piątek, 16 października 2020 16:41

Ponownie udzielono dyspensy od mszy świętych

 

Arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski wydał dekret oraz rozporządzenie na stan zagrożenia epidemicznego - są one skierowane do wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej.

W słowach, które abp Wojciech Polak kieruje do wiernych, nawiązuje do obostrzeń ogłoszonych przez rząd w miniony czwartek i informuje o zasadach, których należy przestrzegać. 

W wydanym dekrecie czytamy: - W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz nowymi wytycznymi państwowymi, z dniem 17 października br., zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe - informuje abp Wojciech Polak. Dalej prosi on o modlitwę za wszystkie osoby dotknięte wirusem oraz tych, którzy pracują w służbie zdrowia oraz apeluje o niesienie pomocy sąsiedzkiej i okazywanie życzliwości wobec potrzebujących.

Drugim dokumentem, który został wydany, jest rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w czasie stanu epidemii. Obecnie, jak wiadomo, powiat gnieźnieński znajduje się w strefie żółtej, oznaczającej możliwość uczestnictwa w liturgii jednej osoby na cztery metry kwadratowe. W strefie czerwonej (m.in. powiaty: poznański, słupecki, mogileński, żniński) jednej osoby na siedem metrów kwadratowych: - W związku z powyższym należy w widocznym miejscu przed wejściem do kościoła umieścić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii - zawarto w rozporządzeniu. Dalej wspomniano o konieczności zakładania maseczek, pamiętaniu o dezynfekcji, zasadach przyjmowania Komunii Świętej oraz sakramentu pokuty i pojednania. 

W rozporządzeniu zawarto także informację o zasadach, na jakich odbywać się mają obchody 1 listopada: - W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Wszystkich Wiernych Zmarłych – Zadusznym, zachęcam wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada, w których możliwe jest także zyskiwanie odpustów w intencji zmarłych. Proszę również, aby dnia 1 listopada Msze Święte sprawowane były tylko w kościołach a nie na cmentarzach. Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się pozostając przy grobach).

10 komentarzy

 • Link do komentarza Sli sobota, 17 października 2020 20:20 napisane przez Sli

  Kościoły powinny być zamknięte jako pierwsze. Bez nich można normalnie żyć.....

 • Link do komentarza Oli sobota, 17 października 2020 18:00 napisane przez Oli

  Katolik.nikt ci nie broni iść w niedzielę na mszę.nie się paniki

 • Link do komentarza rezigiusz sobota, 17 października 2020 08:32 napisane przez rezigiusz

  Powiem tak parę lat temu obecny Papież Franciszek był w pewnym miejscu i wykonywał pewne gesty wobec osób które dziś pokazują iż były to gesty które dziś są wcielone w życie. Dziwię się ze kiedyś za komuny kościół walczył teraz sie poddaje i sprzedaje "za srebrniki".

  Dla mnie to jest powolny koniec "kościoła katolickiego" i plucie w twarz katolikom przez hierarchów w twarz bo dali się wkręcić w "katar".

 • Link do komentarza trzeźwy sobota, 17 października 2020 07:55 napisane przez trzeźwy

  Suweren, Naukę zdalną można proponować tylko tym dzieciom , które mogą już same bez opieki dorosłych pozostawać w domu. Na małe dzieci rodzice musieli by brać urlopy w pracy a to by rozbiło całą gospodarkę kraju ! a tego obawiał by się każdy rząd . Nie tylko ten rząd PiS u.

 • Link do komentarza Realista sobota, 17 października 2020 07:46 napisane przez Realista

  Katoliku,łyknij ziółka!Oglądasz pisowskie kanały,dlatego widzisz ściemy...Zmień kanały, a zobaczysz cierpienie, ból, śmierć ludzi...

 • Link do komentarza Julian sobota, 17 października 2020 01:25 napisane przez Julian

  Ograniczenia na kościoły???? Ale jaja. Idźcie, i zakażajcie. Ta starsza część społeczeństwa musi wymrzeć i wreszcie młodzi się wezmą za rządy. Módlcie się, a my wyzdrowiejemy

 • Link do komentarza ????? piątek, 16 października 2020 22:59 napisane przez ?????

  Dlaczego nie chcą zamknąć wszystkich szkół i wprowadzić nauczania zdalnego? Budżet nie ma pieniędzy, nauczyciele nieprzygotowani? Co to za gra? Dzieci, uczniowie to nie "króliki" doświadczalne..

 • Link do komentarza Batman piątek, 16 października 2020 21:01 napisane przez Batman

  Nikt nie będzie mi rządził czy mam chodzić do kościoła czy nie.
  Nie chodzę,bo w kościele to tylko o kasę chodzi.Księżą ,kościoły kuria ma tak ogromne majątki ze aż brak słów!Az im się w dupach przewraca w śród księży same afery głównie pedofilskie.
  Czarni mają dużo więcej za uszami jak co drugi z nas.
  Bóg gdzieś w moim sercu jest ale nie księża to złodziejska mafia która nagada człowiekowi zbałamuci i wykorzysta i jak jest bez grosza to kopnie w du...e

 • Link do komentarza katolik piątek, 16 października 2020 17:41 napisane przez katolik

  Tego już nawet nie da się komentować. Rząd chętnie nakłada ograniczenia na kościoły upatrując w nich źródeł zakażeń. Tak drastycznych ograniczeń nie ma w szkołach, środkach komunikacji publicznej, a ordynariusze diecezji zamiast nawoływać księży do rozłożenia nabożeństw tak, by umożliwić wiernym udział, ogłaszają.......dyspensę. W takiej niespotykanej sytuacji msze powinny być odprawiane w każdym kościele w każdą niedzielę co godzinę!

 • Link do komentarza Suweren piątek, 16 października 2020 17:30 napisane przez Suweren

  Czyxwy ludzie jienw8dzicie tej sciemy. Dlaczego tylko uczniowie szkół wyższych i ponadgimnazjalnych maja nauke zdalna a przedszkola i podstawówki chodzą normalnie? Bo jie maja kasy i wirus groqzny tak jak każdy inny. W latach 60 były pierwsze wzmianki o koronawirusie. W roku 2003 sars cov byl w Chinach i zabił około 750 osób a dzis mamy sqrs cov 2 ro ten sam ale polityka jest inna

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane