środa, 24 czerwca 2020 09:59

Miejski program dofinansowania „łapania deszczówki”

 

Miasto Gniezno przygotowało swój własny program, który ma służyć zatrzymywaniu i wykorzystywania opadów deszczu na terenie nieruchomości. Docelowo można liczyć na 50% dofinansowania do określonej kwoty. 

Dziś przyjęta ma zostać uchwała, która zakłada powołanie miejskiego programu "Złap deszcz". Ma on służyć zatrzymywaniu i wykorzystywaniu wód opadowych oraz roztopowych w miejscu ich powstawania. Program ten jest dodatkowym działaniem (poza rządowym projektem), który ma pomóc w poprawie sytuacji hydrologicznej. Ma on też uświadomić właścicielom nieruchomości, że wody opadowe na ich działkach należy zagospodarowywać w ich obrębie, bez odprowadzania ich do kanalizacji.

Jak zawarto w uchwale: - Celem dotacji jest zwiększenie naturalnej retencji na terenie Miasta Gniezna, utrzymanie zasobów wód gruntowych oraz poprawa mikroklimatu poprzez budowę systemów do zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w obrębie własnej nieruchomości gruntowej przeznaczonej na cele mieszkaniowe.

Wysokość dotacji w regulaminie wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 1000 zł na budynek jednorodzinny i 4000 zł na budynek wielorodzinny. Środki te mogą zostać przyznane osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym czy przedsiębiorcom, a także jednostkom sektora finansów publicznym, będącym gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. 

Otrzymane pieniądze mogą zostać przyznane wyłącznie na dofinansowanie kosztów niezbędnych do realizacji zadania, w szczególności kosztów zakupu, wykonania i montażu elementów wchodzących w skład systemu do zagospodarowania wód opadowych i roztopowych (co należy udokumentować). Co ważne - dotację można będzie uzyskać tylko raz, a ponadto nie obejmuje ona infrastruktury technicznej, wykonanej w ramach określonych inwestycji wymagających pozwolenia na budowę np. przy okazji realizacji drogi, domu itp. 

Planuje się, że nabór wniosków zostanie ogłoszony wkrótce po przyjęciu uchwały tj. w trzecim kwartale br. i trwać będzie do 30 września 2020 roku. Dokładne informacje będą zamieszczone na stronie Urzędu Miejskiego.

6 komentarzy

 • Link do komentarza ciekawy piątek, 26 czerwca 2020 22:03 napisane przez ciekawy

  Widać, że cała ta "akcja" jest robiona tylko po to by pochwalić się na koniec kadencji zaliczeniem kolejnego przedsięwzięcia "ekologicznego"! Co to za obłuda tych gnieźnieńskich władz. Tego "naszego" prezydenta Budasza . 20 tysięcy złotych za łapanie deszczówki . W co ? W butelki po Pepsi coli ? I jakie będą kryteria przyznawania tych dofinansowań ? Może dostanie je ten co kupił zawczasu więcej wazeliny ?

 • Link do komentarza Etnograf piątek, 26 czerwca 2020 17:26 napisane przez Etnograf

  @ Bobi, nagrody są za wyniki, a nie za to, że się tylko jest. A jak jest w Gnieźnie, każdy widzi... Ale gratuluję logiki i łączenia związków przyczynowo-skutkowych: mon, mz, nauczyciele... No no, nawet skromnie w kontekście gnieźnieńskiego podwórka :)

 • Link do komentarza Bobi czwartek, 25 czerwca 2020 11:36 napisane przez Bobi

  Etnograf proszę jeszcze napisać do MON, MZ i nauczycieli. Oni co roku mają podwyżki i nagrody. Jakoś tego nie widzisz.

 • Link do komentarza Etnograf środa, 24 czerwca 2020 22:31 napisane przez Etnograf

  Panie Budasz, więcej na nagrody w um wydajecie... Kolejne działania pozorowane. Żal miasteczka, usycha, jak skuteczność tej retencji...

 • Link do komentarza bezsens środa, 24 czerwca 2020 13:13 napisane przez bezsens

  Z tego co widzę, to w budżecie jest na to tylko 20 tysięcy. To chyba na jedno oczko wodne. Program pewnie dla swoich. Jak stanowiska w urzędzie.

 • Link do komentarza Stefan12 środa, 24 czerwca 2020 10:57 napisane przez Stefan12

  Co za lipa, NFOŚGW daje 80% dofinansowania i max. 5000zł na dom jednorodzinny.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane