sobota, 01 maja 2021 19:00

Rozpoczęto sprzątanie cmentarzy w Jankowie Dolnym i Mnichowie

 

Sobotnie popołudnie upłynęło pod hasłem - dosłownie - czynu społecznego, w którym wzięli udział mieszkańcy dwóch wsi.

Zgodnie z zapowiedzią zamieszczoną kilka dni temu, w Święto Pracy grupa osób spotkała się w rejonie opuszczonych cmentarzy ewangelickich w Jankowie Dolnym oraz Mnichowie. W obu tym samym zainicjowana została akcja porządkowania tych miejsc, które przez lata stały zapuszczone, stając się niekiedy dzikimi wysypiskami.

O godzinie 14 grupa osób, wśród których byli także przedstawiciele radnych gminnych i miejskich, a także społecznicy oraz druhowie z OSP Strzyżewo Smykowe, rozpoczęła porządkowanie terenu nekropolii położonej przy szosie prowadzącej w kierunku Wierzbiczan. Już w bardzo krótkim czasie przygotowane worki zapełniły się licznymi butelkami po winach, wódce i innych "mocnych specyfikach", ale nie brakowało także zniczy. Jak spod stert suchych gałęzi powoli wyłaniały się zapomniane nagrobki, gdzie przy niektórych znajdują się do dziś inskrypcje o pochowanych w ich miejscach dawnych mieszkańcach okolicy.

Godzinę później wyznaczone zostało rozpoczęcie akcji w położonym po drugiej stronie gminy Mnichowie. Tam też pojawiła się liczna grupa osób, która rozpoczęła uprzątanie terenu - niektórzy przybyli nawet ze Zdziechowy i Łabiszynka. W przypadku tego miejsca jednak to nie śmieci są głównym problemem, ale liczne gałęzie, które opadły w trakcie ostatniej nawałnicy z 2017 roku lub też zostały odłamane podczas nielegalnej wycinki drzew, jaką stwierdzono w tym miejscu. Również i tu po krótkim czasie prowadzonych działań udało się na światło dzienne wyciągnąć (niekiedy dosłownie) spod ziemi kolejne nagrobki pochowanych w tym miejscu osób. W przypadku Mnichowa pracy jest jednak wciąż bardzo dużo.

Akcja będzie kontynuowana w przyszłości, a o kolejnych terminach grupowego porządkowania będziemy informować. Organizatorzy dziękują Gminie Gniezno za wsparcie działań.

9 komentarzy

 • Link do komentarza emigrant piątek, 07 maja 2021 19:59 napisane przez emigrant

  ad. stary, proszę mnie nie odsyłać do podręczników cmentarnych. Znam Gniezno, znam cmentarze, znam wielu gnieźnian tych, co już są po drugiej stronie. I naprawdę, nie potrafię zrozumieć, ilu tych tak bardzo zasłużonych mieszczan spoczywa na tych cmentarzach, którym należy się wieczna chwała. Pamięć pozostaje w historii, we wdzięcznej pamięci innych mieszkańców. Ale fakt, że ktoś był np. lekarzem, nauczycielem, czy sekretarzem komunistycznej partii, bo i tacy są wymienieni w przewodnikach nie świadczy wcale o dokonaniach tych ludzi, by należała się im pamięć do końca świata.

 • Link do komentarza stary poniedziałek, 03 maja 2021 18:20 napisane przez stary

  @ emigrant Proszę przeczytać: M. Szczepaniak, E. Scholtz, W. Występski, Gnieźnieńskie Cmentarze Wyznaniowe [w:] Studia Gnesnensia T. X, Gniezno 1995 r. ss. 137 - 172. Następnie przeprowadzić wyszukiwanie wymienionych tam grobów osób zasłużonych w: http://cmentarze-gniezno.pl/ (Administracja Cmentarzy Św. Krzyża, Św. Wawrzyńca oraz Św. Piotra w Gnieźnie).
  W cytowanym powyżej opracowaniu (s.151) udokumentowano istnienie w Gnieźnie 21 cmentarzy, o większości których nikt nie pamięta.

 • Link do komentarza Kacper poniedziałek, 03 maja 2021 16:19 napisane przez Kacper

  Najbardziej zdewastowali cmentarze gnieźnieńscy kamieniarze. Po okresie lastryka, cmentarze ewangelickie były źródłem pozyskiwania płyt granitowych. Wystarczyło zeszlifować niemieckie napisy. Tak kilka takich płyt zniknęło z Mnichowa.

 • Link do komentarza Gnieźniok ze Szczecina poniedziałek, 03 maja 2021 13:01 napisane przez Gnieźniok ze Szczecina

  Fantastyczna inicjatywa!

 • Link do komentarza emigrant poniedziałek, 03 maja 2021 11:32 napisane przez emigrant

  Do "stary" - może tak napiszesz konkretnie, o jakie "zasłużone" gnieźnieńskie osoby chodzi i kto ma się zająć ich grobami? Gniezno, owszem, to było miasto królewskie, ale grobów królów nie mamy na cmentarzach, a zasłużonych osób ( w jakiej dziedzinie?) także. To, że ktoś kiedyś był np. przedsiębiorcą lub znanym kupcem wcale nie świadczy, by jego grób trwał na wieki. Czasy się zmieniają, ci kiedyś "zasłużeni" odchodzą w niepamięć, może warto o nich wspomnieć w historii naszego miasta. Ale, żeby utrzymywać dziesiątki grobów?

 • Link do komentarza Lucjana niedziela, 02 maja 2021 10:35 napisane przez Lucjana

  Wiem, że jest opuszczony cmentarz we wsi kalina, natomiast zaskoczyła mnie wiadomość, że podobny jest w Jankowie Dolnym. W którym miejscu Panie Redaktorze?

 • Link do komentarza stary sobota, 01 maja 2021 21:16 napisane przez stary

  Czekam - pozbawiony złudzeń - na podobną akcję na cmentarzach katolickich i komunalnych, na których dawne grobowce i miejsca z grobami osób zasłużonych dla regionu przejmują nowobogaccy, usuwając przy okazji ślady po osobach przedtem pochowanych.

 • Link do komentarza Obserwator sobota, 01 maja 2021 20:41 napisane przez Obserwator

  Nawet nie wiedziałem ze w Mnichowie istnieje taki cmentarz z tego co wiem to obok lub na miejscu cmentarza są działki budowlane powycinane.

 • Link do komentarza mjj sobota, 01 maja 2021 20:08 napisane przez mjj

  Trzeba powiedzieć, ze cmentarzy ewangelickich na każdym takim terenie było znacznie więcej, bowiem, gdy katolicy mieli swoje cmentarze raczej tylko przy kościołach, to ewangelicy mieli miejsca pochówków w każdej większej wsi niezależnie od tego, czy był tam protestancki kościół, czy nie. Po prostu była ogrodzony niewielki teren i tam odbywały się pochówki. Zatem społecznicy będą mieli naprawdę duzo pracy przede wszystkim z ustaleniem tych miejsc. I jeszcze jedna uwaga. Nie każdy Niemiec i ewangelik był osadnikiem na tych terenach. Ludzie przemieszczali się z różnych powodów, także i wówczas. Znam rodzinę niemiecką zamieszkującą w okolicach Gniezna od ponad 300 lat. Żyli w wielkiej zgodzie z Polakami. No, ale zawierucha wojenna spowodowała, że w czasie wojny opowiedzieli się po stronie Niemiec i w 1945 roku musieli uciekać z miejsc, które latami były ich ziemiami rodzinnymi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane