wtorek, 15 września 2020 15:50

Bezrobocie stabilniejsze, ale spodziewane są zwolnienia

 

Po kilku miesiącach wzrostu, liczba osób pozostających bez pracy w powiecie gnieźnieńskim jest ustabilizowana. Jedna z firm przewiduje, że może dojść do zwolnień.

Jeszcze przed wakacjami informowaliśmy o sytuacji na rynku pracy w powiecie gnieźnieńskim. Po rekordowym od lat 90. spadku bezrobocia, odnotowanym w ostatnich latach, w tym roku po raz pierwszy notowano jego wzrost, potęgowany obawami związanymi z tzw. lockdownem i idącym wraz z nim zamrożeniem gospodarki. Wbrew początkowym prognozom, do normalności póki co większość przedsiębiorców powróciła bez większych reperkusji, aczkolwiek w wielu firmach zaciśnięto pasa i ograniczono wydatki na wiele inwestycji. 

Stopa bezrobocia w powiecie gnieźnieńskim w sierpniu wyniosła 4,5%, co jest znacznie wyższą od wojewódzkiego wyniku 3,7%, ale wciąż niższą od ogólnopolskiego 6,1%. Oznacza to, że w naszym regionie bez pracy były 2328 osoby. Rok temu w tym samym miesiącu w naszym regionie notowano bezrobocie na poziomie 3,8% (w skali kraju 5,2%), a więc obecne jest wyższe o 0,7%.

Dane z końca wakacji pozwalają na stwierdzenie iż bezrobocie ustabilizowało się - jeszcze w maju rejestrowane było na poziomie 4,3%, a w czerwcu i lipcu było to 4,6%. Spadek o 0,1% nie oznacza, że sytuacja trwale się unormowała, gdyż pod znakiem zapytania wciąż znajduje się to, co mogą przynieść najbliższe miesiące. 

We wczorajszym wydaniu poznańskiej Gazety Wyborczej zawarto informację, że na terenie powiatu gnieźnieńskiego planuje się dokonać zwolnień. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy Jerzym Koczanem, który przyznał iż jedna z firm z Gniezna zakłada obecnie podjęcie rozmów z zatrudnionymi w sprawie zmiany zasad ich zatrudnienia: - Pracownikom proponowane są zmiany warunków pracy i płacy, ale gdyby okazało się, że ci pracownicy nie zgodzą się na te zmiany, to ewentualnie mogłoby dojść do jakiś zwolnień - przekazał nam dyrektor.

Firma, o której mowa w tym przypadku, zatrudnia w dwóch siedzibach około 80 osób i należy do branży spożywczej: - O prawdziwej ilości ewentualnie zwolnionych osób będziemy mogli mówić dopiero po tym, jak te rozmowy zostaną zakończone - uspokaja Jerzy Koczan i jak dodaje, nawet w przypadku redukcji zatrudnienia, nie należy oczekiwać iż będzie ono następowało jednorazowo, tylko zostanie rozłożone w czasie.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Bolo czwartek, 17 września 2020 11:42 napisane przez Bolo

  Odnośnie bezrobocia, kiedy gminy zamierzają przywrócić połączenia autokarowe? Jak ludzie mają dojechać do pracy?

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 17 września 2020 06:44 napisane przez mieszkaniec

  Kynes, gdzie masz 1162 osoby ? Tutaj są dane statystyczne:
  https://gniezno.praca.gov.pl/documents/5748156/11455144/Wykaz-08-2020.pdf/cd3f47e4-41fc-4152-9b8a-de9c95ca3322?t=1600088326707

 • Link do komentarza Agata środa, 16 września 2020 10:51 napisane przez Agata

  Na szczęście w Gnieżnie za pół roku ruszy fabryka firmy Toshiba i zatrudni 100 osób. Może właśnie tych zwolnionych. A i szwalnie ciągle poszukują pań do szycia różnych rzeczy. Tylko by one chciały pracować !! Firmy budowlane też mają ciągłe braki kadrowe . Nie jest wobec tego najgorzej w naszym kochanym Gnieźnie. agata

 • Link do komentarza kynes wtorek, 15 września 2020 18:19 napisane przez kynes

  Można wiedzieć, ile łącznie w urzędzie pracy jest zatrudnionych osób, które "opiekują" się tymi 1162 bezrobotnymi?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane