wtorek, 30 marca 2021 14:00

Monitoring wyłapuje parkujących na zakazie

  UM (opr)
Monitoring wyłapuje parkujących na zakazie źródło: UM

Monitoring miejski tylko w ostatnim czasie kilkukrotnie posłużył do ujawnienia kierowców, którzy nie przestrzegając przepisów, stawiają swoje samochody w miejscach do tego niedozwolonych.

Jakiś czas temu, z inicjatywy m.in. Straży Miejskiej na ulicach w centrum Gniezna, w rejonie przejść dla pieszych powstały powierzchnie wyłączone, w dobitny sposób obrazujące kierowcom odległość 10 metrów od pasów. Pomimo tego, zarówno operatorzy Zespołu ds. Monitoringu Straży Miejskiej, jak i sami funkcjonariusze codziennie ujawniają po kilkanaście przypadków lekceważenia przepisów w takich miejscach. Sprawcy wykroczeń po ujawnieniu wykroczeń otrzymują wezwania do stawiennictwa w siedzibie Straży celem rozliczenia popełnionych wykroczeń.

Przypomnijmy, że za parkowanie przed, za lub na pasach grozi mandat karny od 100 do 300 złotych i 1 punkt karny, a za parkowanie na powierzchni wyłączonej dodatkowo 100 złotych plus 1 pkt karny. Łącznie za te dwa wykroczenia można nałożyć nawet czterystuzłotowy mandat karny lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, co wielokrotnie Straż Miejska czyni, a sąd orzeka wysokie grzywny.

Problem jest o tyle istotny, że stale rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych na przejściach przez jezdnię. Są to potrącenia przez kierowców pojazdów, do których dochodzi również pośrednio skutkiem zasłaniania tych przejść przez niewłaściwie zaparkowane pojazdy. Widoczne na zdjęciach w centrum auta na powierzchniach wyłączonych dobitnie pokazują ten problem. Tłumaczenia kierowców, że „tylko na chwilę, bo do apteki" nie znajdują odzwierciedlenia w materiale dowodowym, widać bowiem z jakimi zakupami kierowcy wracają do samochodów.

Strażnicy Miejscy 16 i 25 marca 2021 roku uczestniczyli w działaniach pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego, które obejmują przeciwdziałanie wymuszeniom na przejściach dla pieszych i potrąceniom na przejściach, które niejednokrotnie kończą się tragicznie. Patrole piesze kontrolowały te ulice, gdzie nie sięga monitoring miejski, głównie 3 Maja, Grzybowo, Wawrzyńca, św. Jana, św. Wojciecha i przyległe do starówki gnieźnieńskiej, a także na os. Tysiąclecia i os. Winiary.

Tylko 16 marca ujawniono 21 wykroczeń, 6 sprawców ukarano mandatami, 3 pouczono, 5 nagrań przekazano Policji, a w pozostałych sprawach wystawiono właścicielom pojazdów wezwania.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Anna środa, 31 marca 2021 08:45 napisane przez Anna

    To jest jasny dowód, że nie ma gdzie parkować w mieście... a nie dowód na to, że kierowcy parkują gdzie popadnie.... Do tego chca zlikwidować parking na ul. Warszawskiej!!!

  • Link do komentarza LLL wtorek, 30 marca 2021 22:51 napisane przez LLL

    To niech sobie panowie policjanci i strażnicy miejscy pojadą na Jana Pawła 2 i zobaczą, jak tam są wyznaczone miejsca parkingowe dla wozów Policji. Parkowanie przy przejściu, w obrębię skrzyżowania, co najmniej kilka podstawowych zasad ruchu drogowego złamane. No ale swoich nie ukarzą przecież.

  • Link do komentarza brawo wtorek, 30 marca 2021 14:43 napisane przez brawo

    Ludzie bez wyobraźni, a nie kierowcy. Najlepsi są zawodowi kierowcy, którzy od rana dostarczają towar i tak samo zasłaniają przejście dla pieszych przy Empiku. Może nadzieja w monitoringu i operatorze, że kary coś zmienią.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane