środa, 23 grudnia 2020 22:42

Święta w więzieniu w Gębarzewie

  mnopr
Święta w więzieniu w Gębarzewie zdjęcie nadesłane

Zakład karny jest jednym z takich miejsc, w którym pobyt szczególnie odczuwa się w okresie świąt. Wtedy, kiedy wszyscy inni przebywający na wolności zasiadają do rodzinnego stołu, a samemu jest się "za kratami".

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen nadziei i radości. W oczekiwaniu na narodzenie Jezusa większość w swoich domach przygotowuje wigilijną wieczerzę, domy strojone są lampkami i ubiera się choinkę. Dla osób pozbawionych wolności ten czas jest szczególnie trudny. Z uwagi na rodzinny charakter świąt, rozłąka z bliskimi potęguje smutek, żal, czasami złość za własne postępowanie, które doprowadziło ich do więzienia.

W Zakładzie Karnym w Gębarzewie skazani, podobnie jak ludzie wolni, przygotowują się do świąt. Dekorują celę lampkami i małymi choinkami. Chcą, aby ten czas spędzony w zamknięciu przypominał im rodzinne chwile. Służba Więzienna stara się w tym wyjątkowym okresie stworzyć wszystkim odbywającym karę namiastkę domowej atmosfery. Na wigilijną kolację więźniowie otrzymają barszcz czerwony, rybę w cieście oraz kapustę z grzybami.

Dla pana Władysława, jednego z więźniów odbywających karę pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa, to już piąte święta za kratami. Zawsze stara się, aby na wigilijną kolację cela była udekorowana lampkami. - Biały obrus zastępuje więzienne prześcieradło. W ten sposób mogę przez chwilę zapomnieć o miejscu, w którym spędzę jeszcze kilka lat - przyznaje.

Kolejne paczki od więźniów trafiły do potrzebujących

W Gębarzewie więźniowie przygotowywali się do świąt już od początku grudnia. Wspólnie z terapeutą ds. uzależnień od alkoholu kolejny raz wyciągnęli pomocną dłoń i obdarowali świątecznymi paczkami osoby będące w trudnej sytuacji materialnej.

Pomocna dłoń zza krat

Finał programu resocjalizacyjnego "Paczka pod choinkę", realizowanego w Zakładzie Karnym w Gębarzewie, odbył się 21 grudnia. Tym razem, z uwagi na sytuację związaną ze stanem pandemii, osadzeni nie mogli osobiście dostarczyć zebranych upominków. Tegoroczna zbiórka żywności była również wyjątkowa. Od początku grudnia, do specjalnie oznaczonych pojemników w więziennej sali widzeń, skazani wkładali część zakupionych przez siebie produktów spożywczych. W paczkach znalazły się między innymi ryż, słodycze, kawa, herbata oraz konserwy. Dzięki determinacji więzienników, udało się zaangażować w projekt wielu osadzonych, co pozwoliło na przygotowanie 10 paczek, które za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej trafią do seniorów.

Chociaż tak mogę pomóc…

Pan Roman kolejny raz przebywa w więzieniu. Doskonale wie jak wyglądają święta w zamknięciu i jak ważna jest w tym czasie pomoc drugiego człowieka. Wcześniej raczej oczekiwał pomocy od kogoś. Nigdy nie myślał, że w tak prosty sposób może przyczynić się do sprawienia radości potrzebującym. - Teraz jestem w więzieniu i chociaż tak mogę pomóc - mówi pan Roman. Wspólnie z kolegami zgłosił się do więziennego terapeuty i zaproponował pomoc przy pakowaniu zebranych prezentów.

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Gębarzewie chętnie włączają się w różne akcje pomocowe na rzecz lokalnych społeczności, angażując w to skazanych. Akcja po raz kolejny pokazuje, iż osoby pozbawione wolności nie są pozbawione uczuć i wykazują się dużą empatią oraz zaangażowaniem w niesienie pomocy potrzebującym.

14 komentarzy

 • Link do komentarza gonzo piątek, 01 stycznia 2021 12:27 napisane przez gonzo

  ad. Daniel

  Więźniów pocieszać.Uczyłeś się tego na religii?

 • Link do komentarza Daniel środa, 30 grudnia 2020 21:14 napisane przez Daniel

  Do Jana B. Dziękuję że ktoś podjął dyskusję takim sposobem dostałem premie w pracy taki mój zawód.

 • Link do komentarza Jan B. środa, 30 grudnia 2020 12:25 napisane przez Jan B.

  Daniel, co ty za głupstwa wypisujesz? Katolicy wg ciebie to święci? Puknij się w czoło i zajmij się sobą, bo religii katolickiej już się nie nauczysz. A kto jest upadły i nie będzie zbawiony, to nie Twoja rzecz tylko Tego, który nas stworzył i tylko On ma prawo dokonać osądu.

 • Link do komentarza bolo wtorek, 29 grudnia 2020 12:44 napisane przez bolo

  Tak wszystko ładnie pięknie. Pan Władysław siedzi za usiłowanie zabójstwa i jest mu tak przykro? to niech pomyśli co czułaby rodzina zabitej osoby właśnie w ten dzień> Pan Władysław kiedyś wyjdzie a życia nie przywrócisz.

 • Link do komentarza KE poniedziałek, 28 grudnia 2020 17:54 napisane przez KE

  @Marika - przestań pisać bzdury. Żaden system karny w Polsce ani żadne polskie więzienie nie ma prawa zabronić więźniowi otrzymać kartki pocztowej z zewnątrz ani tym bardziej zabronić mu jej przeczytać. Co najwyżej organ dysponujący (np. sąd - jeśli osadzony jest aresztantem przed otrzymaniem prawomocnego wyroku) może ją ocenzurować i zabronić doręczyć, jeśli zawiera treści niedozwolone. I tyle.

 • Link do komentarza sssss poniedziałek, 28 grudnia 2020 09:32 napisane przez sssss

  Nie znasz dnia i godziny, a dzwon wybije i też możesz trafić do piachu albo więzienia. Są wśród tych osoby, które chociażby spowodowały wypadek śmiertelny. Fortuna toczy się kołem, pamiętaj.

 • Link do komentarza Daniel sobota, 26 grudnia 2020 23:17 napisane przez Daniel

  Do Scarlett. Skazani sami się wykluczyli z grona ludzi. Jak by byli katolikami to by tam nie przebywali,a tak są upadłymi aniołami skazanymi na banicję.

 • Link do komentarza Daniel sobota, 26 grudnia 2020 23:17 napisane przez Daniel

  Do Scarlett. Skazani sami się wykluczyli z grona ludzi. Jak by byli katolikami to by tam nie przebywali,a tak są upadłymi aniołami skazanymi na banicję.

 • Link do komentarza Marika sobota, 26 grudnia 2020 11:35 napisane przez Marika

  Brawa dla więźniów i dla zakładu niechcieli by trafić do Inowrocławia tam rygor nawet kartki na święta nie dostaną bez zgody ani nawet nie mogą przeczytać

 • Link do komentarza .... piątek, 25 grudnia 2020 17:09 napisane przez ....

  Sami są sobie winni. Trzeba było myśleć co się robiło za nim się trafiło za kratki.

 • Link do komentarza Scarlett piątek, 25 grudnia 2020 12:47 napisane przez Scarlett

  Daniel i ariel87-to waszym zdaniem skazani to nie ludzie? Jaka jest wasza wiara i wasz katolicyzm, skoro odmawiacie innym, którzy pokutują za swe grzechy prawa do świętowania Narodzenia Chrystusa choćby i tam, za kratami? Wstydzcie się.

 • Link do komentarza Slawek piątek, 25 grudnia 2020 10:02 napisane przez Slawek

  Płacimy podatki z których są utrzymywani więźniowie, i powinni oni te koszta odpracować w trakcie odbywania kary np pracując przy budowach dróg bądź sądząc drzewa w zniszczonym huraganem lesie zamiast wolontariuszy. Siedzą tam i jedzą nie martwiąc się o własną egzystencję, zrobienie kilku paczek to dla dorosłych facetów żaden wyczyn

 • Link do komentarza ariel87 czwartek, 24 grudnia 2020 14:33 napisane przez ariel87

  świetne info ,wszyscy czekali na wiesci z kicia jak sobie radzą biedaczki

 • Link do komentarza Daniel czwartek, 24 grudnia 2020 08:34 napisane przez Daniel

  Jakie święta w więzieniu? Mają odbywać karę a nie świętować. Do ciężkiej roboty zagonić, rowy kopać.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane