sobota, 23 stycznia 2021 10:44

Zmiana w rejonizacji szkół w Gminie Gniezno

  mnopr

Już wkrótce dzieci mieszkające w zachodniej części Gminy Gniezno zostaną przypisani do szkoły podstawowej w Zdziechowie. Zapewniony ma im zostać dojazd do placówki.

Przedwczoraj odbyło się zdalne posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Pomocy Społecznej Rady Gminy Gniezno oraz dyrektorów gminnych placówek oświatowych. Tematem przewodnim była planowana zmiana granic obwodów szkolnych, której proces może ruszyć w bieżącym roku.

W trakcie posiedzenia radni zapoznali się z argumentacją przedstawioną przez wójt Marię Suplicką oraz dyrektora GCUW Jarosława Wietrzyńskiego. Wsparciem do dyskusji była Strategia Rozwoju Oświaty Gminy Gniezno na lata 2020-2025, która wprost wskazuje na potrzebę planowanych zmian. Proces zmiany obwodów szkolnych trwać będzie dwa lata i finalnie nowe obwody szkolne obowiązywać mogą od nowego roku szkolnego 2023/2024. Radni Gminy Gniezno obecni na spotkaniu zaopiniowali pozytywnie plany reorganizacji obwodów szkolnych.

W 2020 r. zakończona została budowa w Zdziechowie największego obiektu oświatowego w Gminie Gniezno. Aktualnie w Szkole Podstawowej w tej miejscowości uczy się 200 uczniów ale placówka może przyjąć dużo więcej dzieci. Nowoczesny obiekt, z kompletnym wyposażeniem, świetlicą, kuchnią, stołówką wraz ze wspaniałym zapleczem sportowym (pełnowymiarową halą) jest z pewnością atrakcyjną ofertą dla dzieci i młodzieży z terenu gminy.

Zmiany granic obwodów dotyczą dzieci zamieszkałych w sołectwach: Dalki, Mnichowo, Skiereszewo, Braciszewo, Piekary. Reorganizacja ma umożliwić przypisanie dzieci do obwodu SP w Zdziechowie. Zmiana będzie związana z zapewnieniem dowozu dzieci.

Nowa rejonizacja jest podyktowana dynamicznym i nierównomiernym wzrostem liczby ludności np. powstawaniem nowych osiedli. Zmiany mają także pozwolić na stopniowe wyrównywanie potencjałów szkół. Gmina nie chce traktować zmiany obwodów restrykcyjnie, a wiążący w tej sprawie będzie głos rodziców dlatego konieczne będzie przeprowadzenie konsultacji społecznych. Wójt Maria Suplicka deklaruje, że najbliższe lata będą czasem budowania świadomości i przekonywania rodziców do skorzystania z oferty  Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich 1918/19 w Zdziechowie.

12 komentarzy

 • Link do komentarza Mania środa, 27 stycznia 2021 16:01 napisane przez Mania

  Panie Mateuszu nikt nikogo nie obraża Szczytniki to też wieś więc o czym mówimy. A co do 500plus to niech je Pan sobie weźmie. Sama walczyłam o dojazd dzieci do Szczytnik bo szanowny Pan z urzędu miał problem postawić przystanek a teraz co nagle Zdziechowa bo dzieci nie ma trzeba najpierw pomyśleć ile jest dzieci w okolicy najbliższej a później budować. Brawo dla pomysłodawców tego projektu i budowy należy im się medal nie będę pisać jaki bo szkoda słów

 • Link do komentarza Manis wtorek, 26 stycznia 2021 21:02 napisane przez Manis

  Dokładnie jest tak że dzieci z Dalek dojeżdżają do szkoły do Szczytnik Duchownych i tam mam osobiście troje dzieci i nie wyobrażam sobie żeby teraz miały iść do Zdziechowa tam szka może ładna bo nowa ale dzieci są z sobą zzyte w swojej szkole i co teraz rozbicie klas i znowu coś innego. A prawda jest to że gdyby ta szkoła była w okolicach Dalek to by było ok ale Zdziechowa? Ja mówię nie może Winiary tam są ogromne osiedla a jeszcze jedno szkoła w Zdziechowie nie może konkurować ze szkołą w Szczytnikach która ma swój klimat i wspaniałe grono pedagogiczne także powodzenia Zdziechowej ale może dla nowych rocznikow

 • Link do komentarza Pedagog niedziela, 24 stycznia 2021 16:24 napisane przez Pedagog

  Wystarczyło by trochę czasu poświęcić i zastanowić się nad tym dlaczego nawet z bliskiej odległości od szkoły dzieci są uczniami Gniezna a nie zdziechowy.

 • Link do komentarza Mateusz niedziela, 24 stycznia 2021 10:04 napisane przez Mateusz

  Nie podoba się to wozić dzieci gdzie się chce, każdy ma prawo wyboru. Proponuje najpierw przeczytać artykuł a później napisać komentarz. Nie odwrotnie. I ciągle nie rozumiem roszczeniowości rodziców dzieci, dzieci trzeba zabrać do szkoły, odebrać ze szkoły, może jeszcze wychować ? Ale jak po pieniądze na „dobry start” 500+ ,dofinansowania do obiadów i wiele innych programów nie trzeba podstawiać autobusów żeby rodzice mogli ustawić się w kolejce i złożyć wniosek. Bo hajs się musi zgadzać. Co więcej, uczycie swoje dzieci braku szacunku dla innego człowieka. Obrażacie wieś nazywając , ze to „ zadupie” . Jeżeli fakt uczenia Waszego dziecka w szkole na wsi znacząco ujemne waszego ego macie prawo zapisać dziecko do szkoły jakiej chcecie. W myśl waszego rozumowania proponuje Warszawę.

 • Link do komentarza Rozczarowana niedziela, 24 stycznia 2021 09:51 napisane przez Rozczarowana

  Zgadzam się z Batmanem. Wszyscy, którzy przyczynili się do powstania tak ogromnej szkoły w Zdziechowie powinni ponieść konsekwencje, tam zostały ulokowane ogromne pieniądze, a teraz na siłę próbują "zachęcić" do korzystania z niej... Cierpią na tym inne szkoły w gminie, które nie są doinwestowane lub są zamykane, bo coś trzeba w tej Zdziechowie zrobić... W gminie powinno funkcjonować kilka mniejszych szkół, przedszkoli i grup żłobkowych aby dzieci i rodzice mieli do niej jak najbliżej i chociaż trochę po drodze.

 • Link do komentarza radkosky sobota, 23 stycznia 2021 22:51 napisane przez radkosky

  Najpierw wybudowali szkołę, a teraz będą przymuszać rodziców do wożenia dzieci na wieś. Bo przecież nie każdemu pasować będzie autobus. I to się nazywa jak za komuny... "stopniowe wyrównywanie potencjałów szkół".
  Jakby ktoś ruszył makownicą to 100 razy więcej zainteresowania byłoby z osiedli Winiary.

 • Link do komentarza M... sobota, 23 stycznia 2021 22:32 napisane przez M...

  Bardzo fajny pomysł. Miałem okazję widzieć ten obiekt na żywo i z chęcią swoje dzieci do tej placówki bym posłał. Cieszy się bardzo dobra opinia chociażby wysokim poziomem nauczania

 • Link do komentarza Robert sobota, 23 stycznia 2021 19:56 napisane przez Robert

  Lokalizacja tragedia!! Z Mnichowa ,, pierwszo klasiste,, dać tak daleko? Nigdy - po zerówce dam syna BLIŻEJ!!! do Gniezna! A szkoda bo szkoła bardzo ładna, no ale tu chodzi o wygodę rodziców i dobre samopoczucie dziecka im bliżej tym lepiej...

 • Link do komentarza Skiereszewo sobota, 23 stycznia 2021 18:00 napisane przez Skiereszewo

  Zamiast rozbudować szkołę na ul. Czarnieckiego to wybudowali szkole w zdziechowanie gdzie nawet dziecko nie dojedzie rowerem. Czasem wystarczy pomyśleć, myślenie nie boli władzo....

 • Link do komentarza Damian sobota, 23 stycznia 2021 13:34 napisane przez Damian

  A co z innymi miejscowościami rodzice mają sami dowozić?

 • Link do komentarza Batman sobota, 23 stycznia 2021 12:59 napisane przez Batman

  Szkoła by była dobrym pomysłem jeśli by została wybudowana gdzieś w rejonie Dalki,a nie na zadupiu w Zdziechowie.Pomysłodawca tej lokalizacji powinien dostać chyba nagrodę nobla.Budynek piękny tylko lokalizacja tragiczna!Z Mnichowa do Zdziechowy głupizna kompletna!

 • Link do komentarza Realista sobota, 23 stycznia 2021 09:50 napisane przez Realista

  Brawo, z pewnością mieszkańcy Gniezna ochoczo będą wywozić dzieciaki na wieś do szkoły.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane