sobota, 06 marca 2021 13:17

Wilki na polach tuż pod Gnieznem

 

Z naszą redakcją skontaktował się jeden z mieszkańców gminy Niechanowo, który przesłał do nas zdjęcia oraz film, na którym uchwycił wilki spotkane na polach w sobotni ranek.

Pan Jakub, który skontaktował się z nami, przekazał iż do spotkania z wilkami doszło 6 marca około godziny 10 na polach w rejonie pomiędzy Marysinem a Trzuskołoniem w gminie Niechanowo. Do tej pory pojawiały się one w Lasach Królewskich niedaleko Dębówca, a także w okolicach Czerniejewa.

- Podczas wykonywania wiosennych prac w gospodarstwie rolnym uprawiałem pole po kukurydzy, w pewnej chwili musiałem opuścić traktor by uporządkować pole z gałęzi, które spadły z rosnących obok niego drzew. Po ok. 10 min zdałem sobie sprawę, iż jestem obserwowany przez potężnego wilka, który był już ode mnie zaledwie 15-20m - przekazał nam pan Jakub. Wówczas mieszkaniec zdał sobie sprawę, że jest około 30 metrów od traktora w którym zostawił telefon. - Gdy zacząłem iść wprost na nie do mojego jedynego schronienia jakim był traktor pomału zaczęły się oddalać w kierunku budynków mieszkalnych i gospodarstw.

Jak nam przekazał mieszkaniec, wilki przeszły kilkanaście metrów od zabudowań udając się w swoją stronę. Nie ukrywał przy tym obaw zwłaszcza, że przy ładnej aurze, jaka panuje w sobotę, wiele dzieci korzysta z niej bawiąc się na dworze. Dlatego przesłał do nas zdjęcia wykonane telefonem już z ciągnika do którego się schronił (nie udało się ująć wilków w jednym kadrze) i nagranie, by w ten sposób przestrzec mieszkańców. 

Jak informują Lasy Państwowe: - Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta. Z reguły wilki są jednak zwierzętami, które nie starają się zbyt zbliżać:Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore  lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich. Wilki są obecnie gatunkiem chronionym, a za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Więcej informacji o wilkach i zachowaniu w przypadku spotkania z nimi można znaleźć na stronie Lasów Państwowych.

 

10 komentarzy

 • Link do komentarza Michael środa, 17 marca 2021 21:17 napisane przez Michael

  Ciągnik ładnie chodzi, aż sobie włączyłem drugi raz filmik, żeby posłuchać :-)

 • Link do komentarza Nikt środa, 10 marca 2021 12:32 napisane przez Nikt

  Niech więcej ludzi do lasów się wprowadza. Może zamieńmy się dzikie zwierzęta do miasta a my do lasów !

 • Link do komentarza Wolf wtorek, 09 marca 2021 11:05 napisane przez Wolf

  Dajcie w spokoju żyć tym bezbronnym zwierzętom. Podłe ludziska !

 • Link do komentarza ucho śledzia niedziela, 07 marca 2021 22:42 napisane przez ucho śledzia

  Tak i wilk czekał na niego może chciał go pozdrowić ????Ludzie trzeba zbadać autentyczność owego filmu czy to wilk czy owczarek niemiecki czy może husky ??? Ludziom dziś już wierzyć nie można dla zabłyśnięcia w mediach zrobią wszystko a nawet więcej...

 • Link do komentarza mirek niedziela, 07 marca 2021 11:46 napisane przez mirek

  gdzie te zwierzęta sie mają podziać, 24 godz. na dobe walczą o przetrwanie tyle co ich przybywa to tyle ich ginie ,niech człowiek sobie głowy tym nie zawraca to my takie warunki stwarzamy że są blisko nas jeszcze kilka lat szalonej wycinki drzew i krzewów temat wilków i innych zwierząt sam się rozwiąże dla mnie smutna przyszłość dla tych zwierząt ale już całkiem niedługo będzie czas na ludzi bo już sie nie mieścimy na tym świecie , czas się bać...

 • Link do komentarza Zibi niedziela, 07 marca 2021 11:28 napisane przez Zibi

  Jak słyszę wyjasnienia fachowców od wilków to mnie glowa boli, przepisuja książki 100 letnie, kiedy na wilki sie polowalo i eowczas sie baly. Obecnie sie nie boją staja się zuchwale i potrzebna jest zima aby stalo sie nieszczescie i kogos zjedzą . Nie dalej jak w piatek o 7.00 rana wilk szedl poboczem dk 11 w kierunku Nowego Miasta nie bojac sie samochodow. Tego samego dnia o 21.30 jadac przez las spotkałem wilka ktory wyszedl na leśną drogę i szedł powoli w w moją stronę, kiwdy się zatrzymalem wilko podszedł do samochodu na 30m zatrzymal popatrzył i zszedł z drogi kiedy wysiadlem zblizylem sie do niego na 50 m nie uciekał tylko na mnie patrzył, po czym bez strachu powoli sie oddalił. Byl to dyzy wilk stary który niebawem sranie sie niebezpieczny jesli zalozy rodzinę wielkosco no 5 sztuk, wowczas nie tylki psy, ale i ludzie będą w bezpieczeństwie np na grzybach, lub zbierajacy potoza co ostatnio jest barfzo modne.

 • Link do komentarza r niedziela, 07 marca 2021 10:21 napisane przez r

  Wczoraj biegały na polach za Dalkami.
  Myśliwi już zacierają ręce, powoli rozpędza się machina i artykuły prasowe zastraszające, by zrobić odstrzał.

 • Link do komentarza Olo niedziela, 07 marca 2021 09:37 napisane przez Olo

  piękne zwierzę

 • Link do komentarza stary wiarus niedziela, 07 marca 2021 06:30 napisane przez stary wiarus

  Ekolodzy nie każą zabijać wilków. Bronią także żubrów, choć te są w dużej części chore. Zwierzęta mają jak widać większe prawa niż nienarodzone dzieci :-(

 • Link do komentarza Lmk sobota, 06 marca 2021 20:25 napisane przez Lmk

  Wszędzie są dzisiaj widziałem koło pobiedziska.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane