czwartek, 21 stycznia 2021 12:31

Lewica upamiętniła wkroczenie Armii Czerwonej do Gniezna

 

W kolejną rocznicę wydarzenia z 21 stycznia 1945 roku, przedstawiciele gnieźnieńskiej lewicy pojawili się na cmentarzu przy ul. Witkowskiej, gdzie złożyli kwiaty i znicze przy dwóch miejscach pamięci.

W 76 lat po zajęciu Gniezna przez wojska sowieckie, niewielkie grono przedstawicieli lewicy oraz kombatantów spotkało się w celu upamiętnienia rocznicy tego wydarzenia. Z uwagi na aktualną sytuację uczestników było niewielu, a same uroczystości miały nieformalny charakter.

- Myślę, że nie tylko lewica, ale wszyscy Polacy i gnieźnianie powinni czcić ten dzień, bo to data bardzo ważna w historii Gniezna. Zawsze powtarzam to, co mówili moi dziadkowie i ojciec mój, że 20 stycznia Niemiec jeszcze bił Polaka na twarzy na ulicy, a 21 stycznia już tego nie robił. To jest namacalnym dowodem, że coś się zmieniło w Gnieźnie. Nie można mówić, że to było wyzwolenie czyli zniewolenie. Oczywiście można w pewnym sensie dyskutować, ale w tych dniach, godzinach wojny, nikt o tym nie myślał i wszyscy się cieszyli, że mogą mówić na ulicy w języku polskim i nikt nie będzie ich poniżał, bił, katował. To jest najważniejsza sprawa. Co było później, co mamy teraz - nie powinniśmy historii tworzyć, a historię się odtwarza w oparciu o fakty i prawdę, jaka była - mówił Jan Budzyński, radny miejski.

Na początku uczestnicy zgromadzili się przed tablicą, upamiętniającą poległych i pomordowanych w latach 1939-1945, gdzie złożyli kwiaty i znicze. Następnie wszyscy udali się na znajdującą się niedaleko kwaterę, na której spoczywają żołnierze Armii Czerwonej. Tam również złożono wiązanki oraz znicze przed obeliskiem z czerwoną gwiazdą.

13 komentarzy

 • Link do komentarza harekjop poniedziałek, 25 stycznia 2021 08:55 napisane przez harekjop

  Panie Budzyński, rozumiem, że jeżeli dwóch bandziorów pobije się o pański portfel to będzie Pan wychwalał tego który wygrał...

 • Link do komentarza Miastotworczy niedziela, 24 stycznia 2021 10:51 napisane przez Miastotworczy

  Pan omijający logopedę szerokim łukiem, bez zająknięcia sławi oprawców. Wniosek smutny acz prawdziwy- dopóty dzban wode nosi...dopóki jest dzbanem.

 • Link do komentarza zdziwiony niedziela, 24 stycznia 2021 08:10 napisane przez zdziwiony

  A przewodniczącego gnieźnieńskiego SLD na tych uroczystościach zabrakło ? Senator Arndt też tym razem nie znalazł czasu ? Co się stało ?

 • Link do komentarza wilk sobota, 23 stycznia 2021 14:44 napisane przez wilk

  Składanie kwiatów i wieńców pod CZERWONĄ GWIAZDĄ jest takie same jak składanie kwiatów pod hitlerowską SWASTYKĄ !!!!Komuchy jesteście zwykłymi zdrajcami ojczyzny,gdyby nie sowieckie czołgi i bagnety NIGDY,ale to NIGDY byście nie rządzili w POLSCE,bo żaden naród by WAS nie wybrał !!! Dziś niestety pociotki bolszewików rządzą naszymi miastami ,także w naszej Pierwszej Stolicy, przemalowani w różne post komusze partyjki słupy, UDAJĄC tylko demokratów ,powybierani przez nieświadomych ludzi,albo przez zwykłych dzbanów i pokolenie gimbusów !!!

 • Link do komentarza Stefan piątek, 22 stycznia 2021 17:01 napisane przez Stefan

  Bardzo się cieszę, że wszyscy tutaj bez wyjątku mają podobne zdanie co do tej szopki z "czczeniem" armii czerwonej. Ciekaw byłbym jednak czy stać naszych czerwonoarmistów gnieźnieńskich na polemikę tutaj. Jaki cel im przyświeca, co sądzą o tamtych czasach. Zapewne pochodzą z rodzin które za komuny miały się znakomicie zaprzedając się różnej maści kacykom. Co na to lewicowy poseł, lewicowi radni? Ano nic - ktoś im nakładł do głowy że tak trzeba i ślepo wykonują polecenia, a jeszcze gorzej jeśli to robią z własnej woli w imię... no właśnie czego?

 • Link do komentarza Gnieźniok czwartek, 21 stycznia 2021 20:45 napisane przez Gnieźniok

  Hołd oddali czerwonej gwieździe... A fe!

 • Link do komentarza senior czwartek, 21 stycznia 2021 20:28 napisane przez senior

  Panie Budzyński, was może i waszą rodzinę bili Niemcy, a nas uciskali i mordowali Polacy zdominowani przez sowieckich okupantów ponad 45 lat. Niemcy bili po pysku, a Sowieci mordowali Polaków jeszcze długo po wojnie w tak zwanej przez Pana wolności. uczcie się lepiej historii i nie szerzcie kłamstw. 40 lat po tym waszym "wyzwoleniu " został zamordowany kapłan z woli władzy ludowej nadanej przez waszych 'wyzwolicieli" i posłusznych ich rozkazom. A katedrę to kto nam spalił? Nasze fabryki, urządzenia, surowce, itd. to kto nam wywiózł? Dziesiątki lat ucisku, biedy, okradania, obowiązkowej konstytucyjnie nakazanej miłości do wroga! I Wy za to im dziękujecie? Żal mi was.

 • Link do komentarza Dominik Kozłowski czwartek, 21 stycznia 2021 19:16 napisane przez Dominik Kozłowski

  Jak można czcić rocznicę wejścia kolejnych wojsk okupacyjnych, które zamknęły nas na świat na dziesiątki lat. Znajdzie sie druga grupa która będzie czcić rocznicę wejścia wojsk niemieckich i okupacji. Obrzydliwe to jest!!!!
  Jak widać mordy, okupacja, prześladowania też mają swoich zwolenników.

 • Link do komentarza Żal mi Gniezna czwartek, 21 stycznia 2021 18:20 napisane przez Żal mi Gniezna

  A mój Ojciec mówił, że od 21 stycznia bili nas i mordowali Sowieci. I tak do 1989 roku, a później to nawet na Litwie czołgami ludzi rozjeżdżali, bo upadał ich świat. Kto był przy czerwonym korycie wychwala komuszych skur...synów pod niebiosa. Hańba tym gnieźnieńskim dziadkom, którzy salutują wrogom Polaków i całemu demokratycznej Europie.

 • Link do komentarza Wnuk Wyklętego czwartek, 21 stycznia 2021 17:57 napisane przez Wnuk Wyklętego

  Po pierwsze to było Zniewolenie, po drugie znów Sieroty po Sowietach się spotkały.

 • Link do komentarza bobhaus czwartek, 21 stycznia 2021 17:48 napisane przez bobhaus

  Takie wydarzenia noszą w obecnej chwili cechy ludzkiego podejścia do zmarłych. Ocena historyczna to jedno a szacunek dla zmarłych to drugie. Szkoda że inne ugrupowania dały się zastraszyć rozrabiakom politycznym.

 • Link do komentarza Zeus czwartek, 21 stycznia 2021 13:54 napisane przez Zeus

  Przestał bic niemiec zaczął gwałcic rusek ot odmiana z deszczu pod rynnę niezła zamiana

 • Link do komentarza Stefan czwartek, 21 stycznia 2021 12:54 napisane przez Stefan

  Ależ to wstyd.... Czcić zmianę okupanta. Armia czerwona dokonała tylu morderstw, gwałtów, trzymała "za pysk" większość wschodniej Europy, za jej przyzwoleniem i na apel komunistów skazano na śmierć elity państwa polskiego, zakazano kontaktów z zachodem, nie wydawano paszportów bo ktoś za wiele zobaczy, że można żyć inaczej i lepiej. Na granicach strzelano do uciekinierów. A teraz garstka lewicowców czci ich pamięć. Wiem, że żołnierze spoczywający na cmentarzu przy Witkowskiej (dawniej armii czerwonej) mieli rozkazy. Ale nikt im nie nakazywał być kreatywnym i z własnej woli gwałcić kobiety, strzelać do bezbronnej ludności cywilnej, niszczyć miejsc kultu religijnego. Wstyd panowie, po prostu wstyd!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane