niedziela, 25 kwietnia 2021 13:45

Przywracając pamięć o pochowanych

 

W niedzielne południe grupa osób, która podjęła się działań związanych z uprzątnięciem opuszczonych cmentarzy ewangelickich, spotkała się na potrzeby materiału telewizyjnego.

Tym razem społecznicy spotkali się w Mnichowie - wsi położonej przy szosie z Gniezna do Czerniejewa. Na jej skraju zachował się cmentarz ewangelicki, o którego istnieniu (poza gęstymi zaroślami) świadczą dwa słupy podtrzymujące kiedyś bramę prowadzącą na jego teren. Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, że jest to działka, na której kiedyś znajdowało się gospodarstwo. Dopiero po przedarciu się przez gęstwinę widać, że przeznaczenie tego miejsca było inne. 

W niedzielę z pomysłodawcami uprzątnięcia opuszczonych cmentarzy ewangelickich na terenie gminy Gniezno spotkała się ekipa poznańskiego oddziału TVP. Reporterów robiących materiał na temat całej inicjatywy interesował przede wszystkim cel, który przyświeca całej idei, ale także kontekst historyczny (materiał ukaże się w najbliższych dniach w Teleskopie z powiatów).

Prawdopodobnie też jeszcze w tym nadchodzącym tygodniu zarejestrowane zostanie stowarzyszenie. Jego założeniem jest nadanie formalno-prawnego kształtu przedsięwzięcia, a przez to ułatwienie działalności na kolejnych etapach działań.

W najbliższych dniach przewidywane są pierwsze otwarte akcje związane z porządkowaniem wybranych cmentarzy - o szczegółach będziemy informować.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane