wtorek, 30 czerwca 2020 10:19

Motorówką nie na każdym jeziorze

 

W powiecie gnieźnieńskim znajduje się kilkadziesiąt większych i mniejszych jezior, z których latem korzysta wielu wypoczywających. Tylko na dwóch można poruszać się motorówkami.

Wakacyjny odpoczynek nad jeziorem dla wielu jest okazją do tego, by po prostu oderwać się od codziennych obowiązków i na chwilę zapomnieć o codzienności. Dlatego też wielu wybiera właśnie takie miejsca, by choć trochę pobyć w ciszy, szczególnie na terenach, gdzie rzeczywiście panuje spokój.

Już w zeszłym roku otrzymywaliśmy jednak informacje od mieszkańców, że nie zawsze jest możliwość ku temu, by swobodnie korzystać z uroków natury nad brzegiem jeziora - wszystko przez motorówki, które od czasu do czasu pojawiają się na różnych akwenach. Tymczasem sprawę korzystania z jednostek pływających, napędzanych silnikami spalinowymi, na jeziorach położonych na terenie powiatu gnieźnieńskiego reguluje odpowiednia uchwała. Zgodnie z jej treścią, obowiązującą od 2015 roku, motorówki mogą poruszać się tylko na dwóch akwenach i to przy spełnieniu określonych przepisów:

  • Jeziorze Popielewskim w Gminie Trzemeszno (z wyłączeniem części zachodniej jeziora od strony Rybakówki w Trzemesznie) - w okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku, w godzinach od 10:00 do 17:00.
  • Jeziorze Kłeckim w Gminie Kłecko (od ujścia do Dobiejewa pod warunkiem, że w części jeziora od strony Miasta Kłecka do przewężenia dozwolona jest żegluga łodzi motorowych, ale z prędkością niewytwarzającą fali i z zachowaniem szczególnej ostrożności z wyłączeniem pływania skuterów wodnych oraz wszystkich łodzi w odległości nie mniejszej niż 5 m od oznakowanego na wodzie obszaru przy plaży) - w okresie od 15 maja do 15 czerwca każdego roku, w godzinach od 10:00 do 18:00.

W obu przypadkach motorówki muszą się poruszać w odległości nie mniejszej niż 50 metrów od brzegu jeziora oraz kąpielisk, a ponadto na średnim obciążeniu silnika z prędkością niewytwarzającą większych fali. Ponadto jednostki pływające winny być oznakowane zgodnie z ustawą o żegludze śródlądowej, posiadać sprawny
tłumik, a także sprawny układ paliwowo – smarujący uniemożliwiający zanieczyszczenie wód.

Co ważne, zakaz nie dotyczy służb, tj. Policji, Straży Pożarnej, Straży Rybackiej, WOPR itp. podczas wykonywania czynności służbowych, a także jachtów żaglowych z silnikiem pomocniczym (podczas manewrów podchodzenia i odchodzenia od pomostów i brzegów jezior) oraz klubów żeglarskich lub motorowodnych (podczas zawodów lub imprez i po uprzednim ich zgłoszeniu). W uzasadnionych przypadkach Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego może wydać okresowe zezwolenie na użytkowanie jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na innych zasadach.

Naruszenie ww. przepisów grozi karą grzywny, a wszelkie ich złamania należy zgłaszać do odpowiednich służb np. policji. Należy także pamiętać, że powyższy zakaz nie dotyczy jednostek pływających, poruszających się za pomocą silnika elektrycznego.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Alamakota wtorek, 30 czerwca 2020 14:16 napisane przez Alamakota

    Ciekawe, na jeziorze Wierzbiczany pływa sobie niejaki koleś motorową łodzią. I nic mu nie zrobią bo się boją. Tylko jak by jakiś pospolity człowiek pyrkał sobie małą łódeczką, z mini silnikiem na ryby, to by się nie wypłacił do końca życia. #panstwobezprawia

  • Link do komentarza mdze wtorek, 30 czerwca 2020 13:47 napisane przez mdze

    Zapraszam na "strefę ciszy" nad jeziorem Wierzbiczanskim. Nowy właściciel sporej częsci Osiedla Kujawki ma całkiem sporszą przystań. Czy prawo reguluję również motorówki z napędem elektrycznym?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane