poniedziałek, 22 marca 2021 10:23

Szpital apeluje o wodę. „Jest coraz gorzej”

 

Szpital Pomnik Chrztu Polski apeluje o dostarczanie wody dla pacjentów, przebywających na oddziale zakaźnym. W zasadzie wszystkie łóżka obecnie są zajęte.

Na cotygodniowej konferencji przedstawicieli szpitala powiatowego poinformowano o obecnej sytuacji w lecznicy. Jak przekazał dyrektor, obecnie sytuacja jest coraz trudniejsza.

- Niestety jest coraz gorzej. Na 45 łóżek na oddziale zakaźnym 44 są zajęte. Niestety odnotowaliśmy 9 zgonów w ciągu minionego tygodnia i obecnie 1 osoba jest pod respiratorem - przekazał Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Osoby, które wymagają hospitalizacji, a dla których już brakuje miejsc, trafiają do innych placówek medycznych na terenie województwa: - Nie mamy na to wpływu. Pacjenci są kierowani z "covid center" w zależności gdzie są wolne miejsca i to centrum decyduje, gdzie są oni kierowani - czy do nas czy do innego szpitala - mówił dyrektor. 

- Apeluję do każdego, jeżeli jest gorączka czy duszność, bez względu na to czy pacjent ma poczucie bezpieczeństwa, jest młody i myśli, że da radę, a stan ten trwa już przynajmniej dwie doby, to wymaga już kontaktu ze służbami medycznymi. Mamy przykłady, że pacjenci nawet poniżej 30 roku życia bardzo ciężko przechodzą COVID i lądują na respiratorach. Powoduje to, że jeśli uda się pacjenta wyprowadzić z tak ostrego stanu, to wymaga wielomiesięcznej rehabilitacji, by powrócić do normalnego życia. Czasem dzień lub dwa, zanim zostanie podjęte fachowe leczenie, może zaważyć na tym - stwierdził Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Jak dodał, na oddziale zakaźnym pojawia się coraz więcej osób młodszych, którzy na pierwszy rzut oka są zdrowsi. 

W związku z obecną sytuacją, szpital apeluje o pomoc w dostawach wody dla pacjentów. Potrzebne są małe butelki z małym korkiem, ułatwiającym bezpośrednie picie i jego zamykanie. - Praktycznie wszyscy pacjenci leczeni są tlenoterapią. Jest to podstawowy lek, który w sposób niesamowity zmniejsza uczucie duszności. Metoda ta powoduje jednak wysuszanie śluzówek i większość pacjentów jest na tyle słaba, że nie naleje sobie wody. Nie mamy takiej ilości personelu, żeby stać przy każdym pacjencie stał ktoś z personelu, ubrany w strój i pilnujący kubka. Dlatego prosimy o małe butelki z wodą 0,3 do 0,5 litra, których dziennie pacjent wypija dziennie 5-6, czasami nawet 10. Tak bardzo tlen wysusza śluzówki - mówił Mateusz Hen. Jak dodał, szpital nie nadąża z zakupami wody i dlatego jest potrzeba dostarczenia ich do szpitala, chociażby przez rodziny pacjentów, ale także przyjęta zostanie taka pomoc od innych osób czy firm. 

Wodę można dostarczać do Izby Przyjęć szpitala przy ul. Św. Jana 9 (po prawej stronie po wejściu na teren szpitala). Szczegóły lub dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 61 222 83 00.

 

29 komentarzy

 • Link do komentarza Dominik Kozłowski niedziela, 28 marca 2021 08:47 napisane przez Dominik Kozłowski

  Zapomnieliście, że w mieście nie rządzi Morawiecki ani Kaczyński tylko ludzie których wybraliście w wolnych wyborach. Miejcie pretensje do siebie i nie polujcie na czarownice.

 • Link do komentarza czytelnik sobota, 27 marca 2021 21:07 napisane przez czytelnik

  Brawo gonzo, takie wpisy budują, ze w Gnieźnie sa jeszcze ludzie normalnie myślący, kto rządzi w tym szpitalu, że nie potrafi zapewnić wody, zwykłej wody, bo woda w Gnieźnie nawet z kranu jest podobno bardzo dobra? A na taka miętę to chyba szpital też stać.

 • Link do komentarza gonzo piątek, 26 marca 2021 21:29 napisane przez gonzo

  Do wszelkich władz zarządzających naszym szpitalem. Panowie i panie, weźcie się w garść i przestańcie żebrać o wodę, bo to jest niepoważne. Kiedyś wody w butelkach nie było i szpitale sobie radziły o wiele lepiej. Może miały lepszych dyrektorów? Nie wiem, ale wiem, że wystarczy zagotować wodę np. z miętą, i ostudzony taki napój podawać bez ograniczeń chorym na oddziałach. Nie musi być słodki, bo cukier szkodzi, a taki napój na pewno zaspokoi pragnienie. A woda w tych plastikowych butelkach jak wszelkie badania wskazują jest nawet niezdrowa, zatem naprawdę trudno pojąć, po co takie apele?

 • Link do komentarza salowa środa, 24 marca 2021 18:32 napisane przez salowa

  Naszym szpitalem nie rządzi Morawiecki i inni, tylko dyrekcja, pomaga jakaś Rada Społeczna, a nadzór ma starosta. Jeżeli ktoś sobie nie radzi, to niech ustąpi miejsca innym, a ci, co obwiniają rząd, niech najpierw zapoznają się, kto w Polsce i czym się zajmuje.

 • Link do komentarza Qqq środa, 24 marca 2021 00:24 napisane przez Qqq

  @Beata: Morawiecki i spółka są zajęci kręceniem kolejnych wielomilionowych wałów, a tymczasem system pada na mordę i ryje nią w ziemi. Poza tym nie ma takiego czegoś jak "służba zdrowia", no chyba że mentalnie zatrzymałaś się w PRL, bo to z tego okresu pochodzi to określenie. Od reformy systemu zdrowotnego z 1999 roku w Polsce obowiązuje nazwa "system ochrony zdrowia".

 • Link do komentarza micio wtorek, 23 marca 2021 14:15 napisane przez micio

  to woda z kranu jest trująca? może warto skontrolować co z niego leci w szpitalu... może Wodociągi wypowiedzą się na ten temat?

 • Link do komentarza Beata wtorek, 23 marca 2021 08:01 napisane przez Beata

  Do Bretan. Pan Premier Morawiecki i obecny rząd robią wszystko by służba zdrowia była wyrok na. Trzeba raczej zapytać jakie inicjatywy powzięła obecna dyrekcja i starostwo by zabezpieczyć pacjentów i personel. Po naukę nie musicie daleko jeździć, niedaleko są szpitale nawet jednoimienny, które mają wszystko. No tak, ale tam są menadżerowie, a nie dziady żebracze.

 • Link do komentarza złosliwiec wtorek, 23 marca 2021 07:27 napisane przez złosliwiec

  Gruszczyński ma na głowie dużo "poważniejsze " sprawy . On nie jest starosta od kupowania wody dla chorych w powiatowym szpitalu !! Ciekawe , że na Dziekance, gdzie też nie ma odwiedzin rodziny, wody dla pacjentów nie brakuje !!

 • Link do komentarza Seba poniedziałek, 22 marca 2021 21:52 napisane przez Seba

  bretan, jak masz długi, to je trzeba spłacać. A jak sam nie regulujesz, to tobie z wypłaty muszą ściągać! Nie mieszaj premiera Polski do swoje=ich problemów!

 • Link do komentarza Kiniu poniedziałek, 22 marca 2021 21:51 napisane przez Kiniu

  Bretan. Co ma Morawiecki do prośby o wodę. To jest wstyd dla szpitala i naszej lokalnej władzy że do takiej sytuacji doprowadziła. POdziekowac tylko. A hurtownia wodę dostarczą według zamówień czyli osoba zajmująca się dostawami w szpitalu nie ma pojęcia co robi.

 • Link do komentarza Oli poniedziałek, 22 marca 2021 21:37 napisane przez Oli

  A może by tak zamiast rewitalizowac zrewitalizowaną dolinkę pojednania skupić się na ważnych problemach?

 • Link do komentarza Podatnik poniedziałek, 22 marca 2021 20:49 napisane przez Podatnik

  Mateuszek tak rozwija kraj, że wody w szpitalach brakuje. Co na to agencje ratingowe ? Przecież takie mamy super PKB, każdy inny kraj Europy nam zazdrości. Warto wysłać w świat ten artykuł. Zobaczą co to rozwój.

 • Link do komentarza Karolina poniedziałek, 22 marca 2021 20:43 napisane przez Karolina

  To rodziny osób tam leżących nie martwią się o chorego? A szpital jak wpisze sobie covid w dokumenty to kasę ponoć niezła dostaje, to na wodę nie stać? Na co idą podatki, ZUSy ? Hańba poprostu i nic więcej. A jeśli chodzi o personel to dziwi mnie, bo skoro są poszczepieni to znaczy,że mogą pracować. Lekarze pierwszego kontaktu poszczepieni, na wizyty nie przyjmują, by umówić się na teleporade jest problem bo w recepcjach nie odbierają to może ich przenieść na szpitale? Kasjerki w sklepach nie są poszczepione a chodzić do pracy muszą i kontakt napewno mają większy z ludźmi niż zaszczepiony lekarz pierwszego kontaktu. Gdzie tu logika?!

 • Link do komentarza Paweł poniedziałek, 22 marca 2021 20:04 napisane przez Paweł

  To rodzin chorzy nie mają i o nich nie dbają ??

 • Link do komentarza Życzliwa poniedziałek, 22 marca 2021 20:01 napisane przez Życzliwa

  Od zawsze chorych w wodę zaopatrywali bliscy.Pandemia spowodowała że chorzy z Gniezna wywożeni są do szpitali odległych nawet o 150 km.Rodzina
  nie jest w stanie zadbać o swoich
  bliskich .Wykażmy trochę empatii
  i pomóżmy chorym /może z innego
  województwa/ bo może nasza
  .matka,ojciec a może żona znajdzie się w szpitalu w Grudziądzu a my będziemy marzyć
  aby ktoś bezinteresowny zaniósł zgrzewkę wody . Sytuacja jest
  kryzysowa.

 • Link do komentarza rezigiusz poniedziałek, 22 marca 2021 19:57 napisane przez rezigiusz

  Radni Rady Powiatu i Radni Rady miejskiej co miesiąc "przytulają" co miesiąc 1,5 tyś zł za jedna sesję + udział w komisji.

  Każdy z radnych ma inne stałe uposażenie (umowa o pracę lub działalność gospodarcza lub inna forma prawna zatrudnienia) a więc czekam na gest serca.

  A tak na bardzo poważnie to ja ten apel traktuje jako chyba "żarcik". Jak Szpital może nie mieć pieniędzy na zakup wody ?!?

 • Link do komentarza Wit stwosz poniedziałek, 22 marca 2021 19:46 napisane przez Wit stwosz

  Pis musi za to odpowiedzieć..każdy baran po kolei
  Od posła do starucha..wszyscy beż względu na czas. Rozliczenie przyjdzie a wtedy biada plugawym złoczyńcom Ojczyzny.

 • Link do komentarza Tomasz poniedziałek, 22 marca 2021 19:21 napisane przez Tomasz

  To w końcu jest ta opieka medyczna w Polsce ?
  Żeby szpital nie miał wody na pacjentów !!!
  Rozwalają kasę na bzdury a na wodę żebrają od obywateli.
  Co, za kraj WSTYDU NIE MAJĄ !!!

 • Link do komentarza aaa poniedziałek, 22 marca 2021 19:00 napisane przez aaa

  Pracowałam na covidzie i musiałam przelewac wode.... tez nie miałam czasu, ale nie przyszło na do głowy wołać o zakup wody na cały powiat.... hmmm?????

 • Link do komentarza Anna poniedziałek, 22 marca 2021 18:55 napisane przez Anna

  Mi jest wstyd za rodziny, których pacjenci przebywają w szpitalu.... Niech dostarczą wodę dla swoich bliskich!!!!! Matce, ojcu lub bratu i siostrze....

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane