poniedziałek, 15 lutego 2021 15:22

Mieszkańcy Osińca chcą zmiany nazwy ulicy w Gnieźnie

 
Mieszkańcy Osińca chcą zmiany nazwy ulicy w Gnieźnie źródło: Google Street View

Problemy z nawigacją, dotarciem służb do zdarzenia, a także lokalizacją posesji przez kurierów - z takimi przypadkami mają do czynienia mieszkańcy podgnieźnieńskiego Osińca. Chcą, by to Gniezno zmieniło nazwę swojej ulicy.

Problem nie jest nowy i występuje od dawna. Powody są jednak dwa - ulica Osiniec, która kiedyś była drogą gruntową i o znaczeniu lokalnym, a teraz łączy ul. Witkowską ze strefą przemysłową. Drugim aspektem jest nazwa osiedla występująca na wielu mapach jako "Kawiary-Osiniec". 

- Wszystkie te lokalizacje charakteryzują się tym samym kodem pocztowym. Jest to bardzo kłopotliwa i problematyczna sytuacja. Od lat zmagamy się z trudnościami związanymi z dotarciem osób trzecich pod właściwy adres. Podając w google maps adres np. Osiniec 6, nawigacja nie prowadzi do posesji Osiniec 6, a na ul. Osiniec w m. Gniezno - czytamy w petycji, która została opublikowana w internecie i można się pod nią podpisywać. 

Skąd wziął się ten problem? W okresie międzywojennym oraz później w PRL-u, kiedy po raz ostatni powiększano obszar Gniezna o kolejne wsie, w granice miasta nie wciągnięto ich wszystkich w całości. Przykładem dzisiaj są m.in. Dalki, Piekary czy Winiary. Jako osiedla w części znajdują się na terenie Gniezna, a jako wsie - w gminie Gniezno. Osiniec do Gniezna został włączony częściowo jeszcze przed wojną, a sama nazwa ulicy została nadana w 1934 roku. Wtedy jednak były to odległe, podmokłe peryferia miasta, słabo zaludnione, toteż przez lata nikt się nie przejmował funkcjonowaniem tych samych nazw w różnych miejscach.

Problemy z ustaleniem adresu może mieć też bardzo niebezpieczne skutki: - Ogromne niebezpieczeństwo pojawia się w sytuacji kiedy potrzebna jest pomoc służb specjalnych (pogotowie, straż pożarna itp.). Kilka lat temu jedna z Mieszkanek m. Osiniec uległa wypadkowi na terenie swojej posesji. Karetka stała na skrzyżowaniu ul. Cechowej z ul. Leśną i nie wiedziała gdzie się udać ponieważ nawigacja prowadziła ją na ul. Osiniec, gdzie nie było wówczas takiego nr posesji jaki podała osoba wzywająca pomoc. Wydłużyło to niestety czas dotarcia pomocy do osoby poszkodowanej. Jakiś czas później była podobna sytuacja. Inny Mieszkaniec m. Osiniec potrzebował pomocy. Nie mógł liczyć na towarzystwo i opiekę innego domownika w czasie oczekiwania na karetkę, ponieważ osoba ta musiała nawigować ją i wyczekiwać na ulicy, aby nie błądziła, zamiast udzielać doraźnej pomocy. W ostatnim czasie sytuacja powtórzyła się kilkakrotnie. Karetka jechała do chorego ponad godzinę, ponieważ nawigacja znów kierowała na ul. Osiniec. A nie trzeba w tym miejscu wspominać jak istotne znaczenia ma każda sekunda, jeśli chodzi o czas w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego - czytamy w petycji.

Już kilka lat temu w momencie przebudowy ul. Osiniec pojawiła się sugestia na obradach Rady Miasta, by zmienić tę nazwę. Sprawa jednak pozostała nieruszona. Potem w 2019 roku do Urzędu Miejskiego miał trafić wniosek o zmianę nazwy ul. Osiniec, ale jak twierdzą pomysłodawcy, został on odrzucony ze względu na koszty związane z takim procesem.

- Nazwa wsi Osiniec funkcjonuje od wielu lat. We wsi Osiniec zamieszkuje zdecydowanie więcej osób, aniżeli przy ul. Osiniec, co zdecydowanie przemawia za tym, aby dla poprawy komunikacji dokonać zmiany w nazwie ulicy - przekonują mieszkańcy Osińca, zachęcając do podpisywania ich wniosku.

Link do petycji

17 komentarzy

 • Link do komentarza avalon czwartek, 18 lutego 2021 23:10 napisane przez avalon

  Istnienie dwóch gmin Gniezno to jeszcze więcej absurdów.
  Prawdą jest to, że mieszkańców poszczególnych miejscowości w Gminie Gniezno łączy jedynie... Miasto Gniezno.
  Co ma wspólnego mieszkaniec Osiedla Bajkowego na Skiereszewie z mieszkańcem Jankowa? Chyba tylko to, że robią zakupy w Gnieźnie.

  Dla Osiedla Bajkowego w Skiereszewie jedyną drogą dojazdową jest ulica Swarzędzka w Gnieźnie. Sama Swarzędzka to jakiś absurd - 3/4 domów przy tej ulicy ma adres Swarzędzka Gniezno, 1/4 to Osiedle Bajkowe. Dlaczego nie można przyłączyć całej wsi do miasta? Nie chodzi o poprawianie statystyk miasta, wieś Skiereszewo w 2011 miała zaledwie 284 mieszkańców a w 2020 ma pewnie około 300. mieszkańców.
  Podobnie wieś Piekary -południowa strona ulicy Żerniki ma gnieźnieński adres a północna strona to Piekary ulica Poziomkowa. Kłeckoska na północ od Żernik to samo - jedna strona to Agrestowa w Piekarach... Wieś Piekary jest już nieco większa, bo w 2011 miała 450 mieszkańców.
  Tytułowy Osiniec = 651 mieszkańców. Połowa ulicy Cechowej leży w Gnieźnie, wschodnia strona we wsi Osiniec. Dodatkowo domy stojące przy tej ulicy ale po stronie Osińca mają adres od zupełnie innych ulic, które są zlokalizowane gdzieś z tyłu, jak ulica Szósta.
  Przykładów jest więcej...

 • Link do komentarza Daniel czwartek, 18 lutego 2021 19:11 napisane przez Daniel

  ad. avalon - niepotrzebne pańskie wywody. Doskonale wiem, ze nie jest to łatwe. Tylko w takim razie po co Budasz obiecywał, skoro to nie jest proste? Żeby ludziom w głowach zakręcić, jako kandydat? A skoro wiedział, ze to niemożliwe, to po co obiecanki-cacanki? No i pańskie dalsze wywody też są nikomu niepotrzebne, bo Budasz palcem nie kiwnie, żeby tę sprawę doprowadzić do tego, co obiecał. Bo trzeba przyznać, ze gmina Gniezno, to jest kuriozum. Żadna wspólnota tych ludzi nie łączy. Skiereszewo nie zna się z Arkuszewem, Goślinowo z Wolą Skorzęcką itd. Tę gminę stworzono na otarcie łez pewnego polityka i tak się to ciągnie już dziesiątki lat. Paranoja i tyle! A teraz słyszy się, ze np. przedszkole jest w Zdziechowie a nie np. w Jankowie i te problemy wiecznie będą trwały i nikogo nie zadowolą.

 • Link do komentarza avalon środa, 17 lutego 2021 23:15 napisane przez avalon

  @Daniel
  Takie połączenie nie jest proste.
  To rząd musiałby wymusić likwidacje dublujących gmin ustawą.
  Planowali coś takiego ale plan chyba został porzucony ponieważ PO-PiS (AWS) dąży raczej do powiększania armii urzędników niż jej redukcji. W końcu tam pracują ich rodziny i znajomi.

  Poza tym, jak miałoby to zostać wykonane? Wg jakiego schematu?
  Włączenie gminy wiejskiej do miasta jak w Zielonej Górze?
  Miasto Gniezno jest dużo mniejsze od Zielonej Góry a gmina Gniezno ma niewiele mieszkańców i poza osiedlami położonymi przy granicy miasta ma charakter rolniczo - leśny. Poziom urbanizacji takiego tworu byłby bardzo niski.
  Inną opcją jest opcja odwrotna - likwidacji ulega gmina miejska a Gniezno zostałoby włączone do gminy wiejsko - miejskiej (jak Września czy Czerniejewo. To także jest absurdalne i byłoby kolejną degradacją miasta Gniezna.

  Czy jest trzecia droga? Jest.
  Nazwę ją na potrzeby forum "drogą Rzeszowa".
  To włączanie do miasta sąsiednich jednostek zurbanizowanych - w pierwszej kolejności Skiereszewa, Dalek, Piekar, Winiar, Osińca, Wełnicy, Pyszczyna, Jankówka. W dalszej także Cielimowa, Jankowa Dolnego, Szczytnik Duchownych itp.

  To jest realne, ale miasto Gniezno musiałoby być atrakcyjne do zamieszkania, mieć niskie podatki, zaoferować dobrą komunikację publiczną, szkoły, pełną infrastrukturę itp.

 • Link do komentarza Marcin Majewski środa, 17 lutego 2021 18:59 napisane przez Marcin Majewski

  Proponuję ulicę imienia
  Smoka Milusia

 • Link do komentarza Gnieźnianka środa, 17 lutego 2021 14:38 napisane przez Gnieźnianka

  Ulicę Osiniec najlepiej zmienić na Osiniecką , a ulicę Wierzbiczany na Wierzbiczańską.

 • Link do komentarza Gnieźniok wtorek, 16 lutego 2021 23:31 napisane przez Gnieźniok

  Proponuję ulicę Osiniec w Gnieźnie nazwać imieniem jakiejś osoby, zasłużonej dla naszej lokalnej społeczności. Może imieniem Jana Bernarda Lange, XIX-wiecznego drukarza gnieźnieńskiego? Drukował wiele książek po polsku w czasie rozbiorowej germanizacji.

 • Link do komentarza Daniel wtorek, 16 lutego 2021 19:28 napisane przez Daniel

  Ad. avalon - jakeś Pan taki mądry, to pędź Pan do Budasza, który przed laty w obiecankach wyborczych obiecywał takie połączenie. a przez lata nawet palcem nie kiwnął. Łatwiej jest zezwalać na kolejne galerie, ustawiać niepotrzebne stojaki typu jakieś króliki itp. niż zająć się prawdziwymi problemami miasta. No, ale jak widać to jest za trudne dal tego pana i jego drużyny.

 • Link do komentarza Zdxiwiona postawą wtorek, 16 lutego 2021 15:10 napisane przez Zdxiwiona postawą

  Dzisiaj nie ma problemu z kurierami „W” Osińcu. Oby nigdy nie miał Pan problemu ze służbami ratunkowymi, bo te chyba jednak wszystkich nie znają. Prawda?

 • Link do komentarza Mirek wtorek, 16 lutego 2021 13:32 napisane przez Mirek

  Mieszkam na Osincu od 2008 roku i nigdy nie bylo problemow opisywanych w tekscie.
  Kurierzy i listonosze doskonale znaja mieszkancow.
  Przychodza paczki z USA ,Japonii Europy.
  Trzeba odpowiednio adresowac i nie ma problemu.
  Jest wiele wazniejszych tematów.
  Czemu nadal nie ma kanalizacji?????

 • Link do komentarza gus wtorek, 16 lutego 2021 08:29 napisane przez gus

  Tym bardziej, że to wszystko jest pod KODEM 62-200 !!!

 • Link do komentarza Mateusz z Wierzb poniedziałek, 15 lutego 2021 22:44 napisane przez Mateusz z Wierzb

  Taka sama sytuacja jest z ul. Wierzbiczany i miejscowością Wierzbiczany. Przysparza to wielu kłopotów. Na szczęście pomyłki jak dotąd dotyczyły przesyłek, ale jeśli dyspozytor wysyłając karetkę nie doprecyzuje to może się to skończyć tragedią.

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 15 lutego 2021 22:15 napisane przez avalon

  Już dawno temu powinni zlikwidować gminę m.Gniezno i włączyć ją do gm.Gniezno.

  Gniezno nie jest i nigdy nie będzie miastem na prawach powiatu więc niepotrzebnie dublują się urzędy.

  Zamiast Urzędu Miasta i Urzędu Gminy powinien być jeden Urząd Miasta i Gminy Gniezno. Poza tym zlikwidowano by niepotrzebny urząd tzw. Prezydenta M.Gniezna który i tak jest burmistrzem bo nie zarządza miastem na prawach powiatu. W jego miejscu powinien być Burmistrz Miasta i Gminy Gniezno.

  Wówczas zniknęłyby wszystkie dziwne i sztuczne bariery dzielące ulice czy poszczególne osiedla.
  Prawie wszystkie miejscowości podobnej wielkości tak działają, np Września czy Mogilno.

 • Link do komentarza wiki poniedziałek, 15 lutego 2021 20:44 napisane przez wiki

  Jakie ludzie mają małe problemy... Mało jest takich sytuacji w kraju, europie czy na świecie? Ale skąd mają wiedzieć jak dla nich najważniejsza jest wieś Osiniec ;)

 • Link do komentarza Gminny poniedziałek, 15 lutego 2021 19:17 napisane przez Gminny

  Tak samo można odnieś się do ul. Wierzbiczany i wsi Wierzbiczany. Identyczna kołomyja.

 • Link do komentarza nn poniedziałek, 15 lutego 2021 19:01 napisane przez nn

  W Lubochni nic nie idzie znaleźć bo osiedli masa aż do Wymysłowa, a Kujawki już nie istnieją...;/

 • Link do komentarza Maria poniedziałek, 15 lutego 2021 17:55 napisane przez Maria

  Na zdjęciu jest ul.Leśna funkcjonująca w nawigacjach jako Aleja Piąta (droga równoległa) co przysparza podobnych problemów jak te wskazane w artykule

 • Link do komentarza mjj poniedziałek, 15 lutego 2021 16:50 napisane przez mjj

  Ten sam problem jest od lat z ulicą o nazwie: Pobiedziska w Gnieźnie i sugeruje ona miejscowość położoną nieopodal, czyli Pobiedziska. To jest w ogóle nienormalne. Ta ulica, o ile ma nawiązywać do miejscowości o nazwie Pobiedziska powinna nazywać się poprawnie: Pobiedziszczańska. O tym już wielokrotnie mówiłam na wielu komisjach i sesjach przed laty. Był to jednak głos wołającego na puszczy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane