środa, 29 lipca 2020 10:56

Pielgrzymi wyruszyli w „sztafecie” do Częstochowy

 

W środowy ranek z Gniezna w kierunku Jasnej Góry wyruszyła Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W tym roku odbywa się ona na zmienionych zasadach. 

Pątnicy wędrujący w kierunku Częstochowy wyruszyli ze Wzgórza Lecha tuż po mszy świętej, odprawionej w katedrze. W tym roku, te kilka dni wspólnej drogi, przebiegać będzie pod hasłem "Zostań z nami, Panie!".

W trakcie mszy świętej, której przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, nawiązał on do Ewangelii odczytywanej tego dnia, opowiadającej o podróży uczniów Jezusa do Emaus: - Pierwszą rzeczą, jaka powinna dotykać pielgrzymów, jest doświadczenie drogi - jest mowa o drodze. Szli - w jakimś sensie, pielgrzymowali. Droga bardzo często pojawia się w Biblii i jest różnorakim obrazem. W końcu sam Chrystus o sobie powie, że jest Drogą. Droga domaga się ruchu - trudno być na niej i stać w miejscu. Jeśli stoi się w miejscu to jest bierność, albo jeszcze gorzej - lenistwo, a więc nie ma żadnego działania człowieka. Na zakończenie mszy świętej, bp Krzysztof Wętkowski poświęcił wszystkich uczestników tegorocznej pielgrzymki. 

Tegoroczna pielgrzyma ma zupełnie inną formułę, na którą zdecydowano się w związku z obostrzeniami epidemicznymi. Nie jest to tradycyjna pielgrzymka, ale "sztafeta" przedstawicieli poszczególnych grup, z których codziennie każda inna wędruje na szlaku. - Wyrusza z nas cząstka, delegacja, przedstawiciele i tak będzie każdego dnia. Dzisiaj na szlak wyruszą pielgrzymi grup promienistych z Inowrocławia z Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i z Kruszwicy - mówił ks. Wojciech Orzechowski, kierownik PPAG: - Idzie cząstka, ale wszyscy jesteśmy w drodze. Do Częstochowy na Jasną Górę pielgrzymi dotrą w czwartek 6 sierpnia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane