środa, 02 czerwca 2021 16:58

Kolejny eksponat trafił do Parowozowni

 
Kolejny eksponat trafił do Parowozowni źródło: Parowozownia Gniezno

W zasobach gnieźnieńskiej lokomotywowni pojawił się nowy pojazd szynowy, który mimo swojej skromnej formy, urozmaici wystawę w głównej hali.

Mimo iż trudności spowodowane znanymi powszechnie ograniczeniami dały się we znaki także w Parowozowni Gniezno, stowarzyszenie nie zwalnia tempa cały czas stara się działać na rzecz przyciągania w to miejsce kolejnych zwiedzających. Dowodem tego jest chociażby pozyskanie podwozia wagonu kolejowego z początku XX wieku.

Eksponat został przywieziony na ul. Składową na naczepie i postawiony na szynach za pomocą dźwigu. Stąd też przewieziono go (a raczej przepchnięto) do hali wachlarzowej, w której prezentowane są eksponaty. Obecnie pracujemy nad tym aby ustalić dokładne pochodzenie oraz przeznaczenie wagonu by móc przystąpić do jego renowacji i odbudowy - informuje Parowozownia Gniezno. Tym samym wagon dołączył do dwóch lokomotyw spalinowych, które znajdują się na ekspozycji oraz dźwigu.

W nadchodzącym sezonie letnim Parowozownia Gniezno będzie otwarta dla zwiedzających codziennie. Do końca sierpnia zwiedzanie możliwe jest o godzinie 11.30, 13.00 i 14.30. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około godziny - jest biletowane. Więcej informacji na stronie parowozowniagniezno.pl

2 komentarzy

  • Link do komentarza KOLA piątek, 04 czerwca 2021 22:57 napisane przez KOLA

    Wagony na takich podwoziach były remontowane w Wagonowni w Gnieźnie do lat 80-tych. Prasowane widły maźnicze były nitowane. Zestaw kołowy jest nowy, na łożyskach ślizgowych, takich już nie ma w eksploatacji. Najprawdopodobniej nie jeździł.

  • Link do komentarza Bolo środa, 02 czerwca 2021 20:19 napisane przez Bolo

    Super sprawa

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane