sobota, 15 maja 2021 16:58

Na nowo odkrywają historię pochowanych w Strzyżewie Paczkowym

 

Grupa mieszkańców Strzyżewa Paczkowego dołączyła do akcji uprzątania dawnych cmentarzy ewangelickich, z których jeden znajduje się właśnie w tej wsi.

Inicjatywa zajmowania się zapomnianymi miejscami pochówków osób, które dawniej zamieszkiwały tereny znajdujące się na terenie gminy Gniezno, nabiera coraz większego zainteresowania. Cały czas trwają prace w Mnichowie, a po niedawnej akcji w Jankowie Dolnym do działań zaangażowało się także Strzyżewo Paczkowe.

W sobotnie popołudnie grupa mieszkańców, zwołana przez sołtysa tejże wsi, do których dołączyło także kilku gnieźnian, wspólnie rozpoczęła uprzątanie dawnego cmentarza położonego przy bocznej drodze. Tam to przez kilkadziesiąt lat chowano zmarłych, mających należeć do Kościoła Baptystów. Dziś co prawda cmentarz jest zapomniany, jak wszytkie te, na których chowano dawnych ewangelików, ale jednak jego stan jest nieco lepszy od niektórych innych, do dziś zachowanych. 

W ciągu dwóch godzin wspólnego oczyszczania terenu i poszukiwania powalonych płyt nagrobnych, udało sięodkryć na nowo miejsca spoczynku m.in. Wilhelma Wolffa, Anny i Edwarda Lange, Friedy Scharf, a także prawdopodobnie grób rodziny Steinhilber, z którego zachowała się tylko inskrypcja upamiętniająca Paula, poległego w sierpniu 1918 roku pod Écourt-Saint-Quentin, na trzy miesiące przed końcem I wojny światowej. Rozmiar prac i ich efekt tylko zachęcił miejscową społeczność do powtórzenia akcji - najpewniej w kolejną sobotę maja.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Wit poniedziałek, 17 maja 2021 18:59 napisane przez Wit

  samon analogicznie można skomentować istnienie polskiego cmentarza we Lwowie

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 17 maja 2021 18:16 napisane przez czytelnik

  Jesteście okropni, nie tolerancyjni. Co ma do tego polityka? Te tereny choć już dawno nie są czynnymi cmentarzami, nie mogą niczemu sluzyc. Przecież tam są nadal szczątki ludzi takich samych, jak wy, stworzonych przez Stworce, a wy im odmawiacie spokoju po śmierci? Wstyd nam za was samon i stefan12.

 • Link do komentarza samon niedziela, 16 maja 2021 11:45 napisane przez samon

  dbać o groby zaborców...

 • Link do komentarza Stefan12 sobota, 15 maja 2021 19:58 napisane przez Stefan12

  Nie bardzo rozumiem jaki jest cel tej akcji. Na cmentarzach groby nie prolongowane są likwidowane po 20 latach, a tu nagle akcja odkopywania 100 letnich płyt nagrobnych.
  Płyty odkopane i co dalej?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane