środa, 15 lipca 2020 14:19

Bezrobocie rośnie, choć powoli

 

Bezrobocie w regionie nieznacznie, ale wzrosło w stosunku do podobnego okresu rok temu. Wciąż jeszcze nie wiadomo, co przyniosą kolejne miesiące.

Rok temu w czerwcu poziom bezrobocia notowany był na poziomie 4,1% przy 1976 osobach pozostających bez pracy. W tym roku półrocze zamknęło się wynikiem 4,6% i 2360 osobami, które nie mają zatrudnienia. To dość symptomatyczne, ponieważ zazwyczaj przed okresem letnim bezrobocie zawsze spadało, a nie rosło, gdyż wiele osób korzysta z możliwości, jakie daje praca sezonowa. 

- Obecnie mamy zarejestrowanych 2360 osób. Wzrost nastąpił o 560 w porównaniu do grudnia 2019 roku. Przybywa mniej więcej sto osób miesięcznie. Nie jest więc to wzrost skokowy, który by nas niepokoił, natomiast analitycy, jak i eksperci oraz fachowa prasa, określa iż na koniec roku zakończy się to 8% bezrobociem, co przekłada się na 450 osób, jeśli chodzi o nasz region - przyznaje Jerzy Koczan, dyrektor PUP w Gnieźnie. 

Jak dalej dodał, jego zdaniem i tak jest to optymistyczna zapowiedź, bo wciąż nie wiadomo co przyniesie jesień: - Gdyby jednak koronawirus powrócił, a ze strony państwa nie byłoby instrumentów, które mieliśmy na wiosnę, to sytuacja byłaby niebezpieczna. Przyszły rok jest pod wielkim znakiem zapytania - przyznaje.

Dyrektor PUP poinformował, że na terenie powiatu nie odnotowano żadnych zbiorowych zwolnień w zakładach pracy. Instytucja przyjęła w tym czasie 7,5 tysiąca wniosków, a do rozpatrzenia został jeszcze tysiąc: - Jako urząd wpompowaliśmy około 50 mln złotych z czterech form wsparcia dla pracodawców. Te pieniądze przetrzymały miejsca pracy w zakładach - mówił, ale jak dodaje, trudno powiedzieć co by się stało, gdyby zgodnie z zapowiedziami epidemiologów, koronawirus powrócił jesienią. Wówczas nie wiadomo, czy tego wsparcia wystarczy w takiej samej kwocie. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza janciovodnik wtorek, 21 lipca 2020 12:23 napisane przez janciovodnik

    Człowieku poczytaj może najpierw przepisy, które mówią że PUP jest utrzymywany z pieniędzy przekazywanych przez rząd (za pośrednictwem wojewody) a nie samorządowych.

  • Link do komentarza TM czwartek, 16 lipca 2020 07:43 napisane przez TM

    A jak to się ma do zwolnień ,,niepotrzebnych'' pracowników urzędu? Zostali zwolnieni bo bezrobocie spadło. To kto te 7,5 tysiąca wniosków rozpatrzył? Pewnie pozostali pracownicy za te same pieniądze... Jakie to polskie... Ciekawe czy teraz jak bezrobocie wzrasta to powstaną reaktywowane etaty? Pewnie nie bo pozostali pokazali, że można robić więcej za mniej. Starostwo bardzo nie lubi rozstawać się ze złotówką. No chyba, że na samochód dla starosty.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane