 12 czerwca 2020 09:28 napisane przez Yeti

  Policja/sanepid - czy będą mandaty? Jak duży jest szacowany wzrost liczby zachorowań w związku z tymi obrzędami?

 • Link do komentarza mieszczuch piątek, 12 czerwca 2020 09:10 napisane przez mieszczuch

  Przykre, że tak mało ludzi dekoruje okna i balkony na trasie Procesji. Gnieźnianie pojedzcie sobie chociaż do Strzyżewa Kościelnego i zobaczcie jak tam jest pięknie udekorowana cała trasa przejścia księdza z Panem Jezusem. Wielkie dzięki dla mieszkańców Strzyżewa !!

 • Link do komentarza MZ piątek, 12 czerwca 2020 09:07 napisane przez MZ

  Piękny reportaż ze zdjęć dla tych, co jeszcze nie mieli odwagi uczestniczyć w religijnym zgromadzeniu . Dziękujemy.

 • Link do komentarza 5G zbawieniem piątek, 12 czerwca 2020 08:47 napisane przez 5G zbawieniem

  Piękna tradycja! Malkontentom biadolącym o wirusie trzeba uświadomić, że obawy są na wyrost. Z tego sobie zdają sprawę już wszyscy, nie tylko rządzący u nas, ale także za granicą. Dmuchano na zimne.

 • Link do komentarza samon czwartek, 11 czerwca 2020 14:08 napisane przez samon

  dwa metry zachowane. Księża w maseczkach. Tak się cieszę, że szanują polskie prawo i dają przykład.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane