poniedziałek, 26 października 2020 08:07

Uczniowie SP nr 2 pamiętali o pomordowanych

  mnopr

Szkoła Podstawowa nr 2 w Gnieźnie od wielu lat włącza się w inicjatywy patriotyczne o różnym zasięgu - tak było też w minioną niedzielę, kiedy upamiętniono początek operacji Tannenberg, którą przeprowadzili Niemcy na polskiej inteligencji.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, tylko czteroosobowa reprezentacja SP nr 2 (dwie uczennice, przedstawiciel rodziców oraz nauczyciel) włączyła się w XII. edycję akcji „Zapal znicz pamięci” – 25 października 2020.

Zadanie mówiło - zapal znicz pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach Operacji Tannenberg, którą okupanci przeprowadzili w ramach „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej. W ten sposób w ramach ogólnopolskiej akcji upamiętnia się pomordowanie 40 000 przedstawicieli polskiej inteligencji oraz środowisk przywódczych, który zamieszkiwali na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu, Kujawach i Górnym Śląsku.

Realizując zobowiązania wobec patrona szkoły, który został rozstrzelany 14. października 1939 r. za udział w Powstaniu Wielkopolskim i organizację obrony Gniezna we wrześniu 1939 r. , uczniowie włączyli się w ten edukacyjny projekt. Na szkolnej gazetce poświęconej patronowi widnieje myśl św. Jana Pawła II "Historia jest kluczem do rozumienia nas samych”.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane